xibo - en to nl translation catalogue (2975 entries)

en:  (Default)
nl:  (Standaard)

en:  Turn OFF Debugging
nl:  Debug UIT zetten

en:  Turn ON Debugging
nl:  Debug aan zetten

en: # Layouts
nl: # Lay-outs

en: %d Widgets / %d seconds
nl: %d Widgets / %d seconden

en: %d of %d player actions failed
nl: %d van %d player acties gefaald

en: %s assigned to Display Groups
nl: %s toegewezen aan Display groep

en: %s assigned to User Groups
nl: %s toegewezen aan gebruikers groep

en: %s has seen the welcome tutorial
nl: %s heeft de welkom rondleiding gezien

en: %s has started the welcome tutorial
nl: %s is met de welkom rondleiding begonnen

en: %s is downloading %d files too many times
nl: %s download %d bestanden te vaak

en: %s is pending conversion
nl: %s wacht op conversie

en: %s is too large. Please ensure that none of the images in your layout are larger than %s pixels on their longest edge. Please check the allowed Resize Limit in Administration -> Settings
nl: %s is te groot. zorg dat geen van de afbeeldingen in je lay-out groter is dan %s pixels aan de langste zijde. Controleer de resize limiet  bij Beheer -> Instellingen -> Defaults

en: %s not retrieved from the IdP and required since is the field to identify the user
nl: %s is niet opgehaald uit de IdP en is vereist omdat dit het veld is om de gebruiker te identificeren

en: %s scheduled on %s
nl: %s ingepland op %s

en: %tagCount% tags
nl: %tagCount% labels

en: %themeName% Error
nl: %themeName% fout

en: %themeName% Installation
nl: %themeName% Installatie

en: %themeName% needs an administrator user account to be the first user account that has access to the CMS. Please enter your chosen details below.
nl: %themeName% heeft een administrator-gebruikersaccount nodig om de eerste gebruikersaccount te zijn die toegang heeft tot de CMS. Voer hieronder uw gekozen gegevens in.

en: %themeName% needs somewhere to store the things you upload to be shown. Ideally, this should be somewhere outside the root of your web server - that is such that is not accessible by a web browser. Please input the full path to this folder. If the folder does not already exist, we will attempt to create it for you.
nl: %themeName% heeft ergens een plek nodig om de dingen die u uploadt op te slaan om getoond te worden. Idealiter zou dit ergens buiten de root van uw webserver moeten zijn - dat is niet toegankelijk voor een webbrowser. Voer het volledige pad naar deze map in. Als de map nog niet bestaat, proberen we deze voor u te maken.

en: %themeName% needs to set-up a connection to your MySQL database.
nl: %themeName% moet een verbinding met uw MySQL-database tot stand brengen.

en: %themeName% needs you to choose a "key". This will be required each time you set-up a new client. It should be complicated, and hard to remember. It is visible in the CMS interface, so it need not be written down separately.
nl: %themeName% heeft u nodig om een Sleutel te kiezen. Dit is vereist telkens wanneer u een nieuwe client instelt. Het moet ingewikkeld zijn en moeilijk te onthouden. Het is zichtbaar in de CMS-interface, dus het hoeft niet apart te worden opgeschreven.

en: (filtered from _MAX_ total entries)
nl: (gefilterd uit _MAX_ totale vermeldingen)

en: * If your Region contains more than one Widget, Loop should not be enabled.
nl: * Als uw regio meer dan één widget bevat, mag Loop niet zijn ingeschakeld.

en: * If your Region contains one Widget, and that Widget is a 'fixed' item (eg Text), Loop should not be enabled.
nl: * Als uw regio één widget bevat en die widget een 'vast' item is (bijv. Tekst), mag Loop niet worden ingeschakeld.

en: * If your Region contains one Widget, and that Widget needs to update periodically (eg RSS Ticker Widget), Loop can be enabled ONLY if the Widget needs to update MORE frequently than the duration of the overall Layout.
nl: * Als uw regio één widget bevat en die widget regelmatig moet worden bijgewerkt (bijv. RSS Ticker-widget), kan Loop ALLEEN worden ingeschakeld als de widget MEER vaak moet worden bijgewerkt dan de duur van de algemene lay-out.

en: , Repeats every %s %s
nl: , Herhaalt elke %s %s

en: 1 hour
nl: 1 uur

en: 1 hour 30 minutes
nl: 1 uur 30 minuten

en: 1 minute
nl: 1 minuut

en: 10 hours
nl: 10 uur

en: 10 minutes
nl: 10 minuten

en: 11 hours
nl: 11 uur

en: 12 hours
nl: 12 uur

en: 12h Clock
nl: 12 uur klok

en: 1st line
nl: 1e regel

en: 2 hours
nl: 2 uur

en: 2 hours 30 minutes
nl: 2 uur 30 minuten

en: 24 hours
nl: 24 uur

en: 24h Clock
nl: 24 uur klok

en: 3 hours
nl: 3 uur

en: 3 hours 30 minutes
nl: 3 uur 30 minuten

en: 30 minutes
nl: 30 minuten

en: 4 hours
nl: 4 uur

en: 5 hours
nl: 5 uur

en: 5 minutes
nl: 5 minuten

en: 6 hours
nl: 6 uur

en: 7 hours
nl: 7 uur

en: 8 hours
nl: 8 uur

en: 9 hours
nl: 9 uur

en: : activate to sort column ascending
nl: : activeren om kolom oplopend te sorteren

en: : activate to sort column descending
nl: : activeren om kolom aflopend te sorteren

en: A Description of Daypart
nl: Een beschrijving van de Dagindeling

en: A URL to the HLS video stream. Requires Player running Windows 8.1 or later, or Android 6 or later. Earlier Android devices may play HLS via the LocalVideo widget.
nl: Een URL naar de HLS-videostream. Vereist Player met Windows 8.1 of hoger, of Android 6 of hoger. Eerdere Android-apparaten kunnen HLS spelen via de LocalVideo-widget.

en: A code which can be used to lookup this DataSet - usually for an API application
nl: Een code die kan worden gebruikt om deze DataSet op te zoeken - meestal voor een API-toepassing

en: A column already exists with this name, please choose another
nl: Een kolom met deze naam bestaat al, selecteer aub een andere

en: A comma separated list of Currency Acronyms/Abbreviations, e.g. GBP,USD,EUR. For the best results enter no more than 5 items.
nl: Een door komma's gescheiden lijst met valuta-acroniemen / afkortingen, b.v. GBP, USD, EUR. Voer voor de beste resultaten niet meer dan 5 items in.

en: A comma separated list of HTML tags that should be stripped from the feed in addition to the default ones.
nl: Een komma gescheiden lijst van HTML Tags die verwijderd moeten worden van de feed als toevoeging van de standaard.

en: A comma separated list of Stock Ticker Symbols, e.g. GOOGL,NVDA,AMZN. For the best results enter no more than 5 items.
nl: Een komma gescheiden lijst van aandelen lichtkrant symbolen, bv GOOGL,NVDA,AMZN. voor het beste resultaat niet meer dan 5 items gebruiken.

en: A comma separated list of attributes that should not be stripped from the incoming feed.
nl: Een komma gescheiden lijst van attributen die niet verwijderd mogen worden van de feed.

en: A comma separated list of items to present in a combo box
nl: Een komma gescheiden lijst van items in de combo box

en: A comma separated list of tags to filter by. Enter --no-tag to see items without tags.
nl: Een door komma's gescheiden lijst met labels waarop moet worden gefilterd. Voer --geen-label in om items zonder labels te zien.

en: A comma separated list of tags to filter by. Enter a Tag value preceded with | to filter by Tag values. Enter --no-tag to see items without tags.
nl: Een door komma's gescheiden lijst met tags waarop moet worden gefilterd. Voer een Tag-waarde in voorafgegaan door | filteren op tagwaarden. Voer --no-tag in om items zonder tags te zien.

en: A comma separated set of regular expressions run against the Display name to determine membership.
nl: Een door komma's gescheiden set reguliere expressies wordt uitgevoerd tegen de Display naam om het lidmaatschap te bepalen.

en: A comma separated set of tags run against the Display tag to determine membership.
nl: Een door komma's gescheiden set labels wordt uitgevoerd tegen het Display label om het lidmaatschap te bepalen.

en: A description - (1 - 254 characters).
nl: Omschrijving - (1-254 tekens).

en: A file exists with the name you gave for the Library Location. Please choose another location
nl: Een bestand bestaat al met de naam die u heeft gekozen in de Bibliotheek Lokatie. Kies een andere lokatie a.u.b

en: A font to use in other Modules
nl: Een lettertype om in andere Modules te gebruiken

en: A generic file to be stored in the library
nl: Een generiek bestand om in de bibliotheek op te slaan

en: A local file path or URL to the video. This can be a RTSP stream.
nl: Een lokaal bestand of een URL naar de video. Dit kan een RTSP stream zijn.

en: A message to display when no data is returned from the source
nl: Een bericht om te laten zien wanneer er geen data van de bron geretourneerd is

en: A message to display when there are no notifications to show
nl: Een bericht om weer te geven als er geen meldingen zijn om weer te geven

en: A message to display when there are no records returned by the search query
nl: Een bericht om te laten zien dat er geen record zijn teruggeven vanuit de zoek query

en: A message to display when there are no tweets returned by the search query
nl: Een bericht om weer te geven als er geen tweets binnengehaald kunnen worden

en: A module for displaying Video and Audio from an external source
nl: Een module voor het weergeven van Video en Audio van een externe bron

en: A module for showing Currency pairs and exchange rates
nl: Een module voor het tonen van Valutaparen en wisselkoersen

en: A module for showing Stock quotes
nl: Een module voor het tonen van Aandelenkoersen

en: A name for this DataSet
nl: Een naam voor deze DataSet

en: A name for this Resolution
nl: Een naam voor deze resolutie

en: A reference code for this command which is used to identify the command internally.
nl: Een referentiecode voor deze opdracht die wordt gebruikt om de opdracht intern te identificeren.

en: A reference field for custom user data
nl: Een referentieveld voor aangepaste gebruikersgegevens

en: A remote DataSet must have a URI.
nl: Een externe DataSet moet een URI hebben.

en: A short description of this Display Group
nl: Een korte beschrijving van deze scherm groep

en: A subject line for the notification - used as a title.
nl: Een onderwerp regel voor de melding - gebruikt als titel.

en: A text description of this password policy will be shown to users if they enter a password that does not meet the policy requirements set above.
nl: Een tekst beschrijving van dit wachtwoordbeleid wordt aan gebruikers getoond als zij een wachtwoord invoeren dat niet voldoet aan de bovenstaande beleidsvereisten.

en: A unique identifier for this display.
nl: Een unieke ID voor deze Display.

en: A view on a DataSet
nl: Een weergave op een DataSet

en: API Key
nl: API sleutel

en: API Secret
nl: API secret

en: About
nl: Over

en: About the CMS
nl: Over de CMS

en: Access Code
nl: Toegangs code

en: Access Code is empty
nl: Toegangs code is leeg

en: Access Code is incorrect
nl: Toegangs code is fout

en: Access Denied to Display
nl: Toegang tot scherm geweigerd

en: Access Denied to DisplayGroup
nl: U heeft geen toegang tot de Displaygroep

en: Access Denied to User
nl: Toegang geweigerd voor deze gebruiker

en: Access Denied to UserGroup
nl: Toegang geweigerd tot gebruikers groep

en: Access denied System tags cannot be deleted
nl: Toegang geweigerd Systeem labels kunnen niet worden verwijderd

en: Access denied System tags cannot be edited
nl: Toegang geweigerd Systeem labels kunnen niet worden bewerkt

en: Access denied replacing old media
nl: Toegang geweigerd bij vervanging oude media

en: Access to this route is denied for this scope
nl: Toegang tot deze route is niet toegestaan voor deze scope

en: Action
nl: Actie

en: Action Bar Display Duration
nl: Tijd dat actie werkbalk getoond moet worden

en: Action Bar Mode
nl: Actie werkbalk modus

en: Actions
nl: Acties

en: Active
nl: Actief

en: Add
nl: Toevoegen

en: Add - After ordering any remaining Widgets are to be added to the end
nl: Toevoegen - Na het rangschikken van alle resterende Widgets moeten aan het einde worden toegevoegd

en: Add Application
nl: Voeg Applicatie Toe

en: Add CSV Files
nl: Voeg CSV bestanden toe

en: Add Campaign
nl: Voeg campagne toe

en: Add Chart
nl: Tabel toevoegen

en: Add Column
nl: Voeg kolom toe

en: Add Command
nl: Opdracht toevoegen

en: Add Data
nl: Gegevens toevoegen

en: Add DataSet
nl: Voeg DataSet Toe

en: Add Daypart
nl: Dagindeling toevoegen

en: Add Display (Code)
nl: Voeg Display toe

en: Add Display Group
nl: Voeg display groep toe

en: Add Display via Code
nl: Display toevoegen via code

en: Add Event
nl: Gebeurtenis toevoegen

en: Add Help Link
nl: Voeg help link toe

en: Add Layout
nl: Lay-out Toevoegen

en: Add Media
nl: Media toevoegen

en: Add Media via URL
nl: Media toevoegen via URL

en: Add Notification
nl: Nofiticatie toevoegen

en: Add Playlist
nl: Afspeellijst toevoegen

en: Add Profile
nl: Voeg profiel toe

en: Add RSS
nl: RSS toevoegen

en: Add Replacement
nl: Vervanging Toevoegen

en: Add Resolution
nl: Voeg resolutie toe

en: Add Row
nl: Rij toevoegen

en: Add STS to the response headers? Make sure you fully understand STS before turning it on as it will prevent access via HTTP after the first successful HTTPS connection.
nl: Voeg STS toe aan de response headers? Zorg ervoor dat je STS helemaal begrijpt voordat je het inschakelt omdat het toegang via HTTP blokkeert nadat er succesvol verbinding is gemaakt via HTTPS.

en: Add Tag
nl: Label toevoegen

en: Add Task
nl: Taak toevoegen

en: Add Template
nl: Toevoegen Sjabloon

en: Add User
nl: Gebruiker Toevoegen

en: Add User Group
nl: Voeg gebruikersgroep toe

en: Add Version
nl: Versie toevoegen

en: Add Webpage
nl: Voeg Webpagina Toe

en: Add a Colour Palette to use when drawing a charts data series. If no or too few colours are specified the default colours will be used.
nl: Voeg een kleurenpalet toe om te gebruiken bij het tekenen van een grafiekgegevensreeks. Als er geen of te weinig kleuren zijn opgegeven, worden de standaardkleuren gebruikt.

en: Add a Display via user_code displayed on the Player screen
nl: Voeg een Display toe via user_code weergegeven op het Player-scherm

en: Add a Region
nl: Regio Toevoegen

en: Add a link to the Display name using this format mask?
nl: Een link toevoegen naar de Display naam met dit opmaakmasker?

en: Add a new Campaign
nl: Voeg een campagne toe

en: Add a new DataSet
nl: Voeg een nieuwe DataSet toe

en: Add a new Display Group
nl: Voeg nieuwe Display groep toe

en: Add a new Display Settings Profile
nl: Voeg een nieuw display instellingen profiel toe

en: Add a new Help page
nl: Voeg een nieuwe Help pagina toe

en: Add a new Layout and jump to the layout designer.
nl: Voeg een nieuwe Lay-out toe en ga naar de Lay-out ontwerper.

en: Add a new Tag
nl: Voeg een nieuw label toe

en: Add a new Template and jump to the layout designer.
nl: Toevoegen nieuwe Sjabloon en ga naar de layout ontwerper.

en: Add a new User
nl: Voeg een gebruiker toe

en: Add a new User Group
nl: Voeg een nieuwe gebruikersgroep toe

en: Add a new media item to the library
nl: Voeg een nieuw media item toe aan de bibliotheek

en: Add a new media item to the library via external URL
nl: Voeg een nieuw media-item toe aan de bibliotheek via een externe URL

en: Add a new media item to the player software library
nl: Toevoegen nieuw media item aan de player software bibliotheek

en: Add a new region
nl: Voeg een nieuwe regio toe

en: Add a new resolution for use on layouts
nl: Voeg een nieuwe resolutie toe om te gebruiken in lay-outs

en: Add a row to the end of this DataSet
nl: Rij toevoegen aan het einde van deze dataset

en: Add all the widgets to the template?
nl: Alle widgets aan het sjabloon toevoegen?

en: Add an Application
nl: Voeg een applicatie toe

en: Add an attachment?
nl: Een bijlage toevoegen?

en: Add files
nl: Voeg bestanden toe

en: Add media (URL)
nl: Media toevoegen (URL)

en: Add media failed: %error%
nl: Media toevoegen mislukt: %error%

en: Add module failed: %error%
nl: Module toevoegen mislukt: %error%

en: Add the body of your message in the box below. If you are going to target this message to a Display/DisplayGroup be aware that the formatting you apply here will be removed.
nl: Voeg de hoofdtekst van uw bericht toe in het onderstaande vak. Als u dit bericht op een Display / Display Groep wilt richten, moet u er rekening mee houden dat de opmaak die u hier toepast, wordt verwijderd.

en: Add to Playlist
nl: Voeg toe aan afspeellijst

en: Add to Selected Region
nl: Toevoegen aan geselecteerde regio

en: Add to this position
nl: Voeg toe aan deze positie

en: Added %s
nl: %s toegevoegd

en: Added Event
nl: Gebeurtenis toegevoegd

en: Added Report Schedule
nl: Kalenderrapport toegevoegd

en: Added Row
nl: Rij toegevoegd

en: Additional emails separated by a comma.
nl: Extra e-mails gescheiden door een komma.

en: Admin Password
nl: Admin Wachtwoord

en: Admin Username
nl: Admin Gebruikersnaam

en: Admin email address
nl: Admin e-mailadres

en: Administration
nl: Beheer

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: Advice
nl: Advies

en: After schedule ends
nl: Nadat het schema eindigd

en: After schedule starts
nl: Nadat het schema begint

en: After submitting this form with valid code, your CMS Address and Key will be sent and stored in the temporary storage in our Authentication Service.
nl: Na het verzenden van dit formulier met geldige code, worden uw CMS-adres en sleutel verzonden en opgeslagen in de tijdelijke opslag in onze verificatieservice.

en: Age
nl: Leeftijd

en: Aggregate received data by the given method
nl: Verzamel ontvangen gegevens volgens de gegeven methode

en: Aggregation
nl: Aggregatie

en: Aggregation level
nl: Aggregatie niveau

en: Alert
nl: Waarschuwing

en: Alert for Display %s
nl: Alarm voor display %s

en: All
nl: Alle

en: All Editable Widgets
nl: Alle widget die gewijzigd kunnen worden

en: All Tweets
nl: Alle tweets

en: All changes saved!
nl: Alle wijzigingen zijn opgeslagen!

en: All checks pass. Click next to continue
nl: Alle controles zijn voltooid. Klik op 'volgende' om door te gaan

en: All media will be unassigned and any playlist specific media such as text/rss will be lost. The playlist will be removed from all Layouts.
nl: Alle media worden niet toegewezen en alle afspeellijst specifieke media zoals tekst/rss gaan verloren. De afspeellijst wordt uit alle indelingen verwijderd.

en: All other checks passed
nl: Alle andere controles zijn goed

en: Allow All
nl: Alles toestaan

en: Allow Import?
nl: Importeren toestaan?

en: Allow PHP to open external URLs
nl: Laat PHP externe URL's openen

en: Allow modifications to the transition configuration?
nl: Wijzigingen in de overgangsconfiguratie toestaan?

en: Allow the Authorization Code Grant for this Client?
nl: De autorisatiecodetoekenning toestaan voor deze Client?

en: Allow the Client Credentials Grant for this Client?
nl: De clientreferenties toekennen voor deze client?

en: Allow the maintenance script to run if it is called?
nl: Wilt u het onderhoudsscript uitvoeren als het wordt aangeroepen?

en: Allow usage tracking?
nl: Toestaan bijhouden van het verbruik?

en: Allowable Attributes
nl: Toegestane Attributen

en: Also delete from the Library?
nl: Ook verwijderen uit de Bibliotheek?

en: Alter Template
nl: Bewerk Sjabloon

en: Always
nl: Altijd

en: Always showing
nl: Altijd zichtbaar

en: Always start the Y-Axis at 0?
nl: De Y-as altijd beginnen met 0?

en: Always?
nl: Altijd?

en: An error occurred updating these settings. This is an unexpected error, please contact support. Error Message = [%s]
nl: Er is een fout ontstaan tijdens het bijwerken van deze instellingen. Dit is een onverwachte fout, neem contact op met ondersteuning. Foutbericht = [%s]

en: An optional description
nl: Extra omschrijving

en: An optional description of the Layout. (1 - 250 characters)
nl: Een optionele omschrijving van de Lay-out. (1 - 250 karakters)

en: An optional description of the Template. (1 - 250 characters)
nl: Een optionele beschrijving van het sjabloon. (1 - 250 tekens)

en: An optional name for this widget
nl: Een optionele naam voor deze widget

en: Analog
nl: Analoog

en: And
nl: En

en: And that is how easy it is to use the layout designer. Ready for more? Jump into the User Manual for guidance and top tips!
nl: Zo eenvoudig is de lay-out ontwerper. Wilt u meer weten? Ga naar de User Manual ( Engels ) voor meer informatie en tips!

en: Appearance
nl: Uiterlijk

en: Application Name
nl: Naam toepassing

en: Applications
nl: Toepassingen

en: Apply
nl: Toepassen

en: Apply a Transition type for the end of a media item
nl: Pas een Overgangstype toe voor het einde van een media item

en: Apply a Transition type for the start of a media item
nl: Pas een Overgangstype toe voor het begin van een media item

en: Arabic
nl: Arabisch

en: Archive Owner not found
nl: Archief eigenaar niet gevonden

en: Are the members of this group dynamic?
nl: Zijn de leden van deze groep dynamisch?

en: Are you sure you want to ask this Player to check its Licence?
nl: Weet je zeker dat je deze Player wilt vragen zijn licentie te controleren?

en: Are you sure you want to authorise this Display?
nl: Weet u zeker dat u deze Display wilt autoriseren?

en: Are you sure you want to de-authorise this Display?
nl: Weet u zeker dat u de machtiging voor deze Display wilt intrekken?

en: Are you sure you want to delete %groupName%?
nl: Weet je zeker dat je de groep %groupname% wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete all saved report of this report schedule? This cannot be undone
nl: Weet u zeker dat u alle opgeslagen rapporten van dit rapportschema wilt verwijderen? Dit kan niet ongedaan gemaakt worden

en: Are you sure you want to delete this Daypart? This cannot be undone
nl: Weet je zeker dat je deze Dagindeling wilt verwijderen? Dit kan niet ongedaan gemaakt worden

en: Are you sure you want to delete this Help page? This cannot be undone
nl: Weet u zeker dat u deze Help-pagina wilt verwijderen? Dit kan niet ongedaan gemaakt worden

en: Are you sure you want to delete this Playlist?
nl: Weet je zeker dat je deze Afspeellijst wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete this Resolution? This cannot be undone
nl: Weet u zeker dat u deze resolutie wilt verwijderen? Dit kan niet ongedaan gemaakt worden

en: Are you sure you want to delete this application? This cannot be undone
nl: Weet u zeker dat u deze applicatie wilt verwijderen? Dit kan niet ongedaan gemaakt worden

en: Are you sure you want to delete this campaign? This cannot be undone
nl: Weet u zeker dat u deze campagne wilt verwijderen? Dit kan niet ongedaan gemaakt worden

en: Are you sure you want to delete this command? This cannot be undone
nl: Weet u zeker dat u deze opdracht wilt verwijderen? Dit kan niet ongedaan gemaakt worden

en: Are you sure you want to delete this display group? This cannot be undone
nl: Weet u zeker dat u deze weergavegroep wilt verwijderen? Dit kan niet ongedaan gemaakt worden

en: Are you sure you want to delete this display profile?
nl: Weet u zeker dat u dit weergaveprofiel wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete this display? This cannot be undone
nl: Weet u zeker dat u deze weergave wilt verwijderen? Dit kan niet ongedaan gemaakt worden

en: Are you sure you want to delete this event from <b>all</b> displays? If you only want to delete this item from certain displays, please deselect the displays in the edit dialogue and click Save.
nl: Weet je zeker dat je deze gebeurtenis wilt verwijderen van <b>alle</b> displays? Als je dit item alleen van bepaalde displays wil verwijderen deselecteer dan de displays in het bewerk scherm en klik op Opslaan.

en: Are you sure you want to delete this file?
nl: Weet u zeker dat u dit bestand wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete this notification? This cannot be undone
nl: Weet u zeker dat u deze melding wilt verwijderen? Dit kan niet ongedaan gemaakt worden

en: Are you sure you want to delete this recurring event? Clicking Yes will delete this event from <b>all</b> displays.
nl: Weet je zeker dat je deze terugkerende event wilt verwijderen? Als u op Ja klikt, wordt deze event verwijderd van <b>alle</b> display's.

en: Are you sure you want to delete this report schedule? This cannot be undone
nl: Weet u zeker dat u dit rapportschema wilt verwijderen? Dit kan niet ongedaan gemaakt worden

en: Are you sure you want to delete this row?
nl: Rij verwijderen?

en: Are you sure you want to delete this tag? This cannot be undone
nl: Weet je zeker dat je deze tag wilt verwijderen? Dit kan niet ongedaan gemaakt worden

en: Are you sure you want to delete this task? This cannot be undone
nl: Weet u zeker dat u deze taak wilt verwijderen? Dit kan niet ongedaan gemaakt worden

en: Are you sure you want to delete?
nl: Weet je zeker dat je wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete? You may not be able to delete this user if they have associated content. You can retire users by using the Edit Button.
nl: Weet u deze dat u ilt verwijderen? Als er een gekoppelde gebeurtenis bestaat, kunt u de gebruiker niet verwijderen. U kunt gebruikers verlopen met de Bewerken Knop.

en: Are you sure you want to install this module?
nl: Weet u zeker dat u deze module wilt installeren?

en: Are you sure you want to logout this user?
nl: Bent u zeker dat u deze gebruiker wilt afmelden?

en: Are you sure you want to pause this report schedule?
nl: Weet u zeker dat u dit rapportschema wilt onderbreken?

en: Are you sure you want to publish this Layout? If it is already in use the update will automatically get pushed.
nl: Weet u zeker dat u deze lay-out wilt publiceren? Als deze al in gebruik is, wordt de update automatisch gepusht.

en: Are you sure you want to remove these elements? This action cannot be undone.
nl: Weet u zeker dat u deze elementen wilt verwijderen? Deze actie kan niet ongedaan gemaakt worden.

en: Are you sure you want to remove this %obj%? This action cannot be undone.
nl: Weet je zeker dat je dit %obj% wilt verwijderen? Deze actie kan niet ongedaan gemaakt worden.

en: Are you sure you want to remove this region? All media files will be unassigned and any context saved to the region itself (such as Text, Tickers) will be lost permanently.
nl: Weet u zeker dat u deze regio wilt verwijderen? Alle media bestanden zullen worden ontkoppeld en alle content opgeslagen binnen deze regio (zoals tekst) zal definitief worden verwijderd.

en: Are you sure you want to remove this widget?
nl: Weet u zeker dat u deze widget wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to request a collection to occur?
nl: Weet je zeker dat je een verzameling wilt aanvragen?

en: Are you sure you want to request a screenshot?
nl: Weet je zeker dat je een screenshot wilt aanvragen?

en: Are you sure you want to reset this report schedule? This cannot be undone
nl: Weet u zeker dat u dit rapportschema opnieuw wilt instellen? Dit kan niet ongedaan gemaakt worden

en: Are you sure you want to resume this report schedule?
nl: Weet u zeker dat u dit rapportschema wilt hervatten?

en: Are you sure you want to retire this item?
nl: Weet u zeker dat u dit item wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to run this task immediately?
nl: Weet u zeker dat u deze taak onmiddellijk wilt uitvoeren?

en: Are you sure you want to send a Wake On Lan message to this display?
nl: Weet je het zeker dat je een Wake on Lan bericht wilt sturen naar het display?

en: Are you sure you want to truncate?
nl: Weet je zeker dat je alles wilt wissen?

en: Are you sure? All changes related to this object will be erased
nl: Weet je het zeker? Alle wijzigingen met betrekking tot dit object worden gewist

en: As a percentage
nl: Als percentage

en: Ascending
nl: Oplopend

en: Ask a question
nl: Stel een vraag

en: Aspect
nl: Verhouding

en: Assign
nl: Toekennen

en: Assign %name% to a Campaign
nl: Wijs %name% toe aan een campagne

en: Assign Files
nl: Bestanden toewijzen

en: Assign Layouts
nl: Layout toewijzen

en: Assign a Layout
nl: Lay-out toewijzen

en: Assign the members to the new group
nl: Wijs de leden toe aan de nieuwe groep

en: Assign to Campaign
nl: Toewijzen aan campagne

en: Assignable
nl: Toewijsbaar

en: Assignable variable must be a number
nl: Toewijsbare variabele moet een nummer zijn

en: Assigned Layouts to %s
nl: Lay-out toegewezen aan %s

en: Assigning a Layout to a Display/DisplayGroup does NOT schedule that Layout to be shown. Please use the Schedule to show Layouts.
nl: Door een Lay-out toe te wijzen aan een Display / Display Groep wordt die Lay-out NIET gepland voor weergave. Gebruik de Kalender om Lay-outs weer te geven.

en: Associate an item from the Library
nl: Associeer een item van de bibliotheek

en: Attached please find the report for %s
nl: Bijgevoegd vindt u het rapport voor %s

en: Attachment
nl: Bijlage

en: Audience
nl: Publiek

en: Audio - support varies depending on the client hardware
nl: Audio - ondersteuning varieert afhankelijk van de clienthardware

en: Audio Media
nl: Audio media

en: Audio for %name%
nl: Audio voor %name%

en: Audit
nl: Controle

en: Audit Log
nl: Controle log

en: AuditLog Archive
nl: AuditLog archiveren

en: AuditLog Delete
nl: AuditLog verwijderen

en: AuditLog Export %s to %s
nl: Auditlog export %s naar %s

en: Auditing until
nl: Controle tot

en: August
nl: Augustus

en: Authentication
nl: Authenticatie

en: Authentication code incorrect
nl: Authenticatiecode onjuist

en: Author
nl: Auteur

en: Authorisation Parameters missing from session.
nl: De authorisatie parameters ontbreken van deze sessie.

en: Authorise
nl: Autoriseren

en: Authorise display?
nl: Display autoriseren?

en: Authorised
nl: Geautoriseerd

en: Authorised set to %d for %s
nl: Geautoriseerd ingesteld op %d voor %s

en: Authorised?
nl: Geautoriseerd?

en: Authorization Code?
nl: Autorisatie code?

en: Authorize Request
nl: Verzoek Autoriseren

en: Authorized applications for user
nl: Toegekende applicatie voor gebruiken

en: Auto - ensure Widgets are played evenly from each Playlist using the total count of Widgets on all Playlists
nl: Auto - zorg ervoor dat Widgets gelijk worden afgespeeld vanuit elke Afspeellijst met behulp van het totale aantal Widgets op alle Afspeellijsten

en: Auto show thumbnail column?
nl: Kolom thumbnail automatisch weergeven?

en: Automatic Restart
nl: Automatische Herstart

en: Automatically Restart the application if we detect it is not visible.
nl: Automatisch opnieuw opstarten van de applicatie als we detecteren dat het niet zichtbaar is.

en: Automatically apply Transitions?
nl: Overgangen automatisch toepassen?

en: Automatically authorise new Displays?
nl: Automatisch nieuwe Displays autoriseren?

en: Automatically collect and export relevant information into a text file.
nl: Automatisch verzamelen en exporteren van relevante informatie naar een tekst bestand.

en: Availability
nl: Beschikbaarheid

en: Available
nl: Beschikbaar

en: Available for In Transitions?
nl: Beschikbaar voor overgangen in?

en: Available for Out Transitions?
nl: Beschikbaar voor overvangen uit?

en: Azerbaijani
nl: Azerbeidjaans

en: Back
nl: Terug

en: Back to Reports
nl: Terug naar rapporten

en: Back to dashboard
nl: Terug naar dashboard

en: Background
nl: Achtergrond

en: Background Color
nl: Achtergrond kleur

en: Background Colour
nl: Achtergrond Kleur

en: Background Image
nl: Achtergrond afbeelding

en: Background thumbnail
nl: Achtergrond thumbnail

en: Background transparent?
nl: Achtergrond doorzichtig?

en: Backlight
nl: Actergrond verlichting

en: Bandwidth
nl: Bandbreedte

en: Bandwidth Limit
nl: Bandbreedte limiet

en: Bandwidth Usage (%bandwidthSuffix%)
nl: Bandbreedte Gebruik (%bandwidthSuffix%)

en: Bandwidth Usage. Limit %xmdsLimit%
nl: Bandbreedte Gebruik. Limiet %xmdsLimit%

en: Bandwidth allowance exceeded
nl: Toegestane bandbreedte overschreden

en: Bandwidth limit
nl: Bandbreedte limiet

en: Bandwidth limit must be a whole number greater than 0.
nl: bandbreedte limiet is een geheel getal groter dan 0.

en: Bar
nl: Balk

en: Base
nl: Startwaarde

en: Basic
nl: Basis

en: Basque
nl: Baskisch

en: Bearer
nl: Drager

en: Before reporting a fault it would be appreciated if you follow the steps. Click start
nl: Voordat u een fout meldt, wordt het op prijs gesteld als u de stappen volgt. Klik op start

en: Before schedule ends
nl: Voordat het schema eindigd

en: Before schedule starts
nl: Voordat het schema begint

en: Belarusian
nl: Wit-Russisch

en: Below is the family tree for this Display Group.
nl: Hieronder ziet u de stamboom voor deze Display Groep.

en: Below you can select the columns to be shown in the table - drag and drop to reorder and to move between lists.
nl: Selecteer de zichtbare kolommen in de tabel - sleep om te rangschikken en wisselen tussen lijsten.

en: Best Fit
nl: Best Passend

en: Black Level
nl: Zwart niveau

en: Blacklist Videos?
nl: Blacklist video's?

en: Block All
nl: Blokkeer alles

en: Border Colour
nl: Randkleur

en: Bosnian
nl: Bosnisch

en: Both
nl: Beiden

en: Both fromDt/toDt should be provided
nl: Beide fromDt /toDt moeten worden verstrekt

en: Bottom
nl: Onder

en: Bottom Left
nl: Links onder

en: Bottom Right
nl: Recht onder

en: Brightness
nl: Helderheid

en: BroadCast Address
nl: BroadCast adres

en: BroadCast Address is not a valid IP Address
nl: BroadCast Adres is  niet een gelid IP adres

en: Browse/Add attachment
nl: Bladeren / bijlage toevoegen

en: Build Layouts
nl: Maak Lay-outs

en: Bulgarian
nl: Bulgaars

en: By Field
nl: Per veld

en: CAS Login
nl: CA5 login

en: CDN Address
nl: CDN Adres

en: CIDR subnet mask is not a number within the range of 0 till 32.
nl: CIDR subnet mask is geen getal binnen de reeks van 0 tot 32.

en: CIDR subnet mask is not a number within the range of 0 to 32.
nl: CIDR subnet mask is geen nummer binnen de reeks van 0 tot 32.

en: CMS Secret Key
nl: CMS Geheime Sleutel

en: CMS Secret Key associated with the provided new CMS Address
nl: CMS Secret Key gekoppeld aan het opgegeven nieuwe CMS-adres

en: CMS Theme
nl: CMS Thema

en: CMS Transfer?
nl: CMS overbrengen?

en: CMS configuration warning, it is very unlikely that /web/ should be in the URL. This usually means that the DocumentRoot of the web server is wrong and may put your CMS at risk if not corrected.
nl: Waarschuwing voor CMS-configuratie, het is zeer onwaarschijnlijk dat / web / in de URL moet staan. Dit betekent meestal dat de DocumentRoot van de webserver fout is en uw CMS in gevaar kan brengen als deze niet wordt gecorrigeerd.

en: CSS Style Sheet
nl: CSS Stijlblad

en: CSV Import
nl: CSV importeren

en: CTRL Key required to access Player Information Screen?
nl: CTRL-sleutel vereist voor toegang tot Player Informatie Scherm?

en: Cache File System Permissions
nl: Buffer bestand systeem permissies

en: Cache Period
nl: Cache periode

en: Cache Period for Images
nl: Cache periode voor afbeeldingen

en: Cache Period must be 3600 or greater for this Module
nl: Buffer periode moet 3600 of groter zijn voor deze module

en: Cache period must be a positive number
nl: Buffer-periode moet een positief getal zijn

en: Cache pool not available
nl: De cache pool is niet beschikbaar

en: Caching
nl: Bufferen

en: Calendar Type
nl: Soort Kalender

en: Campaign
nl: Campagne

en: Campaign Layouts
nl: Campagne lay-outs

en: Campaign Preview for %campaignName%
nl: Campagne voorbeeld voor %campaignName%

en: Campaign not found
nl: Campagne niet gevonden

en: Campaigns
nl: Campagnes

en: Can not have a display without a hardware key
nl: Je kan geen display hebben zonder hardware sleutel

en: Can not have a display without a name
nl: Kan geen display zonder naam hebben

en: Can not have an end time earlier than your start time
nl: Kan geen eindtijd hebben vroeger dan de starttijd

en: Can this module be assigned to a Layout?
nl: Kan deze module toegewezen worden aan een Lay-out?

en: Can this transition be used for media end?
nl: Kan deze overgang gebruikt worden voor het einde van de media?

en: Can this transition be used for media start?
nl: Kan deze overgang gebruikt worden voor media start?

en: Can't create ZIP. Error Code:
nl: Kan geen ZIP maken. Error Code:

en: Can't create ZIP. Error Code: %s
nl: Kan geen ZIP maken. Error code: %s

en: Cancel
nl: Annuleer

en: Cancel CMS Transfer
nl: Annuleer de CMS overdracht.

en: Cancel Replace
nl: Vervangen Annuleren

en: Cancel Transfer?
nl: Ovedracht annuleren?

en: Cancel upload
nl: Annuleer uploaden

en: Cannot Save empty region playlist. Please add widgets
nl: Kan lege regio-afspeellijst niet opslaan. Voeg widgets toe

en: Cannot add new rows to remote dataSet
nl: Kan geen nieuwe rijen toevoegen aan externe dataSet

en: Cannot add the same SubPlaylist twice.
nl: Kan dezelfde Sub-Afspeellijst niet twee keer toevoegen.

en: Cannot change owner on this Object
nl: De eigenaar van dit object kan niet gewijzigd worden

en: Cannot copy a Draft Layout
nl: Een kladversie kan niet gekopieerd worden

en: Cannot delete Layout from its Draft, delete the parent
nl: Kan de lay-out niet uit het concept verwijderen, verwijder de ouder

en: Cannot delete a Widget that isn't assigned to me
nl: Kan een widget niet verwijderen die niet aan mij is toegewezen

en: Cannot edit Layout properties on a Draft
nl: Kan lay-out eigenschappen op een concept niet bewerken

en: Cannot edit data of remote columns
nl: Kan gegevens van externe kolommen niet bewerken

en: Cannot find Player Version
nl: Kan de Player Versie niet vinden

en: Cannot find layout by campaignId
nl: Kan lay-out niet vinden op campagne ID

en: Cannot find media
nl: Kan de media niet vinden

en: Cannot find playlist
nl: Kan afspeellijst niet vinden

en: Cannot find region
nl: Regio kan niet gevonden worden

en: Cannot find saved report
nl: Kan opgeslagen rapport niet vinden

en: Cannot find schedule reminder
nl: Kan kalender herinnering niet vinden

en: Cannot find version
nl: Kan versie niet vinden

en: Cannot install font, unknown error
nl: Kan font niet installeren, onbekende fout

en: Cannot modify Layout from its Draft
nl: Kan lay-out niet wijzigen vanuit het concept

en: Cannot save media file from ZIP file
nl: Kan de media niet opslaan vanuit een ZIP bestand

en: Cannot set Expiry date in the past
nl: Kan vervaldatum in het verleden niet instellen

en: Cannot user ordering criteria in the Filter Clause
nl: Kan gebruikers niet sorteren op basis van de criteria ingesteld in Filter veld

en: Catalan
nl: Catalaans

en: Category
nl: Categorie

en: Category is a required field. It must be between 1 and 254 characters.
nl: Categorie is een verplicht veld. Moet bestaan uit min. 1 en max. 254 tekens.

en: Caution, you have selected %1 items. Clicking save will run the %2 transaction on all these items.
nl: Opmerking, je hebt slechts %1 item geselecteerd.  Opslaan laat de %2 bewerkingen lopen op al deze items.

en: Center
nl: MIdden

en: Centre
nl: Midden

en: Change Layout
nl: Kies Sjabloon

en: Change Password
nl: Wachtwoord wijzigen

en: Change the Owner of this item. Leave empty to keep the current owner.
nl: Wijzig de eigenaar van dit item. Laat leeg om de huidige eigenaar te behouden.

en: Change the name of the downloaded file if desired.
nl: Wijzig de naam van het download-bestand indien gewenst.

en: Change the resolution
nl: Wijzig de resolutie

en: Channel
nl: Kanaal

en: Charges will apply each time the map is loaded in the CMS preview and on each Player, therefore we recommend setting a high minimum duration.
nl: Telkens wanneer de kaart in het CMS-voorbeeld en op elke speler wordt geladen, worden er kosten in rekening gebracht. Daarom raden we aan een hoge minimale duur in te stellen.

en: Chart Type
nl: Tabel Type

en: Chart could not be drawn because the CMS has not been configured with a Quick Chart URL.
nl: Diagram kan niet worden getekend omdat de CMS niet is geconfigureerd met een Quick Chart-URL.

en: Check Commercial Licence
nl: Commerciële licentie nakijken

en: Check Licence
nl: Controleer licentie

en: Check or un-check the options against each display group to control whether they are a member or not.
nl: Schakel de opties voor elke weergavegroep in of uit om te bepalen of ze lid zijn of niet.

en: Check or un-check the options against each display to control whether they are a member or not.
nl: Schakel de opties voor elk scherm in of uit om te bepalen of ze lid zijn of niet.

en: Check or un-check the options against each user to control whether they are a member or not.
nl: Schakel de opties voor elke gebruiker in of uit om te bepalen of ze lid zijn of niet.

en: Check that the Environment passes all the CMS Environment checks.
nl: Het CMS werkt mogelijk niet zoals verwacht omdat het MySQL BINLOG-formaat is ingesteld op STATEMENT. Dit kan effect hebben op sessies en moet worden ingesteld op RIJ van GEMENGD.

en: Check to delete all items owned by this user, including Layouts, Media, Schedules, etc.
nl: Vink aan om alle items te verwijderen die eigendom zijn van deze gebruiker inclusief Lay-outs, Media, Kalender items, etc.

en: Checked out %s
nl: %s is uitgecheckt

en: Checkout
nl: Uitchecken

en: Checkout %layout%
nl: %layout% Uitchecken

en: Chinese Simplified
nl: Vereenvoudigd Chinees

en: Chinese Traditional
nl: Traditioneel Chinees

en: Choose a font colour that will work well with your Layout's background - or the Region below this one.
nl: Kies een letterkleur die goed werkt met de achtergrond van uw Lay-out - of het gebied hieronder.

en: Choose the resolution this Layout should be designed for.
nl: Kies de resolutie waar dit Lay-out voor ontworpen is.

en: Class %s not found
nl: Klasse %s niet gevonden

en: Cleaning up old revisions of media will result in any unused media revisions being permanently deleted.
nl: Verwijderen van oude media revisies zal resulteren in het verwijderen van ongebruikte revisies.

en: Clear
nl: Wis

en: Clear Cache
nl: Cache leegmaken

en: Clear Cached Data
nl: Wis de data in buffer

en: Clear Cached Media Data
nl: Cachemedia-gegevens wissen

en: Clear Queue
nl: Wachtrij wissen

en: Clear night
nl: Heldere nacht

en: Clear the cache for this Module. This proces is not reversable.
nl: Wis buffer voor deze module. Dit kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Cleared the Cache
nl: Cache geleegd

en: Click back to go back to the main editor.
nl: Klik op terug om terug te gaan naar de editor

en: Click in Region to Add
nl: Klik in regio om toe te voegen

en: Click on the below link to open the bug report page for this release.
nl: Klik op de onderstaande link om de bug rapport pagina voor deze versie te openen.

en: Click to delete selected rows
nl: Klik om geselecteerde rijen te verwijderen

en: Click to toggle between Data Edit and Multi Select modes
nl: Klik om te schakelen tussen de modi Data Edit en Multi Select

en: Client Credentials?
nl: Client referenties?

en: Client Id
nl: Client ID

en: Client Secret
nl: Client geheim

en: Clock
nl: Klok

en: Clock Face
nl: Klok afbeelding

en: Clock Template
nl: Klok sjabloon

en: Clock Type
nl: Soort klok

en: Close
nl: Sluiten

en: Close Window
nl: Sluit Venster

en: Close all tabs
nl: Sluit alle tabbladen

en: Cloudy
nl: Bewolkt

en: Cloudy day
nl: Bewokte dag

en: Cloudy night
nl: Bewokte nacht

en: Collect Now
nl: Alle gegevens verzamelen

en: Collect and Save Data
nl: Verzamelen en Opslaan van gegevens

en: Collect auditing from this Player. Should only be used if there is a problem with the display.
nl: Verzamel audits van deze Player. Mag alleen worden gebruikt als er een probleem is met het display.

en: Collect interval
nl: Verzamel interval

en: Color
nl: Kleur

en: Color Gamut
nl: Kleuren gamma

en: Color Temperature
nl: Kleur temperatuur

en: Colour
nl: Kleur

en: Colour Palette
nl: Kleuren palet

en: Colours
nl: Kleuren

en: Column %s not found
nl: Kolom %s niet gevonden

en: Column Order
nl: Kolom Volgorde

en: Column Type
nl: Kolomtype

en: Column visibility
nl: Kolom selectie

en: Columns Available
nl: Beschikbare Kolommen

en: Columns Selected
nl: Geselecteerde Kolommen

en: Columns for %dataSetName%
nl: Kolommen voor %dataSetName%

en: Comma separated file extensions only please, without the .
nl: Alleen bestandsextenties CSV svp zonder de.

en: Comma separated string of additional values that should be associated with this Tag. Values entered here will be available for selection when assigning this Tag.
nl: Komma gescheiden reeks extra waarden die aan dit label moeten worden gekoppeld. Hier ingevoerde waarden zijn beschikbaar voor selectie bij het toewijzen van dit label.

en: Command
nl: Opdracht

en: Command Sent to %s
nl: Opdracht verzonden naar %s

en: Command Type
nl: Opdracht type

en: Commands
nl: Commando's

en: Commercial Licence
nl: Commerciële licentie

en: Complete
nl: Compleet

en: Completely remove the old version of this media item if a new file is being uploaded.
nl: Verwijderd de oude versie van dit bestand, als er een nieuwe bestand wordt toegevoegd.

en: Concurrent downloads must be a positive number
nl: Gelijktijdige downloads moeten een positief aantal zijn

en: Config file not found for Task
nl: Geen configuratie bestand gevonden voor Taak

en: Configuration
nl: Configuratie

en: Configuration Problem
nl: Configuratie probleem

en: Connect with the Central Authentication Server
nl: Maak verbinding met de Central Authentication Server

en: Consolidating entries
nl: Invoer consolideren

en: Constantly
nl: Constant

en: Content
nl: Inhoud

en: Content Column
nl: Kolom inhoud

en: Content Delivery Network Address for serving file requests to Players
nl: Content Delivery Network Adres voor het aanbieden van bestandsverzoeken aan Players

en: Content Type
nl: Type inhoud

en: Continue...
nl: Doorgaan met...

en: Control picture settings using the fields below. Use the sliders to set the required range for each setting.
nl: Beheer de beeldinstellingen met behulp van de onderstaande velden. Gebruik de schuifregelaars om het vereiste bereik voor elke instelling in te stellen.

en: Cool
nl: Koel

en: Copied %s
nl: %s gekopieerd

en: Copied %s as %s
nl: %s is gekopieerd naar %s

en: Copied as %s
nl: Gekopieerd  als %s

en: Copy
nl: Kopieer

en: Copy %dataSetName%
nl: Kopieer %dataSetName%

en: Copy %name%
nl: Kopieer %name%

en: Copy Assignments?
nl: Opdrachten kopiëren?

en: Copy Members?
nl: Leden kopiëren?

en: Copy Tags?
nl: Labels kopiëren?

en: Copy User Group
nl: Gebruikersgroep kopiëren

en: Copy of %s on %s
nl: Kopie van %s op %s

en: Copy rows?
nl: Rijen kopiëren?

en: Copy to Clipboard
nl: Kopieer naar het clipboard

en: Copyright
nl: Auteursrecht

en: Copyright information to display as the last item in this feed. This can be styled with the #copyright CSS selector.
nl: Copyright informatie dat als laatste item in de feed getoond moet worden. Dit kan gestyled worden met de #copyright CSS selector.

en: Corresponding Password
nl: Overeenkomstig wachtwoord

en: Could not connect to MySQL with the administrator details. Please check and try again. Error Message = [%s]
nl: Kan geen verbinding maken met MySQL met de beheerder gegevens. Controleer de gegevens en probeer het nogmaals. Foutbericht = [%s]

en: Could not create a new database with the administrator details [%s]. Please check and try again. Error Message = [%s]
nl: Kan geen nieuwe database maken met de beheerder details [%s]. Controleer de gegevens en probeer het nogmaals. Foutbericht = [%s]

en: Could not create a new user with the administrator details. Please check and try again. Error Message = [%s]. SQL = [%s].
nl: Kan nieuwe gebruiker met de beheer details niet maken. Controleer de instellingen en probeer opnieuw. Foutmelding = [%s]. SQL = [%s].

en: Could not create the Library Location directory for you. Please ensure the webserver has permission to create a folder in this location, or create the folder manually and grant permission for the webserver to write to the folder.
nl: Kan de Bibliotheek Locatie map niet voor u creëren. Zorg ervoor dat de webserver rechten heeft  om een map te maken op deze locatie, of maak de map handmatig aan en geef rechten voor de webserver om te schrijven naar de map.

en: Count
nl: Telling

en: Count: All individual values in this field will be counted and stored in one Column for each value
nl: Aantal: Alle individuele waarden in dit veld worden geteld en opgeslagen in een kolom voor elke waarde

en: Countdown
nl: Aftellen

en: Countdown Date
nl: Aftel datum

en: Countdown Duration
nl: Duur van aftellen

en: Countdown Type
nl: Aftelmethode

en: Counter
nl: Teller

en: Create
nl: Aanmaken

en: Create Command
nl: Maak Opdracht

en: Create a log file on disk in this location. Please enter a fully qualified path.
nl: Maak een log-bestand op de harde schijf in deze locatie. Geef een volledige pad.

en: Create a new database
nl: Maak een nieuwe database

en: Create a new layout by clicking on <b>Add Layout</b>
nl: Maak een nieuwe lay-out door op <b>Lay-out Toevoegen</b> te klikken

en: Create region failed: %error%
nl: Regio aanmaken mislukt : %error%

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Criteria Tags
nl: Label criteria

en: Critical
nl: Kritiek

en: Croatian
nl: Kroatisch

en: Currencies
nl: Valuta

en: Currencies Module
nl: Valuta Module

en: Current
nl: Huidig

en: Current Event
nl: Huidige gebeurtenis

en: Current Event Template
nl: Huidige gebeurtenis sjabloon

en: Current Folder
nl: Huidige map

en: Current Forecast
nl: Huidige voorspelling

en: Current Forecast Template
nl: Huidig voorspelling sjabloon

en: Current Layout
nl: Huidige Lay-out

en: Cursor Start Position
nl: Cursor startpositie

en: Custom Duration
nl: Aangepaste duur

en: Custom Headers
nl: Aangepaste kopteksten

en: Custom Style Sheet
nl: Aangepaste Stijlblad

en: Custom Style Sheets
nl: Aangepaste Stijlbladeren

en: Czech
nl: Tsjechisch

en: DELETE
nl: VERWIJDEREN

en: DOM Extension
nl: DOM Uitbreiding

en: DOM XML Extension
nl: DOM XML Uitbreiding

en: Daily
nl: Dagelijks

en: Daily Counter
nl: Dagelijkse teller

en: Daily Forecast
nl: Dagelijkse voorspelling

en: Daily Forecast Template
nl: Dagelijkse voorspelling sjabloon

en: Daily Maintenance
nl: Dagelijks onderhoud

en: Danish
nl: Deens

en: Dark
nl: Donker

en: DarkSky API Key
nl: DarkSky API sleutel.

en: Data Entry for %dataSetName%
nl: Gegevens invoer voor %dataSetName%

en: Data Set
nl: Dataset

en: Data Type
nl: DataType

en: Data request failed!
nl: Gegevens aanvraag mislukt!

en: Data root
nl: Gegevens bron

en: Data to add to this request. This should be URL encoded, e.g. paramA=1&amp;paramB=2.
nl: Gegevens om aan dit verzoek toe te voegen. Dit moet URL-gecodeerd zijn, b.v. paramA=1&amp;paramB=2.

en: DataSet Ticker
nl: DataSet Lichtkrant

en: DataSet Ticker - Choose your DataSet
nl: DataSet Lichtkrant - selecteer jouw DataSet

en: DataSet not selected
nl: DataSet niet geselecteerd

en: DataSets have different column names
nl: DataSets hebben verschillende kolom namen

en: DataSets have different number of columns imported = %d, existing = %d
nl: DataSets hebben verschillend aantal geïmporteerde kolommen = %d, bestaand = %d

en: DataType
nl: Gegevenstype

en: Database Password
nl: Database wachtwoord

en: Database Username
nl: Database Gebruikersnaam

en: Date
nl: Datum

en: Date Format
nl: Datum Formaat

en: DateTimeZone
nl: Datum/tijd zone

en: Day
nl: Dag

en: Dayparting
nl: Dagindeling

en: Days
nl: Dagen

en: Debug
nl: Foutopsporing

en: Decode the HTML entities in this feed before parsing it
nl: Decodeer de HTML-entiteiten in deze feed voordat u deze parseert

en: Default
nl: Standaard

en: Default Colors
nl: Standaard kleuren

en: Default Duration
nl: Standaard tijdsduur

en: Default Duration is a required field.
nl: De standaard duratie moet worden ingevuld.

en: Default Language
nl: Standaard Taal

en: Default Latitude
nl: Standaard Breedtegraad

en: Default Layout
nl: Standaard Lay-out

en: Default Layout with name %s set for %s
nl: Standaard Lay-out met de naam %s ingesteld voor %s

en: Default Longitude
nl: Standaard Lengtegraad

en: Default Mute?
nl: Standaard op stil?

en: Default Profile?
nl: Standaard profiel?

en: Default Scale type
nl: Standaard schaaltype

en: Default Transition In
nl: Standaard overgang in

en: Default Transition In that should be applied to widgets
nl: Standaardovergang die moet worden toegepast op widgets

en: Default Transition Out
nl: Standaard overgang uit

en: Default Transition Out that should be applied to widgets
nl: Standaardovergang die moet worden toegepast op widgets

en: Default Transition duration
nl: Standaard Overgangsduur

en: Default User Group
nl: Standaard Gebruikers Groep

en: Default User Type
nl: Standaard Gebruiker Type

en: Default copy media when copying a layout?
nl: Standaard exemplaar media bij het kopiëren van een lay-out?

en: Default duration for in and out transitions
nl: Standaard duur voor in- en uit overgangen

en: Default for "Delete old version of Media" checkbox. Shown when Editing Library Media.
nl: Standaard voor Verwijder oudere versies van Media checkbox. Wordt getoond als Bibliotheek Media wordt Bewerkt.

en: Default the checkbox for Deleting Old Version of media when a new file is being uploaded to the library.
nl: Standaard het selectievakje voor Verwijderen van Oude Versie van media wanneer een nieuw bestand wordt geüpload naar de bibliotheek.

en: Default the checkbox for making duplicates of media when copying layouts
nl: Standaard het selectievakje voor het maken van duplicaten van media bij het kopiëren van lay-outs

en: Default the checkbox for updating media on all layouts when editing in the library
nl: Standaard het selectievakje voor het bijwerken van media in alle lay-outs bij het bewerken in de bibliotheek

en: Default update media in all layouts
nl: Standaard-update media in alle lay-outs

en: Default value for "Automatically apply Transitions?." checkbox on Layout add form
nl: Standaardwaarde voor "Overgangen automatisch toepassen?" selectievakje op Layout formulier toevoegen

en: Defaults Imported?
nl: Standaardwaarden Geïmporteerd?

en: Delete
nl: Verwijder

en: Delete %layout%
nl: Verwijder %layout%

en: Delete %obj%
nl: Verwijder %obj%

en: Delete %playlistName%
nl: Verwijder %playlistName%

en: Delete %tag%
nl: Verwijder %tag%

en: Delete Application
nl: Toepassing Verwijderen

en: Delete Campaign
nl: Verwijder Campagne

en: Delete Command
nl: Opdracht verwijderen

en: Delete Daypart
nl: Verwijder Dagindeling

en: Delete Display Group
nl: Verwijder display groep

en: Delete Event.
nl: Verwijder gebeurtenis.

en: Delete Generic Files?
nl: Generieke bestanden verwijderen?

en: Delete Help Link
nl: Verwijder Help Link

en: Delete Media
nl: Verwijder Media

en: Delete Notification
nl: Wis notificatie

en: Delete Profile
nl: Profiel verwijderen

en: Delete Recurring Event.
nl: Verwijder terugkerende event.

en: Delete Report Schedule
nl: Verwijder Kalenderrapport

en: Delete Resolution
nl: Verwijder resolutie

en: Delete Row
nl: Rij verwijderen

en: Delete Saved Report
nl: Wis opgeslagen rapportage

en: Delete Task
nl: Wis taak

en: Delete Version
nl: Wis versie

en: Delete Widget
nl: Widget verwijderen

en: Delete all items owned by this User?
nl: Verwijder alle items die eigendom zijn van deze gebruiker?

en: Delete all saved reports
nl: Verwijder alle opgeslagen rapporten

en: Delete all saved reports for
nl: Verwijder alle opgeslagen rapporten voor

en: Delete any associated data?
nl: Verwijder bijbehorende data?

en: Delete from Schedule
nl: Verwijder uit kalender

en: Delete on Expiry?
nl: Verwijderen indien verlopen?

en: Delete region
nl: Regio verwijderen

en: Delete selected %object%
nl: Verwijder geselecteerd %object%

en: Delete selected elements
nl: Verwijder geselecteerde elementen

en: Delete the old version?
nl: Oude versie verwijderen?

en: Delete this Column?
nl: Deze kolom verwijderen?

en: Delete this DataSet?
nl: Verwijder deze DataSet?

en: Delete this Display?
nl: Deze display verwijderen?

en: Delete this RSS?
nl: Wis deze RSS?

en: Delete this region?
nl: Deze regio verwijderen?

en: Delete?
nl: Verwijderen ?

en: Deleted %s
nl: %s verwijderd

en: Deleted Displays
nl: Verwijderde displays

en: Deleted Event
nl: Gebeurtenis verwijderd

en: Deleted Row
nl: Verwijder rij

en: Deleted all saved reports of %s
nl: Alle opgeslagen rapporten van %s verwijderd

en: Deleted from Layout
nl: Verwijderd van het Lay-out

en: Deleting a file cannot be reversed.
nl: Het verwijderen van een bestand kan niet ongedaan gemaakt worden.

en: Dependant fields: {{COL.NAME}} where NAME is a FieldName from the dependant DataSet
nl: Afhankelijke velden: {{COL.NAME}} waarbij NAME een veldnaam is uit de afhankelijke DataSet

en: Depends on DataSet
nl: Hangt af van de DataSet

en: Descending
nl: Aflopend

en: Describe the problem and include a link to the fault archive you obtained earlier - please check this archive for sensitive information, redact as appropriate, and upload it somewhere publically accessible.
nl: Beschrijf het probleem en neem een link op naar het eerder verkregen foutarchief - controleer dit archief voor gevoelige informatie, bewerk het indien nodig en upload het op een openbare plek.

en: Description
nl: Omschrijving

en: Description can not be longer than 254 characters
nl: Omschrijving mag niet langer zijn dan 254 karakters

en: Description of Password Policy
nl: Uitleg van Wachtwoord Beleid

en: Design
nl: Ontwerp

en: Detect language?
nl: Detecteer taal?

en: Detect the browser language?
nl: Detecteer browser taal?

en: Device Default
nl: Apparaat standaard instelling

en: Device Name
nl: Apparaat naam

en: Digest
nl: Verwerken

en: Digital
nl: Digitaal

en: Dimensions
nl: Afmetingen

en: Direct assignment is where Layouts/Media are assigned to a Display/DisplayGroup without being in a Schedule.
nl: Directe toewijzing is waar Lay-outs/Media worden toegewezen aan een Display/Display Groep zonder in een Kalender te staan.

en: Direction
nl: Richting

en: Disable Date Sort
nl: Schakel datumsortering uit

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Disabling %s
nl: %s deactiveren

en: Discard
nl: Negeer

en: Discard %layout%
nl: Negeer %layout%

en: Discard - Uses the Playlist with the least Widgets and ignores remaining Widgets on the longer Playlists
nl: Verwijderen - Gebruikt de Afspeellijst met de minste Widgets en negeert resterende Widgets op de langere Afspeellijsten

en: Discarded %s
nl: %s verwijderd

en: Display %displayName% is currently logged-in, seen %timeAgo%.
nl: Scherm %displayName% is momenteel aangemeld, laatst gezien %timeAgo%.

en: Display %displayName% is not logged in at the moment and last accessed at <span class="unixDate">%displayLastAccessed%</span>
nl: Display %displayName% is momenteel niet ingelogd en is voor het laatst geopend op <span class="unixDate">%displayLastAccessed%</span>

en: Display Activity
nl: Scherm Activiteit

en: Display Content Status
nl: Display inhoudstatus

en: Display Group
nl: Display groep

en: Display Group %name%
nl: Toon Groep %name%

en: Display Groups
nl: Display Groepen

en: Display Groups Content Status
nl: Displaygroep inhoudstatus

en: Display Groups Status
nl: Displaygroep status

en: Display ID %d is now back online %s
nl: Display ID %d is nu weer online %s

en: Display ID %d is offline since %s.
nl: Display ID %d is offline sinds %s.

en: Display List
nl: Lijst van Displays

en: Display Name
nl: Display naam

en: Display Notifications from the Notification Centre
nl: Display Meldingen weergeven vanuit het Meldingencentrum

en: Display Order
nl: Display volgorde

en: Display Order must be 0 or a positive number
nl: Display volgorde moet groter of gelijk zijn aan 0 (positief getal)

en: Display Profile
nl: Display profiel

en: Display Screenshot Default Size
nl: Schermafbeelding Standaardgrootte weergeven

en: Display Setting Profiles
nl: Display instellingen profielen

en: Display Settings
nl: Display Instellingen

en: Display Settings Profile (included with each display)
nl: Display Profiel Instellingen (inbegrepen bij elke Display)

en: Display Status
nl: Display status

en: Display Type
nl: Soort display

en: Display is downloading new files
nl: Display is bestanden aan het downloaden

en: Display is fully licensed
nl: Display heeft een volledige licentie

en: Display is not licensed
nl: Display heeft geen licentie

en: Display is on a trial licence
nl: Display heeft een proeflicentie

en: Display is out of date but has not yet checked in with the server
nl: Display is niet up to date maar heeft zich nog niet gemeld bij de server

en: Display not selected!
nl: Display niet geselecteerd!

en: Display's Hardware Key
nl: Display's hardware sleutel

en: DisplayGroups assigned to %s
nl: Scherm groepen toegewezen aan %s

en: DisplayGroups cannot be manually assigned to a Dynamic Group
nl: Scherm groep kan niet handmatig toegevoegd worden aan een dynamische groep

en: DisplayGroups cannot be manually unassigned to a Dynamic Group
nl: Scherm groep kan niet handmatig toegevoegd worden aan een dynamische groep

en: DisplayGroups unassigned from %s
nl: Scherm groepen verwijderd uit %s

en: Displays assigned to %s
nl: Displays toegewezen aan %s

en: Displays cannot be manually assigned to a Dynamic Group
nl: Schermen kunnen niet handmatig toegevoegd worden aan een dynamische groep

en: Displays cannot be manually unassigned to a Dynamic Group
nl: Schermen kunnen niet handmatig verwijderd worden uit een dynamische groep

en: Displays unassigned from %s
nl: Displays ontkoppeld van %s

en: Distance
nl: Afstand

en: Distance in miles that the tweets should be returned from. Set to 0 for no restrictions.
nl: Afstand in miles vanwaar de tweets binnengehaald moeten worden. Stel 0 in voor geen restrictie.

en: Do you want to be notified by email if there is a problem with this display?
nl: Wilt u via e-mail geïnformeerd worden bij problemen met deze display?

en: Do you want to include the DataSet data?
nl: Wilt u de DataSet data opnemen?

en: Does the calendar feed come from Windows - if unsure leave unselected.
nl: Komt de agendafeed van Windows - laat het ongeselecteerd als u het niet zeker weet.

en: Done
nl: Gereed

en: Done.
nl: Gereed.

en: Double buffering helps smooth the playback but should be disabled if graphics errors occur
nl: Dubbele buffering zorgt voor een vlotte afspeling maar moet uitgeschakeld worden wanneer grafische fouten ontstaan

en: Download
nl: Downloaden

en: Download Window End Time
nl: Eindtijd tijdvenster downloaden

en: Download Window Start Time
nl: Begintijd tijdvenster downloaden

en: Download selected items
nl: Download geselecteerde items

en: Downloaded
nl: Gedownload

en: Downloading file
nl: Bestand downloaden

en: Draft
nl: Concept

en: Draft Layouts must have a parent
nl: Concept Lay-outs moeten een ouder hebben

en: Drafts
nl: Concepten

en: Duplicate
nl: Kopieer

en: Duplicate form loaded, make adjustments and press save.
nl: Dubbel formulier geladen, aanpassingen maken en druk op opslaan.

en: Duration
nl: Tijdsduur

en: Duration (seconds)
nl: Duur (seconden)

en: Duration back
nl: Tijdsduur terug

en: Duration for Empty Layouts
nl: Duur van Lege Lay-outs

en: Duration is per item
nl: Tijdsduur per object

en: Duration is per page
nl: Duur is per pagina

en: Duration needs to be a positive value
nl: Duur moet een positieve waarde zijn

en: Duration not provided
nl: Afspeelduur niet opgegeven

en: Dutch
nl: Nederlands

en: Dynamic Color
nl: Dynamische kleur

en: Dynamic Contrast
nl: Dynamisch contrast

en: Dynamic Criteria
nl: Dynamische criteria

en: Dynamic Display Groups must have at least one Criteria specified.
nl: Dynamische Display Groepen moeten tenminste één criteria bevatten.

en: Dynamic Group?
nl: Dynamische groep?

en: Dynamic?
nl: Dynamisch?

en: ERROR
nl: FOUTMELDING

en: East
nl: Oosten

en: Edit
nl: Bewerk

en: Edit %type% Transition for %name%
nl: Bewerk %type% Overgang voor %name%

en: Edit Application
nl: Wijzig applicatie

en: Edit Attached Audio
nl: Wijzig Bijgevoegde Audio

en: Edit Audio
nl: Wijzig audio

en: Edit Calendar
nl: Bewerk Kalender

en: Edit Chart
nl: Bewerk Tabel

en: Edit Clock
nl: Klok bewerken

en: Edit Column
nl: Bewerk Kolom

en: Edit Command
nl: Bewerk Opdracht

en: Edit Countdown
nl: Aftellen bewerken

en: Edit Currencies
nl: Bewerk valuta

en: Edit Data
nl: Gegevens wijzigen

en: Edit DataSet
nl: Bewerk DataSet

en: Edit DataSet View: DataSet is %dataSetName%
nl: Bewerk DataSet View: DataSet is %dataSetName%

en: Edit Daypart
nl: Bewerk Dagindeling

en: Edit Display
nl: Display wijzigen

en: Edit Display Group
nl: Bewerk Display Groep

en: Edit Embedded
nl: Bewerk Embedded

en: Edit Event
nl: Wijzig gebeurtenis

en: Edit Expiry Dates
nl: Wijzig Verloop Datums

en: Edit HLS Video Stream
nl: Bewerk HLS Video Stream

en: Edit HTML Package
nl: Bewerk HTML Pakket

en: Edit Help Link
nl: Bewerk Help Link

en: Edit Image
nl: Afbeelding bewerken

en: Edit Layout
nl: Bewerk Lay-out

en: Edit Local Video
nl: Bewerk Locale Video

en: Edit Media
nl: Media bewerken

en: Edit Mode
nl: Bewerkingsmodus

en: Edit Module
nl: Bewerk Module

en: Edit Notification
nl: Bewerk Melding

en: Edit Notification Widget
nl: Bewerk Melding Widget

en: Edit PDF
nl: PDF bewerken

en: Edit Playlist
nl: Bewerk Afspeellijst

en: Edit Profile
nl: Bewerk profiel

en: Edit RSS
nl: Bewerk RSS

en: Edit Report Schedule
nl: Bewerk Kalenderrapport

en: Edit Shell Command
nl: Bewerk Opdracht

en: Edit Spacer
nl: Bewerk Spacer

en: Edit Stocks
nl: Bewerk Aandelen

en: Edit Sub-Playlist
nl: Bewerk Sub-Afspeellijst

en: Edit Tag
nl: Bewerk Label

en: Edit Task
nl: Wijzig taak

en: Edit Template
nl: Bewerk sjabloon

en: Edit Text
nl: Wijzig tekst

en: Edit Ticker
nl: Bewerk lichtkrant

en: Edit Ticker: DataSet is %dataSetName%
nl: Lichtkrant bewerken: DataSet is %dataSetName%

en: Edit Transition
nl: Bewerk Overgang

en: Edit Transition In
nl: Wijzig Overgang In

en: Edit Transition Out
nl: Wijzig Overgang Uit

en: Edit Twitter
nl: Twitter wijzigen

en: Edit Twitter Metro
nl: Bewerk Twitter Metro

en: Edit User
nl: Wijzig Gebruiker

en: Edit User Group
nl: Bewerk Gebruikersgroep

en: Edit User Profile
nl: Wijzig gebruikersprofiel

en: Edit Video
nl: Bewerk video

en: Edit Video In
nl: Bewerk Video In

en: Edit layout regions
nl: Bewerk lay-out regio's

en: Edited %s
nl: %s gewijzigd

en: Edited Audio
nl: De audio is aangepast

en: Edited Event
nl: Gebeurtenis bewerkt

en: Edited Expiry
nl: Vervaldatum verstreken

en: Edited Row
nl: Rij Bewerkt

en: Edited Transition
nl: Overgang aangepast

en: Editing Regions
nl: Regio's bewerken

en: Editing the Start and or End date/time will create a new Recurring Event across the Schedule. Any previously deleted instances of this event will be recreated with edits made here.
nl: Als u de begin- en / of einddatum / -tijd bewerkt, wordt er een nieuw terugkerend evenement in het schema. Eerder verwijderde exemplaren van dit evenement worden opnieuw gemaakt met hier aangebrachte bewerkingen.

en: Elevate Log Until
nl: Verhoog het log tot

en: Elevate the log level until this date.
nl: Verhoog het log nivo tot deze datum.

en: Email
nl: E-mailadres

en: Email Alert
nl: E-mail alarm

en: Email Alerts
nl: Email Meldingen

en: Email Notifications
nl: Email notificaties

en: Email?
nl: E-mail?

en: Embed a Sub-Playlist
nl: Embed een Sub-Afspeellijst

en: Embedded Web Server Port
nl: Ingebouwde web server poort

en: Emergency
nl: Noodgeval

en: Empty
nl: Leeg

en: Empty Region
nl: Regio is leeg

en: Empty Result Set with filter criteria.
nl: Leeg resultaat met de filter criteria.

en: Empty file in ZIP
nl: Lege file in ZIP bestand

en: Enable Double Buffering
nl: Dubbele buffering inschakelen

en: Enable Email Alerts?
nl: E-mail Alerts inschakelen?

en: Enable Latest News?
nl: Schakel Laatste Nieuws in?

en: Enable Layout Stats Collection?
nl: Lay-out Statistieken Verzamelen inschakelen?

en: Enable Library Tidy?
nl: Bibliotheek Opruimen toestaan?

en: Enable Maintenance?
nl: Onderhoud inschakelen?

en: Enable Media Stats Collection?
nl: Verzameling van Media Statistieken inschakelen?

en: Enable Mouse
nl: Muis inschakelen

en: Enable Playlist Stats Collection?
nl: Verzameling van Afspeellijststatistieken inschakelen?

en: Enable PowerPoint?
nl: PowerPoint inschakelen?

en: Enable STS?
nl: STS inschakelen?

en: Enable Shell Commands
nl: Inschakelen Shell Commando

en: Enable Stats Collection?
nl: Statistieken Verzamelen Inschakelen?

en: Enable Wake on LAN
nl: Schakel Wake on LAN in

en: Enable Widget Stats Collection?
nl: Widgetstatistieken Verzamelen inschakelen?

en: Enable an option to provide a two factor authentication code to log into the CMS for added security.
nl: Schakel een optie in om een Two Factor authenticatie code te bieden om in te loggen op de CMS voor extra beveiliging.

en: Enable caching of Web Resources?
nl: Bufferen van web resources inschakelen?

en: Enable password reminder on CMS login page? Valid sending email address is required
nl: Wachtwoordherinnering inschakelen op CMS-inlogpagina? Geldig verzenden van e-mailadres is verplicht

en: Enable sorting on the Data Entry Page? We recommend that the number of sortable columns is kept to a minimum.
nl: Sorteren op de gegevensinvoerpagina inschakelen? We raden aan het aantal sorteerbare kolommen tot een minimum te beperken.

en: Enable stats collection?
nl: Het verzamelen van statistieken inschakelen?

en: Enable stats reporting?
nl: Rapporteren van statistieken inschakelen?

en: Enable the Shell Command module.
nl: Schakel de Shell Command module in.

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for the selected Layout.
nl: Schakel de Afspeel Bewijs Statistieken in voor de geselecteerde Lay-out.

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Layout. Ensure that ‘Enable Stats Collection’ is set to ‘On’ in the Display Settings.
nl: Schakel de verzameling Afspeel Bewijs statistieken in voor deze Lay-out. Zorg ervoor dat Statistieken Inschakelen is ingesteld op Aan in de Display Instellingen.

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Media Item.
nl: Schakel de verzameling van Afspeel Bewijs statistieken in voor dit media-item.

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Media Item. Ensure that ‘Enable Stats Collection’ is set to ‘On’ in the Display Settings.
nl: Schakel de verzameling van Afspeel Bewijs statistieken in voor dit media-item. Zorg ervoor dat Statistieken Inschakelen is ingesteld op Aan in de Display instellingen.

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Playlist.
nl: Schakel de verzameling Afspeel Bewijs statistieken in voor deze Afspeellijst.

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Playlist. Ensure that ‘Enable Stats Collection’ is set to ‘On’ in the Display Settings.
nl: Schakel de verzameling Afspeel Bewijs statistieken in voor deze afspeellijst. Zorg ervoor dat Statistieken inschakelen is ingesteld op Aan in de Display Instellingen.

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Widget. Ensure that ‘Enable Stats Collection’ is set to ‘On’ in the Display Settings.
nl: Schakel het verzamelen van Afspeel Bewijs statistieken in voor deze Widget. Zorg ervoor dat Statistieken Inschakelen is ingesteld op Aan in de Display instellingen.

en: Enable the mouse.
nl: Schakel de muis in.

en: Enable the option to report the current layout status?
nl: De optie inschakelen om de huidige lay-out status te melden?

en: Enable the option to set the screenshot interval?
nl: De optie inschakelen om het screenshot-interval in te stellen?

en: Enable?
nl: Inschakelen?

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Enabled for In
nl: Ingeschakeld voor In

en: Enabled for Out
nl: Ingeschakeld voor Uit

en: Enabled?
nl: Ingeschakeld?

en: End Date
nl: Einddatum

en: End Time
nl: Eindtijd

en: End of the Feed
nl: Einde van de feed

en: English
nl: Engels

en: Enter a CSS style sheet to style the weather widget
nl: Voer een CSS stijlblad in voor de weer widget

en: Enter a Tizen Command Line compatible command.
nl: Voer een Tizen Command Line-compatibele opdracht in.

en: Enter a Windows Command Line compatible command
nl: Vul een Windows Command Line geschikt commando in

en: Enter a format for the Countdown e.g. [hha], [hh], [mm], [ss] or [DD]. See the manual for more information.
nl: Voer de opmaak voor het aftellen in, bv: [hha], [hh], [mm], [ss] of [DD]. zie de handleiding.

en: Enter a format for the Digital Clock e.g. [HH:mm] or [DD/MM/YYYY]. See the manual for more information.
nl: Voer een indeling in voor de digitale klok, b.v. [HH:mm] of [DD/MM/JJJJ]. Zie de handleiding voor meer informatie.

en: Enter a hexadecimal password of a SecureOn enabled Network Interface Card (NIC) of the remote host. Enter a value in this pattern: 'xx-xx-xx-xx-xx-xx'. Leave the following field empty, if SecureOn is not used (for example, because the NIC of the remote host does not support SecureOn).
nl: Voer een hexadecimaal wachtwoord in voor een ingeschakeld SecureOn Network Interface Card (NIC) van een externe host. Voer een waarde in volgens het formaat: 'xx-xx-xx-xx-xx-xx'. Laat het volgende veld leeg als SecureOn niet wordt gebruikt (bijvoorbeeld omdat de NIC van de externe host SecureOn niet ondersteund).

en: Enter a label to show on the Charts x-axis.
nl: Voer een label in dat op de x-as van de grafiek moet worden weergegeven.

en: Enter a label to show on the Charts y-axis.
nl: Voer een label in voor weergave op de y-as van de grafiek.

en: Enter a nominated file name that player will attempt to open after extracting the .htz archive
nl: Voer een genomineerde bestandsnaam in die de speler probeert te openen na het uitpakken van het .htz-archief

en: Enter a number within the range of 0 to 32 in the following field. Leave the following field empty, if no subnet mask should be used (CIDR = 0). If the remote host's broadcast address is unknown: Enter the host name or IP address of the remote host in Broad Cast Address and enter the CIDR subnet mask of the remote host in this field.
nl: Vul een getal van 0 t/m 32 in het volgende veld in. Laat het volgende veld leeg als er geen subnet mask gebruikt moet worden (CIDR = 0). Als het broadcast adres van de externe host onbekend is: Vul de hostnaam of het IP adres van de externe host in het veld Broad Cast Adres in en voer de CIDR subnet mask van de externe host in dit veld in.

en: Enter a style sheet for the table
nl: Geef een stijlblad in voor de tabel

en: Enter a title to show on the Chart.
nl: Voer een titel in voor weergave op de tabel.

en: Enter a webOS Command Line compatible command.
nl: Voer een webOS Command Line-compatibele opdracht in.

en: Enter all default colors here, separated by a comma. Example: #7293CB, #E1974C, #84BA5B, #D35E60, #808585, #9067A7, #AB6857, #CCC210, #396AB1, #DA7C30, #3E9651, #CC2529, #535154, #6B4C9A, #922428, #948B3D
nl: Voer hier alle standaardkleuren in, gescheiden door een komma. Voorbeeld: #7293CB, #E1974C, #84BA5B, #D35E60, #808585, #9067A7, #AB6857, #CCC210, #396AB1, #DA7C30, #3E9651, #CC2529, #535154, #6B4C9A, #922428, #948B3D

en: Enter start and end times for Widgets
nl: Voer begin- en eindtijden in voor Widgets

en: Enter text or HTML in the box below.
nl: Typ tekst of HTML in het onderstaande vak.

en: Enter text to display using the inline editor which can be opened by clicking in the preview on the left.
nl: Voer tekst in om weer te geven met de inline-editor die kan worden geopend door in het voorbeeld links te klikken.

en: Enter text...
nl: Geef tekst in....

en: Enter the URL to a Quick Chart service. This is used to draw charts in emailed reports and for showing a QR code during two factor authentication.
nl: Voer de URL in voor een Quick Chart-service. Dit wordt gebruikt om grafieken te tekenen in e-mailrapporten en om een QR-code te tonen tijdens tweefactorauthenticatie.

en: Enter the alternative template for events that are current.
nl: Voer de alternatieve sjabloon in voor actuele gebeurtenissen.

en: Enter the authentication Username
nl: Voer de gebruikersnaam voor authenticatie in

en: Enter the end time for this daypart. If the end time is before the start time, then the daypart will cross midnight.
nl: Voer de eindtijd voor deze dagindeling in. Als de eindtijd vóór de starttijd ligt, kruist de dagindeling middernacht.

en: Enter the number of hours you would like to cache twitter images.
nl: Voer het aantal uren in hoelang de afbeeldingen gecached blijven.

en: Enter the number of seconds you would like to cache long/lat requests for.
nl: Geef get aantal seconden in die je wilt gebruiken voor cache long/lat aanvragen.

en: Enter the number of seconds you would like to cache twitter search results.
nl: Voer het aantal seconden in dat je tweets wil cachen.

en: Enter the start time for this daypart
nl: Voer de starttijd in voor deze dagindeling

en: Enter the template for each item. Replaces [itemsTemplate] in main template.
nl: Voer de sjabloon voor elk item in. Vervangt [itemsTemplate] in hoofdsjabloon.

en: Enter the template for the current forecast. For a list of substitutions click Get Forecast below.
nl: Voer de sjabloon voor de huidige voorspelling in. Klik hieronder voor een lijst met vervangingen.

en: Enter the template for the daily forecast. Replaces [dailyForecast] in main template.
nl: Geef het sjabloon op voor de Weersvoorspellingen. Vervangt [dailyForecast] in hoofd template.

en: Enter the text to display.
nl: Voer de weer te geven tekst in.

en: Enter the text to display. The red rectangle reflects the size of the region you are editing.
nl: Voer de weer te geven tekst in. De rode rechthoek geeft de grootte aan van het gebied dat u bewerkt.

en: Enter the volume percentage for this audio to play at.
nl: Voer het volumepercentage in voor deze audio om af te spelen.

en: Enter your API Key from Alpha Advantage: https://www.alphavantage.co/support/#api-key.
nl: Voer uw API-sleutel in van Alpha Advantage: https://www.alphavantage.co/support/#api-key.

en: Enter your API Key from DarkSky.
nl: Vul je API sleutel van DarkSky in.

en: Enter your API Key from Google Maps.
nl: Vul je API sleutel van Google Maps in.

en: Enter your API Key from Open Weather Map.
nl: Geef de API sleutel in van de Open Weather kaart.

en: Enter your API Key from Twitter.
nl: Voer je API seutel in van Twitter.

en: Enter your API Secret from Twitter.
nl: Voer je API secret in van Twitter.

en: Entity
nl: Entiteit

en: Entity ID
nl: Entiteit ID

en: Entity not found
nl: Entiteit niet gevonden

en: Environment Check
nl: Omgevingscontrole

en: Erase all content in this DataSet and overwrite it with the new content in this import.
nl: Verwijder alle content in deze DataSet en overschrijf het met nieuwe content uit de import.

en: Error
nl: Fout

en: Error getting DataSet data, failed with following message:
nl: Fout bij het ophalen van DataSet-gegevens, mislukt met het volgende bericht:

en: Error syncing DataSet %s
nl: Fout bij synchroniseren van DataSet %s

en: Error.
nl: Fout.

en: Estonian
nl: Ests

en: Event Type
nl: Gebeurtenis type

en: Every
nl: Iedere

en: Every second Year
nl: Elk twee jaar

en: Every two Weeks
nl: Elke twee weken

en: Exact match?
nl: Exacte overeenkomst?

en: Exception Start/End time for %s are empty or in an incorrect format
nl: Uitzondering Start/Eind tijden voor %s zijn leeg of in incorreect formaat

en: Exceptions
nl: Uitzonderingen

en: Exclude all day events?
nl: Gebeurtenissen die de hele dag duren uitsluiten?

en: Exclude current events?
nl: Huidige gebeurtenissen uitsluiten?

en: Exclude logs common to each request?
nl: Logboeken uitsluiten die gemeenschappelijk zijn voor elk verzoek?

en: Execute a shell command on the client
nl: Voer een opdracht op de client uit

en: Existing
nl: Bestaand

en: Existing data is incompatible with your new configuration
nl: Bestaande data is incompatibel met je nieuwe configuratie

en: Exit Transition
nl: Einde overgang

en: Expire Modified Layouts immediately on change. This means a layout can be cut during playback if it receives an update from the CMS
nl: Laat Aangepaste Lay-outs na wijziging meteen vervallen. Dit betekent dat een Lay-out afgebroken kan worden tijdens afspelen wanneer het een update ontvangt van het CMS

en: Expire Modified Layouts?
nl: Aangepaste Lay-outs laten vervallen?

en: Expired
nl: Verlopen

en: Expired
nl: Verlopen

en: Expires
nl: Verloopt

en: Expires %s
nl: Verloopt %s

en: Expires At
nl: Verloopt op

en: Expiry Dates
nl: Vervaldatums

en: Expiry date
nl: Verloop datum

en: Expiry for %name%
nl: Vervaldatum voor %name%

en: Export
nl: Exporteer

en: Export Database
nl: Exporteer database

en: Export Database Backup
nl: Database backup exporteren

en: Export Statistics
nl: Exporteer statistieken

en: Export Template
nl: Exporteer Sjabloon

en: Export as PDF
nl: Als PDF exporteren

en: Export raw data to CSV
nl: Exporteer ruwe data naar CSV

en: Exported Template
nl: Geëporteerd sjabloon.

en: Extension %s does not match any enabled Module
nl: Extensie %s komt niet overeen met een ingeschakelde module

en: External Image
nl: Externe Afbeelding

en: Fade
nl: Vervagen

en: Fade In
nl: Invervagen

en: Fade Out
nl: Uitvervagen

en: Failed Message
nl: Mislukt bericht

en: Failed to write to database after %d retries. Please try again later.
nl: Niet gelukt naar de database te schrijven na %d pogingen. Probeer het later nog eens.

en: Failure
nl: Fout

en: False
nl: Onwaar

en: Faults?
nl: Fouten?

en: February
nl: Februari

en: Fetching Remote-DataSets
nl: Remote-DataSets ophalen

en: File Name
nl: Bestandsnaam

en: File Status - Count of Files
nl: Bestandsstatus - Aantal bestanden

en: File Status - Size of Files
nl: Bestandsstatus - Grootte van bestanden

en: File available only for SSSP displays
nl: Bestand alleen beschikbaar voor SSSP displays

en: File does not exist
nl: Bestand bestaat niet

en: File download mode
nl: Bestand downloadmodus

en: FileInfo
nl: Bestandsinformatie

en: Files assigned to %s
nl: Bestanden toegewezen aan %s

en: Files unassigned from %s
nl: Bestand ontkoppeld van %s

en: Fill
nl: Vul

en: Fill - use the first Playlist to fill any remaining Spots
nl: Vullen - Gebruik de eerste Afspeellijst om resterende Spots op te vullen

en: Filter options are not available on a Playlist which isn't dynamic.
nl: Filteropties zijn niet beschikbaar in een afspeellijst die niet dynamisch is.

en: Finance
nl: Financiën

en: Finnish
nl: Fins

en: First
nl: Eerste

en: First Name
nl: Voornaam

en: First we need to check if your server meets %themeName%'s requirements.
nl: Eerst moeten we controleren of uw server voldoet aan de vereisten van %themeName%.

en: Flip Clock
nl: Klok spiegelen

en: Flip Horizontal
nl: Flip Horizontaal

en: Flip Vertical
nl: Flip Verticaal

en: Fly
nl: Vliegen

en: Fog
nl: Mist

en: Folder
nl: Map

en: Font
nl: Lettertype

en: Font Color
nl: Letterkleur

en: Font Colour
nl: Letterkleur

en: Font Size
nl: Lettergrootte

en: Font file is not embeddable due to its permissions
nl: Font bestand kan worden ingebed door de permissies

en: Font file unreadable
nl: Lettertype bestand onleesbaar

en: For CSV source, should the first row be ignored?
nl: Moet voor CSV-bron de eerste rij worden genegeerd?

en: For Layout %s Enable Stats Collection is set to %s
nl: Voor Lay-out %s is Inzamelen Statistieken Collectie ingesteld op %s

en: For Media %s Enable Stats Collection is set to %s
nl: Voor media is %s Activeer Statistieken Verzamelen is ingesteld op %s

en: For Playlist %s Enable Stats Collection is set to %s
nl: Voor afspeellijst %s is Inzamelen Statistieken Collectie ingesteld op %s

en: Force HTTPS?
nl: Forceer HTTPS?

en: Force Password Change
nl: Forceer wachtwoordwijziging

en: Force delete from any existing layouts, assignments, etc
nl: Forceer verwijderen uit bestaande lay-outs, toewijzingen, enz

en: Force the portal into HTTPS?
nl: Forceer het portaal naar HTTPS?

en: Forecast
nl: Voorspelling

en: Forgotten your password?
nl: Uw wachtwoord vergeten?

en: Form field is required.
nl: Formulier veld is vereist.

en: Form load failed!
nl: Formulier laden mislukt!

en: Formula
nl: Formule

en: Free
nl: Vrij

en: French
nl: Frans

en: Friday
nl: Vrijdag

en: From Date
nl: Vanaf datum

en: Full Article
nl: Volledig Artikel

en: Full URL to the new CMS, including https://
nl: Volledige URL naar het nieuwe CMS, inclusief https: //

en: Full URL to the new CMS, including https://
nl: Volledige URL naar het nieuwe CMS, inclusief https: //

en: Function
nl: Functie

en: GD Extension
nl: GD Uitbreiding

en: Galician
nl: Galicisch

en: General
nl: Algemeen

en: Generate
nl: Genereer

en: Generate Recovery codes, this action will invalidate all existing recovery codes.
nl: Genereer herstelcodes, deze actie maakt alle bestaande herstelcodes ongeldig.

en: Generate new address?
nl: Genereer nieuw adres?

en: Generated on
nl: Gegenereerd op

en: Generic File
nl: Generiek Bestand

en: Geo Location
nl: Geo locatie

en: Geo Schedule?
nl: Geo inplannen?

en: Georgian
nl: Georgisch

en: German
nl: Duits

en: Get Forecast
nl: Voorspelling ophalen

en: Get Results
nl: Resultaten ophalen

en: Get form failed!
nl: Formulier ophalen mislukt!

en: Give the JSON-path in the remote data for the value that you want to fill this column. This path should be relative to the DataRoot configured on the DataSet.
nl: Geef het JSON-pad in de externe gegevens op voor de waarde die u in deze kolom wilt invullen. Dit pad moet relatief zijn ten opzichte van de DataRoot die is geconfigureerd op de DataSet.

en: Global Search
nl: Globale zoekopdracht

en: Global switch for email alerts to be sent
nl: Globale instelling om e-mailmeldingen te verzenden

en: Go back to Layout view
nl: Ga terug naar de lay-out weergave

en: Go to schedule
nl: Ga naar Kalender

en: Google Traffic
nl: Google Verkeer

en: Google Traffic Map
nl: Google Verkeer Kaart

en: Grab
nl: Slepen

en: Grab the Region handle, and drag to resize.
nl: Klik op de ezelsoor van de regio en sleep om de grootte te veranderen.

en: Greek
nl: Grieks

en: Green
nl: Groen

en: Gregorian
nl: Gregoriaans

en: Group
nl: Groep

en: Group Admin
nl: Groep Admin

en: Group not found
nl: Groep niet gevonden

en: Groups
nl: Groepen

en: Guest
nl: Gast

en: HEAD content to Embed
nl: HEAD inhoud naar Embed

en: HEAD content to Embed (including script tags)
nl: HEAD content naar Embed (inclusief script labels)

en: HLS Video Stream
nl: HLS video systeem

en: HTML to Embed
nl: HTML om toe te voegen

en: HTML to embed in an iframe on the Status Dashboard
nl: HTML voor insluiting in een iframe op het Status Dashboard

en: Hail
nl: Hagel

en: Hardware Accelerate Web Content
nl: Hardware acceleratie webinhoud

en: Has Direction
nl: Heeft richting

en: Has Duration
nl: Heeft tijdsduur

en: Has the default layout been imported?
nl: Is de standaard lay-out geïmporteerd?

en: Head over to our Community site (<a href='https://community.xibo.org.uk/'>https://community.xibo.org.uk/</a>) for additional support and advice. The Community has extensive archives with answers to many many questions!
nl: Ga naar onze Community-site (<a href='https://community.xibo.org.uk/'>https://community.xibo.org.uk/</a>) voor aanvullende ondersteuning en advies. De community heeft uitgebreide archieven met antwoorden op veel vragen!

en: Heading
nl: Koptekst

en: Hebrew
nl: Hebreeuws

en: Height
nl: Hoogte

en: Height must be greater than 0
nl: Hoogte moet groter zijn dan 0

en: Height of the Region
nl: Hoogte van de regio

en: Here are your recovery codes, please make sure to store them in a safe place, like password manager.
nl: Dit zijn uw herstelcodes. Bewaar deze op een veilige plaats, zoals wachtwoordbeheer.

en: Hide
nl: Verbergen

en: Hide Environment checks
nl: Verberg omgevingscontroles

en: Hide User Guide?
nl: Gebruikersgids verbergen?

en: Hide navigation?
nl: Navigatie verbergen?

en: Homepage
nl: Startpagina

en: Homepage for this user. This is the page they will be taken to when they login.
nl: Startpagina voor deze gebruiker. Dit is de pagina die de gebruiker ziet nadat de gebruiker is ingelogd.

en: Horizontal Align
nl: Horizontaal Uitlijnen

en: Horizontal Bar
nl: Horizontale Balk

en: Horizontal Sharpness
nl: Horizontale scherpte

en: Horizontal along the top
nl: Horizontaal langs de bovenkant

en: Hosts and Keywords that should not be loaded via the Proxy Specified. These should be comma separated.
nl: Specificeer Hosts- en Sleutelwoorden die niet geladen moeten worden via de Proxy. Moeten komma gescheiden zijn.

en: Hour
nl: Uur

en: Hourly
nl: Ieder uur

en: Hourly Counter
nl: Uur teller

en: Hours
nl: Uren

en: Hours this event should be scheduled for
nl: Aantal uren hoelang deze gebeurtenis ingepland moet worden

en: How far should the map be zoomed in? The higher the number the closer, 1 represents the entire globe.
nl: Hoever moet de kaart ingezoomd zijn? Hoe hoger het nummer, hoe dichterbij. 1 is de hele aarde.

en: How long in minutes after the last time a Player connects should we send an alert? Can be overridden on a per Player basis.
nl: Hoelang in minuten na de laatste keer dat een Player verbinding maakt, moeten we een melding sturen? Kan per Player worden opgeheven.

en: How long should the Action Bar be shown for, in seconds?
nl: Hoe lang moet de actie werkbalk getoond worden in seconden?

en: How many seconds in to the future should the calls to RequiredFiles look?
nl: Hoeveel seconden in de toekomst moeten de oproepen naar RequiredFiles eruit zien?

en: How many spots would you like on this Sub-Playlist? This is used before ordering to expand or shrink the list to the specified size. Leave empty to use the count of Widgets.
nl: Hoeveel plekken wilt u in deze Sub-Afspeellijst? Dit wordt gebruikt voordat u sorteert om de lijst uit te breiden of te verkleinen tot de opgegeven grootte. Laat leeg om de telling van Widgets te gebruiken.

en: How often should the Player check for new content.
nl: Hoe vaak moet de player controleren op nieuwe content.

en: How often should this remote data be fetched and imported?
nl: Hoe vaak moeten deze externe gegevens worden opgehaald en geïmporteerd?

en: How often, in minutes, should the Display send its download progress while it is downloading new content?
nl: Hoe vaak, in minuten, moet het display zijn download voortgang doorsturen tijden het downloaden van nieuwe content?

en: How should images be scaled by default?
nl: Hoe moeten afbeeldingen standaard worden geschaald?

en: How should the action bar behave?
nl: Hoe moet de actie werkbalk zich gedragen?

en: How should this image be aligned?
nl: Hoe moet dit beeld worden uitgelijnd?

en: How should this image be scaled?
nl: Hoe moet dit beeld worden geschaald?

en: How should this image be vertically aligned?
nl: Hoe moet dit beeld verticaal worden uitgelijnd?

en: How should this video be scaled?
nl: Hoe moet deze video worden geschaald?

en: How should this web page be embedded?
nl: Hoe moet deze pagina embedded worden?

en: How would you like the Widgets on these Playlists to be ordered?
nl: Hoe wilt u de Widgets op deze Afspeellijsten rangschikken?

en: Hungarian
nl: Hongaars

en: I want to see the list anyway.
nl: Ik wil de lijst toch zien.

en: IP Address
nl: IP-adres

en: IP Address Incorrectly Formed
nl: IP-adres incorrect geformuleerd

en: Icelandic
nl: IJslands

en: Icon Dashboard
nl: Icoon Dashboard

en: Icons
nl: Iconen

en: If TeamViewer is installed on the device, enter the serial number here.
nl: Als Teamviewer is geïnstalleerd, dan voer hier het serienummer in.

en: If Webkey is installed on the device, enter the serial number here.
nl: Als Webkey is geïnstalleerd, voer dan hier het serienummer in

en: If an effect has been selected from the General tab, how many pages should we split the items across? If you don't enter anything here 1 item will be put on each page.
nl: Als een effect is geselecteerd op het tabblad Algemeen, hoeveel pagina's moeten we de items verdelen? Als u hier niets invoert, wordt er 1 item op elke pagina geplaatst.

en: If an effect has been selected how many pages should we split the items across? If you don't enter anything here 1 item will be put on each page.
nl: Als een effect is geselecteerd, hoeveel pagina's moeten we de items dan verdelen? Als u hier niets invoert, wordt er 1 item op elke pagina geplaatst.

en: If an empty layout is detected how long (in seconds) should it remain on screen? Must be greater than 1.
nl: Als een lege lay-out wordt gedetecteerd, hoe lang moet deze (in seconden) op het scherm blijven? Moet groter zijn dan 1.

en: If an event specifies a timezone, should it be used. Deselection means the CMS timezone will be used.
nl: Als een gebeurtenis een tijdzone aangeeft, moet deze worden gebruikt. Deselectie betekent dat de CMS-tijdzone wordt gebruikt.

en: If checked all new Displays registering with the CMS using the correct CMS key will automatically be set to authorised and display the Default Layout.
nl: Indien aangevinkt, worden alle nieuwe Displays die zich bij de CMS registreren met de juiste CMS-sleutel automatisch ingesteld op geautoriseerd en wordt de Default Lay-out weergegeven.

en: If checked then the Schedule will show the Layout for existing events even if the logged in User does not have permission to see that Layout.
nl: Indien ingeschakeld, toont de Kalender de Lay-out voor bestaande gebeurtenissen, zelfs als de ingelogde gebruiker geen toestemming heeft om die Lay-out te bekijken.

en: If checked you will have an option to enable Synchronise this Event checkbox for applicable events
nl: Indien ingeschakeld, hebt u een optie om het selectievakje deze Gebeurtenis Synchroniseren in te schakelen voor toepasselijke gebeurtenissen

en: If the CMS is behind a load balancer, what are the load balancer IP addresses, comma delimited.
nl: Als het CMS achter een load balancer zit, wat zijn de IP adressen van de load balancers, comma gescheiden.

en: If the CSV file contains non-ASCII characters please ensure the file is UTF-8 encoded
nl: Als het CSV-bestand niet-ASCII-tekens bevat, controleer dan of het bestand UTF-8-gecodeerd is

en: If the Player is configured for push messaging, screenshots are requested immediately and should be seen when the form closed. In some circumstances it may be necessary to refresh the page after a few seconds.
nl: Als de speler is geconfigureerd voor pushberichten, worden er onmiddellijk schermafbeeldingen gevraagd en deze moeten worden bekeken wanneer het formulier wordt gesloten. In sommige omstandigheden kan het nodig zijn om de pagina na enkele seconden te vernieuwen.

en: If the device is having trouble playing video, it may be useful to switch to a Surface View for Video Rendering.
nl: Als het apparaat moeite heeft met het afspelen van video, kan het handig zijn om over te schakelen naar Surface View voor video rendering.

en: If the display name is shown as a link in display management, what target should the link have? Set _top to open the link in the same window or _blank to open in a new window.
nl: Als de weergavenaam wordt weergegeven als een link in displaybeheer, welk doel moet de link dan hebben? Stel _top in om de link in hetzelfde venster te openen of  _blank om in een nieuw venster te openen.

en: If the geolocation of the Display is known, enable to record that location against each proof of play record.
nl: Als de geolocatie van de Display is bekend, activeren om die locatie vast te leggen bij ieder afspeelverslag.

en: If the media is used in scheduled events it is also shown below. To restrict to a specific time enter a date in the filter below.
nl: Als de media worden gebruikt in geplande gebeurtenissen, wordt dit ook hieronder weergegeven. Voer een datum in het onderstaande filter in om de tijd te beperken.

en: If the playlist is used in scheduled events it is shown below. To restrict to a specific time enter a date in the filter below.
nl: Als de afspeellijst wordt gebruikt bij geplande evenementen, wordt dit hieronder weergegeven. Voer een datum in het onderstaande filter in om tot een specifieke tijd te beperken.

en: If there are Widgets left unordered at the end, what should be done with these Widgets?
nl: Als er aan het einde geen Widgets zijn geordend, wat moet er dan met deze Widgets worden gedaan?

en: If there are any exceptions enter them below by selecting the Day from the list and entering a start/end time.
nl: Als er uitzonderingen zijn, voert u deze hieronder in door Dag in de lijst te selecteren en een begin- / eindtijd in te voeren.

en: If there are not enough Widgets fill all spots, how should the remaining spots be filled?
nl: Als er niet voldoende Widgets zijn om alle plekken te vullen, hoe moeten de resterende plekken dan worden gevuld?

en: If there is only one item in this region should it loop?
nl: Als er slechts één item in deze regio is, moet dit dan worden herhaald?

en: If this daypart is already in use, the events will be adjusted to use the new times provided. If used on a recurring event and that event has already recurred. The event will be split in two and the future event time adjusted.
nl: Als deze dagindeling al in gebruik is, worden de gebeurtenissen aangepast om de nieuwe tijden te gebruiken. Indien gebruikt bij een terugkerende gebeurtenis en die gebeurtenis is al teruggekomen. De gebeurtenis wordt in tweeën gedeeld en de toekomstige gebeurtenis tijd wordt aangepast.

en: If you are changing your password or two factor settings, then please enter your current password
nl: Als je je wachtwoord wijzigt of de Two Factor instelling, geef dan hier je huidige wachtwoord in.

en: If you have not yet created an empty database and database user for Xibo to use, and know the user name / password of a MySQL administrator stay on this tab, otherwise click "Use Existing".
nl: Als je nog geen lege database en database gebruiker voor Xibo hebt aangemaakt en je weet de gebruikersnaam/wachtwoord van de MySQL beheerder blijf dan op deze tab, klik anders op Gebruik 'bestaande'.

en: If you want to prepopulate your Playlist with Media using a search, then you can do so on the filter tab. Leave the Dynamic checkbox unticked to make it a one-time assignment.
nl: Als u uw afspeellijst vooraf wilt vullen met media met behulp van een zoekopdracht, kunt u dit doen op het filtertabblad. Laat het selectievakje Dynamisch uitgeschakeld om er een eenmalige toewijzing van te maken.

en: If you want to use a background colour for the Widget, select one here.
nl: Als u een achtergrond kleur voor de widget wilt gebruiken, selecteert u hier een kleur.

en: Ignore first row?
nl: Eerste rij negeren?

en: Ignore the first row? Useful if the CSV has headings.
nl: Eerste rij negeren? Handig als de CSV titels heeft.

en: Image
nl: Afbeelding

en: Image Processing
nl: Beeldverwerking

en: Image cache period must be a positive number
nl: Afbeelding buffer-periode moet een positief getal zijn

en: Images that exceed the resize limit, based on the longest side, will not be processed
nl: Afbeeldingen die de resize-limiet overschrijden, gebaseerd op de langste zijde, worden niet verwerkt

en: Images. PNG, JPG, BMP, GIF
nl: Afbeeldingen. PNG, JPG, BMP, GIF

en: Import
nl: Importeer

en: Import CSV
nl: Importeer CSV

en: Import DataSet Data?
nl: DataSet data importeren?

en: Import Layouts
nl: Layouts importeren

en: Import Tags?
nl: Labels importeren?

en: Import a Layout from a ZIP file.
nl: Importeer een Lay-out van een ZIP-bestand.

en: Imported JSON into %s
nl: De JSON is geïmporteerd naar %s

en: In the fields below please enter the column number in the CSV file that corresponds to the Column Heading listed. This should be done before Adding the file.
nl: Voer in de onderstaande velden het kolomnummer in het CSV-bestand in dat overeenkomt met de vermelde kolomkop. Dit moet worden gedaan voordat het bestand wordt toegevoegd.

en: Include DataSet data?
nl: DataSet data opnemen?

en: Include Widgets?
nl: Widgets meenemen?

en: Include a number to determine the Repeat frequency required for this Event.
nl: Neem een nummer op om de herhaalfrequentie te bepalen die vereist is voor dit evenement.

en: Incorrect Screen shot Format
nl: Ongeldig formaat van schermafbeelding

en: Individual
nl: Individueel

en: Indonesian
nl: Indonesisch

en: Information
nl: Informatie

en: Inherit
nl: Overnemen

en: Initial User Group
nl: Eerste gebruikersgroep

en: Inline Editor
nl: Inline-editor

en: Input
nl: Invoer

en: Install
nl: Installeren

en: Install Module
nl: Installeer module

en: Installation guide
nl: Installatiehandleiding

en: Installed %s
nl: %s is geïnstalleerd

en: Instance Suspended
nl: Instantie Geschorst

en: Interactive Action
nl: Interactieve actie

en: Interleave Default
nl: Standaard Interleave

en: Interrupt
nl: Onderbreken

en: Interrupt Layout
nl: Lay-out onderbreken

en: Interrupt Layouts
nl: Lay-outs onderbreken

en: Interrupt?
nl: Onderbroken?

en: Invalid CRON expression in the Schedule
nl: Ongeldige CRON expressie in de Kalender

en: Invalid Module type or extension. Module type %s does not allow for %s extension
nl: Ongeldig moduletype of extensie. Module type %s staat geen %s extensie toe

en: Invalid Two Factor Authentication Code
nl: Ongeldige twee factor authenticatie code

en: Invalid User Type
nl: Ongeldig gebruikerstype

en: Invalid XMR registration
nl: Ongeldige ZMR registratie

en: Invalid field_to_identify value. Review settings.
nl: Ongeldig field_to_identify waarde. Controleer instellingen.

en: Invalid module
nl: Niet geldige module

en: Invalid statId provided
nl: Ongeldige statId opgegeven

en: Invalid user group selected
nl: Ongeldige gebruikers groep geselecteerd

en: Is Dynamic?
nl: Is dynamisch?

en: Is the Playlist to have Library media assignments managed automatically by the CMS based on filter criteria? Set a filter on the next tab.
nl: Moet de afspeellijst bibliotheekmediatoewijzingen automatisch door het CMS laten beheren op basis van filtercriteria? Stel een filter in op het volgende tabblad.

en: Is the Resolution enabled for use?
nl: Wordt de resolutie ingeschakeld voor gebruik?

en: Is the Transition config locked?
nl: Is de Overgangsconfiguratie vergrendeld?

en: Is the module config locked? Useful for Service providers.
nl: Is de module-configuratie vergrendeld? Handig voor Dienstverleners.

en: Is the task active?
nl: Is de taak actief?

en: Is the task config locked? Useful for Service providers.
nl: Is de taakconfiguratie vergrendeld? Handig voor dienstverleners.

en: Is this DataSet connected to a remote data source?
nl: Is deze DataSet verbonden met een externe gegevensbron?

en: Is this instance suspended?
nl: Is deze instantie geschorst?

en: Is this the default profile for all Displays of this type? Only 1 profile can be the default.
nl: Is dit het standaard profiel voor alle displays van dit type? Slechts 1 profiel kan de standaard zijn.

en: Is this user retired?
nl: Is deze gebruiker in Slaapstand?

en: Italian
nl: Italiaans

en: Item
nl: Artikel

en: Item Template
nl: Item Sjabloon

en: Items per Page
nl: Items per pagina

en: Items per page
nl: Artikelen per pagina

en: JSON Extension
nl: JSON Uitbreiding

en: January
nl: Januari

en: Japanese
nl: Japans

en: July
nl: Juli

en: Jump to Media included on this Layout
nl: Ga naar de Media die bij deze lay-out hoort

en: Jump to Scheduled Layouts
nl: Ga naar de ingeplande lay-outs

en: June
nl: Juni

en: Key
nl: Sleutel

en: Key for Player Information Screen
nl: Toets voor Player Informatie Scherm

en: Key used to distinguish each CMS instance. This is generated randomly based on the time you first installed the CMS, and is completely untraceable.
nl: Sleutel die wordt gebruikt om elk CMS-exemplaar te onderscheiden. Dit wordt willekeurig gegenereerd op basis van de tijd dat u het CMS voor het eerst hebt geïnstalleerd en is volledig niet te traceren.

en: Keylock (local)
nl: Keylock (lokaal)

en: Keylock (remote)
nl: Keylock (afstandsbediening)

en: Korean
nl: Koreaans

en: Landscape
nl: Landschap (liggend)

en: Language
nl: Taal

en: Language in which tweets should be returned
nl: Taal waarin tweets moeten worden geretourneerd

en: Large File Uploads
nl: Grote bestand uploads

en: Last
nl: Laatste

en: Last Accessed
nl: Laatst geopend

en: Last Command
nl: Laatste opdracht

en: Last Duration
nl: Laatste Duur

en: Last Login
nl: Laatste Login

en: Last Name
nl: Achternaam

en: Last Run
nl: Laatste uitvoer

en: Last Status
nl: Laatste Status

en: Last Sync
nl: Laatste Synchronisatie

en: Latest News
nl: Laatste Nieuws

en: Latest News URL
nl: Laatste Nieuws URL

en: Latest news not available.
nl: Laatste nieuws niet beschikbaar.

en: Latest news not enabled.
nl: Laatste nieuws niet ingeschakeld.

en: Latitude
nl: Breedtegraad

en: Latvian
nl: Lets

en: Launch the command via Windows Command Line
nl: Start de opdracht via de Windows Command Prompt

en: Layer
nl: Laag

en: Layer must be 0 or a positive number
nl: Laag moet 0 of een positief getal zijn

en: Layout
nl: Lay-out

en: Layout %name%
nl: Lay-out %name%

en: Layout / Campaign
nl: Lay-out / Campagne

en: Layout Design
nl: Lay-out ontwerp

en: Layout Designer Tour enabled!
nl: Lay-out Ontwerpersrondleiding Ingeschakeld!

en: Layout Designer widgets
nl: Widgets Lay-out Ontwerper

en: Layout Details not provided
nl: Layout details niet opgegeven

en: Layout Duration
nl: Lay-out Duur

en: Layout ID
nl: Lay-out ID

en: Layout Name
nl: Lay-out Naam

en: Layout Name must be between 1 and 50 characters
nl: Layout Naam moet tussen 1 en 50 karakters lang zijn

en: Layout Preview for %campaignName%
nl: Lay-out Voorbeeld voor %campaignName%

en: Layout dimensions
nl: Lay-out dimentie

en: Layout does not exist
nl: Lay-out bestaat niet

en: Layout duration
nl: Lay-out duur

en: Layout is already checked out
nl: Lay-out is al uitgecheckt

en: Layout is not checked out
nl: Lay-out is niet uitgecheckt

en: Layout is not editable, please checkout!
nl: De Lay-out kan niet gewijzigd worden, uitchecken aub!

en: Layout name
nl: Lay-out naam

en: Layout not found
nl: Layout niet gevonden

en: Layout will be published on %s
nl: De lay-out wordt gepubliceerd op %s

en: LayoutId is 0
nl: Lay-out Id is 0

en: Layouts
nl: Lay-outs

en: Layouts assigned to %s
nl: Lay-outs toegewezen aan %s

en: Layouts unassigned from %s
nl: Lay-out's ontkoppeld van %s

en: Left
nl: Links

en: Left Coordinate
nl: Linker coördinaat

en: Left to Right (LTR)
nl: Links naar rechts (LTR)

en: Legend Position
nl: Legenda Positie

en: Let's open the Navigator edit mode. Click on the edit button.
nl: Laten we de bewerkingsmodus van de navigator openen. Klik op de knop 'Bewerk'.

en: Level
nl: Niveau

en: Library
nl: Bibliotheek

en: Library Image
nl: Bibliotheek Afbeelding

en: Library Location
nl: Bibliotheek Locatie

en: Library Media
nl: Bibliotheek media

en: Library Media Search
nl: Zoeken in Media Bibliotheek

en: Library Quota
nl: Bibliotheekquotum

en: Library Quota must be a positive number.
nl: De bibliotheek limiet moet een positief getal zijn.

en: Library Quota must be a whole number.
nl: Library Quota moet een heel nummer zijn.

en: Library Search %tagId%
nl: Zoeken in Bibliotheek %tagId%

en: Library Size
nl: Bibliotheek Grootte

en: Library Size Limit
nl: Bibliotheek Grootte Limiet

en: Library Tidy Complete
nl: Bibliotheek Opschonen Voltooid

en: Library Usage
nl: Bibliotheek Verbruik

en: Library Usage. Limit %libraryLimit%
nl: Bibliotheek Verbruik. Limiet %libraryLimit%

en: Library allowance exceeded
nl: Bibliotheek toelage overschreden

en: Library load failed!
nl: Laden van bibliotheek is mislukt!

en: Library not writable
nl: Bibliotheek niet beschrijfbaar

en: Licence
nl: Licentie

en: Licence Slot Validation
nl: Licentie validatie

en: Licensed fully
nl: Volledige licentie

en: Light
nl: Licht

en: Limit the number of log files uploaded concurrently
nl: Beperk het aantal log bestanden die gelijktijdig worden geupload

en: Limits cannot be lower than 0
nl: Limieten kunnen niet minder zijn dan 0

en: Limits must be numbers
nl: Limieten moeten nummers zijn

en: Line
nl: Lijn

en: Link is a required field. It must be between 1 and 254 characters.
nl: Link is een verplicht veld. Moet bestaan uit min. 1 en max. 254 tekens.

en: Linux Command
nl: Linux Opdracht

en: List Content
nl: Organiseer Inhoud

en: List order not Changed!
nl: Lijstvolgorde niet Gewijzigd!

en: Lithuanian
nl: Litouws

en: Load %prop% for %obj%
nl: Laad %prop% voor %obj%

en: Load Link Libraries for APK Update
nl: Laadbibliotheken laden voor APK-update

en: Loading
nl: Even wachten

en: Loading Layout...
nl: Lay-out laden...

en: Loading...
nl: Bezig met laden…

en: Local Video
nl: Lokale Video

en: Location
nl: Locatie

en: Location of the Manual
nl: Locatie van het Handboek

en: Lock Module Config
nl: Blokkeer Module Configuratie

en: Lock Settings
nl: Instellingen Vastzetten

en: Lock Task Config
nl: Vergrendel Taakconfiguratie

en: Lock the Display Name to the device name provided by the Player?
nl: De Display Naam vergrendelen met de apparaat naam van de Player?

en: Locked
nl: Vergrendeld

en: Log
nl: Logboek

en: Log Level
nl: Log niveau

en: Log Truncated
nl: Log ingekort

en: Log file path name.
nl: Log bestand pad naam.

en: Logged In
nl: Aangemeld

en: Logged In?
nl: Al ingelogd?

en: Login
nl: Aanmelden

en: Login instead?
nl: Toch inloggen?

en: Logout
nl: Uitloggen

en: Logout User
nl: Gebruiker uitloggen

en: Longitude
nl: Lengtegraad

en: Lookup Tables cannot be deleted
nl: Opzoek tabel kan niet worden verwijderd

en: Loop?
nl: Herhalen?

en: Lower Row Limit
nl: Onderste Rij Limiet

en: MPEG Noise Reduction
nl: MPEG Ruisonderdrukking

en: Mac Address
nl: MAC adres

en: Macedonian
nl: Macedonisch

en: Mail will be sent from this address
nl: E-mail wordt vanaf dit adres verzonden

en: Mail will be sent under this name
nl: E-mail wordt onder deze naam verzonden

en: Main
nl: Hoofd

en: Main Template
nl: Hoofdsjabloon

en: Maintenance
nl: Onderhoud

en: Make new copies of all media on this playlist?
nl: Nieuwe kopieën maken van alle media in deze afspeellijst?

en: Make this Region full screen, dimensions will be set to [width] by [height].
nl: Maak deze regio volledig scherm, afmetingen worden ingesteld op [breedte] bij [hoogte].

en: Malformed JSON body, rows and uniqueKeys are required
nl: JOSN body niet goed geformulieerd. rows en uniqueKeys zijn vereist

en: Manage
nl: Beheren

en: Manage %displayName%
nl: Beheren %displayName%

en: Manage Membership
nl: Beheer lidmaatschap

en: Manage Membership for %displayGroupName%
nl: Lidmaatschap beheren voor %displayGroupName%

en: Manual
nl: Handleiding

en: Manual Position
nl: Handmatige Positie

en: March
nl: Maart

en: Mark as favourite
nl: Markeer asl favouriet

en: Marquee Down
nl: Marquee Omlaag

en: Marquee Left
nl: Marquee Links

en: Marquee Right
nl: Marquee Rechts

en: Marquee Up
nl: Marquee Omhoog

en: Max Display Timeout
nl: Max Display Time-out

en: Max Log Age
nl: Max Log Leeftijd

en: Max Statistics Age
nl: Max Statistieken Leeftijd

en: Maximum Region Count
nl: Maximum aantal Regio's

en: Maximum Region Count must be a positive number
nl: Het maximaal aantal Regios's moet een positief getal zijn.

en: Maximum age for log entries in days. Set to 0 to keep logs indefinitely.
nl: Maximale leeftijd voor logboekvermeldingen in dagen. Stel in op 0 om logboeken voor onbepaalde tijd te bewaren.

en: Maximum concurrent downloads
nl: Maximum gelijktijdige downloads

en: May
nl: Mei

en: Media Add Queue
nl: Wachtrij voor media toevoegen

en: Media Assigned
nl: Media toegewezen

en: Media Colouring
nl: Media Kleuren

en: Media upload from URL was successful
nl: Media-upload vanaf URL is geslaagd

en: Media you own already has this name. Please choose another.
nl: Media waar je over beschikt heeft al deze naam. Gebruik een andere naam.

en: Member
nl: Lid

en: Members
nl: Groepsleden

en: Membership set for %s
nl: Lidmaatschap ingesteld voor %s

en: Message
nl: Bericht

en: Method
nl: Methode

en: Method does not exist
nl: De methode bestaat niet

en: Middle
nl: Midden

en: Minimise Window
nl: Venster Minimaliseren

en: Minimum allowed duration
nl: Minimaal toegestane duur

en: Minute
nl: Minuut

en: Minute Counter
nl: Minuut teller

en: Minutes
nl: Minuten

en: Minutes this event should be scheduled for
nl: Aantal minuten hoelang deze gebeurtenis ingepland moet worden

en: Missing API Key
nl: Ontbrekende API sleutel

en: Missing API Secret
nl: Onbrekende API Secret

en: Missing JSON Body
nl: JSON Body ontbreekt

en: Missing dataSetColumnTypeId
nl: DataSetColumnTypeId ontbreekt

en: Missing dataSetId
nl: DataSetId ontbreekt

en: Missing dataTypeId
nl: DataTypeId ontbreekt

en: Missing height property
nl: Er is geen hoogte ingesteld

en: Missing left property
nl: Linker eigenschap ontbreekt

en: Missing name
nl: Naam ontbreekt

en: Missing regionid property
nl: Redionid eigenschap ontbreekt

en: Missing the admin password.
nl: Ontbreekt van het admin wachtwoord.

en: Missing the admin username.
nl: Het missen van de admin gebruikersnaam.

en: Missing the library location.
nl: Het missen van de bibliotheek locatie.

en: Missing the server key.
nl: Het missen van de server sleutel.

en: Missing top property
nl: Top eigenschap ontbreekt

en: Missing type
nl: Type ontbreekt

en: Missing width property
nl: Breedte eigenschap ontbreekt

en: Mixed
nl: Gemixed

en: Mode for hardware acceleration of web based content.
nl: Hardware acceleratie mode voor web gebaseerde inhoud.

en: Modified
nl: Gewijzigd

en: Modified By
nl: Aangepast door

en: Module added to favourites!
nl: Module toegevoegd aan favorieten!

en: Module already installed
nl: Module reeds geinstalleerd

en: Module has not set the description
nl: Module heeft de beschrijving niet ingesteld

en: Module has not set the module name
nl: Module heeft de module naam niet ingesteld

en: Module has not set the module type
nl: Module heeft de module type niet ingesteld

en: Module must implement InstallOrUpgrade
nl: Module moet geïmplementeerd owrden InstallOrUpgrade

en: Module not configured. Missing API Key.
nl: Module niet geconfigureerd. API key niet aanwezig.

en: Module removed from favourites!
nl: Module verwijderd uit favorieten!

en: Module type %s does not match any enabled Module
nl: Moduletype %s komt niet overeen met een ingeschakelde module

en: Modules available to Install
nl: Modules beschikbaar om te installeren

en: Monday
nl: Maandag

en: Month
nl: Maand

en: Monthly
nl: Maandelijks

en: Monthly bandwidth Limit
nl: Maandelijkse Bandbreedte Limiet

en: More Statistics
nl: Meer Statistieken

en: Move Window
nl: Verplaats Venster

en: Move one step left
nl: Verplaats één stap naar links

en: Move one step right
nl: Verplaats één stap naar rechts

en: Move to Selected Folder:
nl: Verhuis naar geselecteerde folder:

en: Move to the top left
nl: Verplaats naar linksboven

en: Move to the top right
nl: Verplaats naar rechtsboven

en: Multi Display
nl: Meerdere displays

en: Multiple Items Selected
nl: Meerdere items geselecteerd

en: Mute?
nl: Dempen?

en: My Applications
nl: Mijn Applicaties

en: Name
nl: Naam

en: Name cannot be empty
nl: Naam mag niet leeg zijn

en: Name filter
nl: Naam filter

en: Name must be between 1 and 50 characters
nl: Naam moet tussen 1 en 50 karakters bevatten

en: Name of the Region
nl: Naam van de regio

en: Name that should appear as Issuer when two factor authorisation is enabled
nl: Naam die moet verschijnen als de verstrekker wanneer autorisatie met twee factoren is ingeschakeld

en: Name your layout so you can easily identify it for scheduling.
nl: Geef uw lay-out een naam zodat u deze gemakkelijk kunt identificeren voor in te plannen.

en: Navigation Menu
nl: Navigatiemenu

en: Neither Playlist or Widget provided
nl: Geen playlist of widget opgegeven

en: Nested Display
nl: Genestelde Display

en: Network
nl: Netwerk

en: Never
nl: Nooit

en: New
nl: Nieuw

en: New CMS Address
nl: Nieuw CMS adres

en: New CMS Key
nl: Nieuwe CMS sleutel

en: New Password
nl: Nieuw wachtwoord

en: New Tab
nl: Nieuw tabblad

en: New list content value is invalid as it does not include values for existing data
nl: Nieuwe lijst content waarde incorrect omdat het geen waarde voor bestaande data bevat

en: Next
nl: Volgende

en: Next Run
nl: Volgende uitvoer

en: Next widget
nl: Volgende widget

en: No
nl: Nee

en: No Data
nl: Geen Data

en: No Data Template
nl: Geen Gegevenssjabloon

en: No Data returned from the source
nl: Geen gegevens geretourneerd van de bron

en: No IP Address Specified
nl: Geen IP-adres opgegeven

en: No Records
nl: Geen records

en: No Records Message
nl: Geen records bericht

en: No Tweets Message
nl: Geen tweets-bericht

en: No attributes could be mapped
nl: Attributen konden niet toegewezen worden

en: No attributes retrieved from the IdP
nl: Geen attributen ontvangen van de IdP

en: No audit log found for these dates
nl: Geen audit log gevonden voor deze data

en: No columns
nl: Geen kolommen

en: No config file recorded for task. Please recreate.
nl: Geen configuratie bestand gemaakt voor Taak. Maak aub opnieuw aan.

en: No data available in table
nl: Geen data in tabel

en: No data found at the DataRoot %s
nl: Geen gegevens gevonden op de DataRoot %s

en: No data found in request body
nl: Geen data gevonden in request body

en: No data returned, please check error log.
nl: Er is geen data teruggegeven, controleer het error log.

en: No display groups selected
nl: Geen display groep geselecteerd

en: No display groups with View permissions
nl: Geen display groepen met weergavemachtigingen

en: No displays with View permissions
nl: Geen displays met bekijk rechten

en: No effect - all items are shown
nl: Geen effect - alle items worden getoond

en: No events for the chosen Display/Display Group on the selected date!
nl: Geen gebeurtenissen voor de gekozen Display / Display Groep op de geselecteerde datum!

en: No file to return
nl: Geen bestand teruggekregen

en: No magic packet can been sent, since UDP is unsupported (not a registered socket transport)
nl: Geen magisch pakket kan worden verstuurd omdat UDP niet wordt ondersteund (geen geregistreerd socket transport)

en: No matching records found
nl: Geen overeenkomende records gevonden

en: No regions present
nl: Geen regio's beschikbaar

en: No results for %s
nl: Geen resultaten voor %s

en: No super admins to use as the archive owner, please set one in the configuration.
nl: Geen super admins om te gebruiken als archief eigenaar, kies er één in de configuratie.

en: No tags to assign
nl: Er zijn geen labels die kunnen worden toegevoegd

en: No tags to unassign
nl: Geen  om ongedaan te maken

en: No transition
nl: Geen overgang

en: No tweets
nl: Geen Tweets

en: No widgets need saving!
nl: Er hoeven geen widgets te worden opgeslagen!

en: No widgets to preview
nl: Geen widgets om te voorvertonen

en: Noise Reduction
nl: Ruisonderdrukking

en: Nominated File
nl: Genomineerd bestand

en: Non users
nl: Niet-gebruikers

en: None
nl: Geen

en: North
nl: Noorden

en: North East
nl: Noord-Oost

en: North West
nl: Noord-West

en: Norwegian
nl: Noors

en: Norwegian Bokmål
nl: Noors Bokmål

en: Not Found
nl: Niet gevonden

en: Not Required.
nl: Niet vereist.

en: Not a Draft
nl: Geen concept

en: Not a folder
nl: Is geen map

en: Not applicable
nl: Niet toepasbaar

en: Not licenced
nl: Geen licentie

en: Note: It will only be updated in layouts you have permission to edit.
nl: Opmerking: het wordt alleen bijgewerkt in lay-outs die u mag bewerken.

en: Nothing to archive
nl: Niets om te archiveren

en: Notice
nl: Merk op

en: Notification
nl: Melding

en: Notification Centre
nl: Notificatie Centrum

en: Notification Tidy
nl: Notificatie opruimen

en: Notifications
nl: Mededelingen

en: Notify by email?
nl: Notificatie per e-mail?

en: Notify current layout
nl: Houd huidige lay-out op de hoogte

en: Now Showing
nl: Nu Weergegeven

en: Number
nl: Nummer

en: Number of Items
nl: Aantal onderwerpen

en: Number of Layouts
nl: Aantal lay-outs

en: Number of columns to display
nl: Aantal weer te geven kolommen

en: Number of display slots
nl: Aantal display slots

en: Number of events
nl: Aantal events

en: Number of rows to display
nl: Aantal weer te geven rijen

en: Number of spots must be empty, 0 or a positive number
nl: Het aantal plaatsen moet leeg zijn, 0 of een positief nummer

en: Object delete failed: %error%
nl: Verwijderen van object mislukt: %error%

en: October
nl: Oktober

en: Off
nl: Uit

en: Off when transparent
nl: Uit bij transparantie

en: Offset
nl: Verschil

en: Offset Left
nl: Inspringen vanaf links

en: Offset Top
nl: Inspringen vanaf boven

en: Offset from the Left Corner
nl: Inspringen vanaf de linkerhoek

en: Offset from the Top Corner
nl: Inspringen vanaf de bovenhoek

en: On
nl: Aan

en: On Demand
nl: Op aanvraag

en: On Windows, should the player launch this command through the windows command line (cmd.exe)? This is useful for batch files. If you try to terminate this command only the command line will be terminated.
nl: Moet de speler in Windows deze opdracht starten via de Windows-opdrachtregel (cmd.exe)? Dit is handig voor batchbestanden. Als u deze opdracht probeert te beëindigen, wordt alleen de opdrachtregel beëindigd.

en: On Windows, should the player use taskkill to terminate commands.
nl: Moet de speler in Windows taskkill gebruiken om opdrachten te beëindigen.

en: On except Admin
nl: Aan behalve Admin

en: On/Off Timers
nl: Aan/Uit timers

en: On/Off Timers: Please check the days selected and remove the duplicates or empty
nl: Aan / uit-timers: controleer de geselecteerde dagen en verwijder de duplicaten of leeg

en: On/Off Timers: Please enter a on and off date for any row with a day selected, or remove that row
nl: Aan / uit-timers: voer een aan en uit-datum in voor elke rij met een geselecteerde dag, of verwijder die rij

en: Once ticked the two factor authentication will be set to ‘Off’ for this User Profile with any stored secret codes cleared. The User can now set up two factor authentication from the User Profile as before.
nl: Eenmaal aangevinkt, wordt de Two Factor authenticatie ingesteld op ‘Uit’ voor dit gebruikersprofiel en worden alle opgeslagen geheime codes gewist. De gebruiker kan nu Two Factor authenticatie instellen vanuit het gebruikersprofiel zoals eerder.

en: Only 1 default per display type is allowed.
nl: Alleen 1 standaard per display is toegestaan.

en: Only Administrator Users can truncate the log
nl: Alleen Administrator gebruikers kunnen het log legen

en: Only Unused
nl: Alleen niet gebruikt

en: Only Used
nl: Alleen gebruikt

en: Only my reports?
nl: Alleen mijn rapporten?

en: Only my schedules?
nl: Alleen mijn Kalenders?

en: Only show Daytime weather conditions
nl: Laat alleen weercondities voor overdag zien

en: Only super and group admins can create users
nl: Alleen super- en group admins kunnen gebruikers maken

en: Open / Close Folder Search options
nl: Openen / Sluiten Map zoek opties

en: Open Weather Map API Key
nl: Open Weather kaart API sleutel.

en: Open a new window
nl: Open een nieuw venster

en: Open full screen
nl: Open volledig scherm

en: Open last saved report
nl: Open het laatst opgeslagen rapport

en: Open the Manual in a new Window
nl: Open de Handleiding in een nieuw Venster

en: OpenSSL
nl: Open SSL

en: OpenSSL is used to seal and verify messages sent to XMR
nl: OpenSSL wordt gebruikt voor het verzegelen en verifiëren van berichten die naar XMR zijn verzonden

en: Operating Hours
nl: Werk uren

en: Option available only for Super Admins
nl: Optie alleen beschikbaar voor Super Admins

en: Optional JavaScript
nl: Optionele JavaScript

en: Optional Media name, if left empty it will default to the file name
nl: Optioneel Media naam, indien leeg gelaten wordt het standaard de bestandsnaam

en: Optional Stylesheet
nl: Optionele Stijlblad

en: Optional Stylesheet Template
nl: Optionele Stijlblad Sjabloon

en: Optionally set Spot options to expand or shrink each Playlist to a particular size or duration. Leave the Spot options empty to use the count of Widgets in each Playlist.
nl: Stel optioneel Spot-opties in om elke Afspeellijst uit te breiden of te verkleinen tot een bepaalde grootte of duur. Laat de Spot-opties leeg om het aantal Widgets in elke Afspeellijst te gebruiken.

en: Options
nl: Opties

en: Or
nl: Of

en: Order
nl: Volgorde

en: Order Changed
nl: Volgorde Gewijzigd

en: Orientation
nl: Oriëntatie

en: Original File Name
nl: Origineel Bestand Naam

en: Original Height
nl: Oorspronkelijke hoogte

en: Original Padding
nl: Oorspronkelijke opvulling

en: Original Width
nl: Oorspronkelijke breedte

en: Out of date
nl: Verouderd

en: Output Audit Trail as CSV
nl: Output Audit Trail in CSV

en: Overlay Layout
nl: Overlay Lay-out

en: Overlay Layouts
nl: Overlay Lay-outs

en: Override
nl: Overschrijven

en: Override the template?
nl: Sjabloon overschrijven?

en: Override the update interval for images. This should be kept as high as possible and can be set for all Tickers in Module Settings.
nl: Overschrijf het update-interval voor afbeeldingen. Dit moet zo hoog mogelijk worden gehouden en kan worden ingesteld voor alle Lichtkranten in Module-instellingen.

en: Overwrite existing data?
nl: Bestaande data overschrijven?

en: Owner
nl: Eigenaar

en: Owner User Group
nl: Gebruikersgroep

en: PDO support with MySQL drivers must be enabled in PHP.
nl: BOB-ondersteuning met MySQL drivers moeten aanstaan ​​in PHP.

en: PHP DOM XML extension to function.
nl: PHP DOM XML extensie is nodig om alles te laten functioneren.

en: PHP DOM core functionality enabled.
nl: PHP DOM core functionaliteit moet ingeschakeld zijn.

en: PHP GD extension required to function.
nl: PHP GD-extensie vereist om te functioneren.

en: PHP Gettext support to function.
nl: PHP Gettext extensie is nodig om alles te laten functioneren.

en: PHP JSON extension required to function.
nl: PHP JSON extensie is nodig om alles te laten functioneren.

en: PHP PCRE support to function.
nl: PHP PCRE extensie is nodig om alles te laten functioneren.

en: PHP SOAP extension required to function.
nl: PHP SOAP extensie is nodig om alles te laten functioneren.

en: PHP Version
nl: PHP versie

en: PHP session support required to function.
nl: Ondersteuning van PHP-sessie vereist om te functioneren.

en: PHP version %s or later required.
nl: PHP versie %s of hoger vereist.

en: Pad
nl: Verdeel

en: Pad - use the first Playlist to pad any remaining Spots
nl: Pad - Gebruik de eerste Afspeellijst om eventuele resterende Spots op te vullen

en: Page
nl: Pagina

en: Page Height
nl: Pagina Hoogte

en: Page Width
nl: Pagina Breedte

en: Paid plan?
nl: Betaalde methode?

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Password Changed
nl: Wachtwoord gewijzigd

en: Password Policy Regular Expression
nl: Wachtwoord Beleid Reguliere uitdrukking

en: Password Protect Settings
nl: Wachtwoordbeveiliging Instellingen

en: Password Reminder
nl: Wachtwoord herinnering

en: Password Reset
nl: Wachtwoord Reset

en: Password change required
nl: Wachtwoordwijziging vereist

en: Passwords do not match
nl: Wachtwoorden komen niet overeen

en: Pattern of MAC-address is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or letter)
nl: Patroon van MAC adres is niet 'xx-xx-xx-xx-xx-xx' (x = getal of letter)

en: Pattern of SecureOn-password is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or CAPITAL letter)
nl: Patroon van SecureOn wachtwoord is niet 'xx-xx-xx-xx-xx-xx' (x = getal of HOOFDletter)

en: Pattern of secureOn-password is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or CAPITAL letter)
nl: Patroon of secureOn wachtwoord is niet  'xx-xx-xx-xx-xx-xx' (x = nummer of HOOFDletter)

en: Pause
nl: Pauze

en: Pause Report Schedule
nl: Pauzeer rapportplanning

en: Paused %s
nl: %s gepauzeerd

en: Pending
nl: In behandeling

en: Per Minute
nl: Per minuut

en: Permissions
nl: Rechten

en: Persian (Farsi)
nl: Perzies

en: Phone
nl: Telefoon

en: Phone Number
nl: Telefoonnummer

en: Phone home key
nl: Phone home sleutel

en: Phone home time
nl: Phone home tijd

en: Pick a command to send to the Player. If the CMS has XMR enabled this will be sent immediately, otherwise it will show an error.
nl: Kies een opdracht om naar de speler te verzenden. Als XMR is ingeschakeld op het CMS, wordt dit onmiddellijk verzonden, anders wordt er een fout weergegeven.

en: Pick a command type
nl: Kies een opdracht type

en: Picture Settings
nl: Afbeelding Instellingen

en: Picture: Please check the settings selected and remove the duplicates or empty
nl: Afbeelding: controleer de geselecteerde instellingen en verwijder de duplicaten of leeg

en: Pie
nl: Taart

en: Play Layout preview
nl: Play Lay-out Voorbeeld

en: Play a video locally stored on the client
nl: Speel een lokale video welke op de client staat

en: Play again?
nl: Opnieuw afspelen?

en: Play all - Playlists will play in their entirety one after the other in the order they appear on the General tab
nl: Alles afspelen - Afspeellijsten spelen de een na de ander in de volgorde waarin ze op het tabblad Algemeen verschijnen

en: Player Code
nl: Player code

en: Player Software
nl: Player software

en: Player Version
nl: Player Versie

en: Player Version Name
nl: Player Versie Naam

en: Player Versions
nl: Player Versies

en: Playlist
nl: Afspeellijst

en: Playlist %name%
nl: Afspeellijst %name%

en: Playlist Content
nl: Inhoud afspeellijst

en: Playlist Duration Updates
nl: Updates van afspeellijstduur

en: Playlist Id
nl: ID van de afspeellijst

en: Playlist Ordering
nl: Afspeellijst Rangschikken

en: Playlist save order failed!
nl: Lijstvolgorde opslaan van de afspeellijst is mislukt!

en: Playlists
nl: Afspeellijsten

en: Please Select the sourceId
nl: Selecteer de sourceId

en: Please check the bandwidth graphs and display status for %s to investigate the issue.
nl: Bekijk de bandbreedte grafieken en display status van %s om het probleem te onderzoeken.

en: Please choose a template
nl: Selecteer een template

en: Please configure your Twitter API key/secret on the Twitter Module.
nl: Configureer uw Twitter API-sleutel / geheim op de Twitter-module.

en: Please correct the error with this Widget
nl: Corrigeer de fout met deze widget

en: Please enter Application name
nl: Voer de toepassingsnaam in

en: Please enter a CRON expression in the Schedule
nl: Geen een CRON expressie op in de Kalender

en: Please enter a Link for this Ticker
nl: Vul een link in voor deze lichtkrant

en: Please enter a Password.
nl: Voer een wachtwoord in.

en: Please enter a SQL clause for how this dataset should be ordered
nl: Geef SQL clausule op voor het ordenen van de data

en: Please enter a SQL clause to filter this DataSet.
nl: Geef de SQL clausule op om deze DataSet te Filteren.

en: Please enter a code between 1 and 50 characters containing only alpha characters and no spaces
nl: Voer een code in van 1 tot 50 karakters die alleen uit alpha numerieke karakters en geen spaties bevat

en: Please enter a command name between 1 and 254 characters
nl: Voer alstublieft een opdracht in tussen 1 en 254 karakters

en: Please enter a description between 1 and 1000 characters
nl: Geef alstublieft een beschrijving in tussen de 1 en 1000 karakters

en: Please enter a display group name
nl: Geef een display groep naam in

en: Please enter a duration
nl: Vul een tijdsduur in

en: Please enter a duration.
nl: Geef een lengte op.

en: Please enter a feed URI containing the events you want to display
nl: Voer een feed-URI in met de gebeurtenissen die u wilt weergeven

en: Please enter a from date
nl: Geef alstublieft een vanaf datum in

en: Please enter a full path name giving the location of this video on the client
nl: Vul een volledig pad in om de locatie van deze video op de client aan te geven

en: Please enter a link
nl: U dient een link in te geven

en: Please enter a minumum allowed duration in seconds for this Module. This can be used to prevent run-away charges.
nl: Voer een minimale toegestane duur in seconden in voor deze module. Dit kan worden gebruikt om wegloopkosten te voorkomen.

en: Please enter a password for this user.
nl: Geef een wachtwoord voor deze gebruiker.

en: Please enter a password for this user. This user will have full access to the system
nl: Geef een wachtwoord voor deze gebruiker. Deze gebruiker heeft volledige toegang tot het systeem

en: Please enter a positive countdown duration.
nl: Voer een positieve aftelduur in.

en: Please enter a search term
nl: Voer AUB een zoekterm in

en: Please enter a user name for the first administrator account.
nl: Geef de gebruikersnaam van de eerste beheerder.

en: Please enter a valid email address or leave it empty.
nl: Vul een geldig e-mailadres in of laat deze leeg.

en: Please enter a valid formula
nl: Voer een geldige formule in

en: Please enter a zoom level
nl: Geef een zoom level op

en: Please enter author name
nl: Voer de auteursnaam in

en: Please enter countdown date.
nl: Geef een afteldatum op.

en: Please enter password for the Admin account.
nl: Voer het wachtwoord voor de beheerdersaccount.

en: Please enter playlist name
nl: Voer de naam van de afspeellijst in

en: Please enter some text
nl: U dient een tekst in te geven

en: Please enter the Lower Row Limit for this DataSet (enter 0 for no limit)
nl: Geef de Lower Row Limit op voor deze DataSet (0 voor geen limiet)

en: Please enter the Lower Row Limit for this DataSet (enter 0 for no limit)')
nl: Voer de Onderste Rij Limiet in voor deze DataSet (voer 0 in voor geen limiet)

en: Please enter the Upper Row Limit for this DataSet (enter 0 for no limit)
nl: Voer de Bovenste Rij Limiet in voor deze DataSet (voer 0 in voor geen limiet)

en: Please enter the element in your remote data which we should use as the starting point when we match the remote Columns. This should be an array or an object. You can use the test button below to see the structure that is returned.
nl: Voer het element in uw externe gegevens in dat we als uitgangspunt moeten gebruiken wanneer we overeenkomen met de externe kolommen. Dit moet een array of een object zijn. U kunt de onderstaande testknop gebruiken om de geretourneerde structuur te bekijken.

en: Please enter the hostname for the MySQL server. This is usually localhost.
nl: Vul de hostnaam voor de MySQL-server. Dit is meestal localhost.

en: Please enter the name of the database that should be created.
nl: Vul de naam van de database die moet worden gemaakt.

en: Please enter the name of the database that should be used.
nl: Geef de naam van de database op.

en: Please enter the name of the database user that should be created.
nl: Vul de naam van de database gebruiker die moet worden gemaakt.

en: Please enter the name of the database user that should be used.
nl: Geef de naam van de database gebruiker op.

en: Please enter the number of rows per page. 0 for no pages.
nl: Geef het aantal rijden per pagina op. 0 voor geen pagina's.

en: Please enter the password
nl: Vul alstublieft het wachtwoord in

en: Please enter the private address for XMR.
nl: Geef het het privé adres van de XMR op.

en: Please enter the public address for XMR.
nl: Geef het publieke adres voor de XMR op.

en: Please enter the update interval for images in minutes. This should be kept as high as possible. For example, if the data will only change once per hour this could be set to 60.
nl: Voer het update-interval voor afbeeldingen in minuten in. Dit moet zo hoog mogelijk worden gehouden. Als de gegevens bijvoorbeeld slechts eenmaal per uur veranderen, kan dit worden ingesteld op 60.

en: Please enter the update interval in minutes. This should be kept as high as possible. For example, if the data will only change once per day this could be set to 60.
nl: Geef de update interval op in minuten. Houdt dit zo hoog mogelijk.

en: Please enter the update interval in minutes. This should be kept as high as possible. For example, if the data will only change once per hour this could be set to 60.
nl: Vul in hoe vaak er per minuut moet worden bijgewerkt. Dit moet zo hoog mogelijk ingesteld worden. Voorbeeld: als de data maar een keer per uur veranderd kan dit ingesteld worden op 60.

en: Please enter the user name of an account that has administrator privileges on the MySQL server.
nl: Vul de gebruikersnaam van een account die beheerdersrechten heeft op de MySQL server.

en: Please enter title
nl: Voer een titel in

en: Please enter your Two Factor authentication code
nl: Voer uw Two Factor-authenticatiecode in

en: Please enter your new password
nl: Vul uw nieuwe wachtwoord

en: Please make sure you select an X-Axis
nl: Zorg ervoor dat u een X-as selecteert

en: Please make sure you select an Y-Axis
nl: Zorg ervoor dat u een Y-as selecteert

en: Please note that removing a media item from the Library will also delete it from the Published version of this Layout and you won't be able to undo that action by discarding your changes. Displays will also be immediately effected.
nl: Als u een media-item uit de bibliotheek verwijdert, wordt het ook verwijderd uit de gepubliceerde versie van deze lay-out en kunt u die actie niet ongedaan maken door uw wijzigingen ongedaan te maken. Deze actie wordt ook meteen doorgevoerd op de Displays.

en: Please note that video scaling and video streaming via RTSP is only supported by Android, webOS and Linux players at the current time. The HLS streaming Widget can be used to show compatible video streams on Windows.
nl: Merk op dat videoschaling en videostreaming via RTSP momenteel alleen wordt ondersteund door Android-, webOS- en Linux-spelers. De HLS-streamingwidget kan worden gebruikt om compatibele videostreams op Windows te tonen.

en: Please note that your CMS needs to make a successful call to our Authentication Service for this feature to work.
nl: Houd er rekening mee dat uw CMS een succesvolle oproep naar onze verificatieservice moet doen om deze functie te laten werken.

en: Please note:
nl: Houd er rekening mee dat:

en: Please note: Once the CMS Address and Key are authenticated in this form the Display will attempt to register with the CMS Instance details entered. Once transferred the Display will stop communicating with this CMS Instance.
nl: Let op: zodra het CMS-adres en de sleutel in deze vorm zijn geverifieerd, probeert het Display te registreren met de ingevoerde CMS-instancegegevens. Na overdracht stopt de weergave met de communicatie met deze CMS-instantie.

en: Please note: The folder location for mysqldump must be available in your path environment variable for this to work and the php exec command must be enabled.
nl: Let op: de maplocatie voor mysqldump moet beschikbaar zijn in uw padomgevingsvariabele om dit te laten werken en de php exec-opdracht moet zijn ingeschakeld.

en: Please open a new window and recreate the problem. While you do that we are going to log all of the actions taken in a text based log. We won't capture screenshots or videos, so if you feel that this would be useful please capture those manually and add them to the zip file you will download in the next step.
nl: Open een nieuw venster en maak het probleem opnieuw. Terwijl u dat doet, gaan we alle acties in een logboek op basis van tekst registreren. We zullen geen screenshots of video's maken, dus als je denkt dat dit nuttig zou zijn, leg die dan handmatig vast en voeg ze toe aan het zipbestand dat je in de volgende stap downloadt.

en: Please press Get Forecast
nl: Druk op Verkrijg Voorspelling

en: Please press the back button in your browser.
nl: Druk op de 'Terug' toets van uw browser.

en: Please provide Layout id or Campaign id
nl: Geef de lay-out ID of campagne ID op

en: Please provide Layout specific campaign ID
nl: Geef een lay-out specifieke campagne ID op

en: Please provide Media to Assign
nl: Geef alstublieft media in om toe te wijzen

en: Please provide a Layout ID or Campaign ID
nl: Geef een lay-out ID of campagne ID op

en: Please provide a body
nl: Geef een kern op

en: Please provide a column heading.
nl: Vul een kolom titel in.

en: Please provide a comma separated list of symbols in the items field.
nl: Geef een door komma's gescheiden lijst met symbolen op in het itemveld.

en: Please provide a database host. This is usually localhost.
nl: Vul een database host in. Dit is meestal localhost.

en: Please provide a from/to date.
nl: Specificeer een van/tot datum.

en: Please provide a height
nl: Geef alstublieft een hoogte in

en: Please provide a name
nl: Geef alstublieft een naam in

en: Please provide a name for the existing database.
nl: Vul een naam in voor de bestaande database.

en: Please provide a name for the new database.
nl: Vul een naam in voor de nieuwe database.

en: Please provide a password for the existing database.
nl: Vul een wachtwoord in voor de bestaande database.

en: Please provide a password for the new database.
nl: Vul een wachtwoord in voor de nieuwe database.

en: Please provide a subject
nl: Geef een onderwerp op

en: Please provide a symbols in the base field.
nl: Geef een symbool op in het basisveld.

en: Please provide a user for the existing database.
nl: Vul een gebruikersnaam in voor de bestaande database.

en: Please provide a user for the new database.
nl: Vul een gebruikersnaam in voor de nieuwe database.

en: Please provide a width
nl: Geef alstublief een breedte in

en: Please provide an admin user name.
nl: Vul een gebruikersnaam van een admin in.

en: Please provide an alternative column heading %s can not be used.
nl: Geef een alternatieve kolomkop op. %s Kan niet worden gebruikt.

en: Please provide the code displayed on the Player screen
nl: Geef de code op die wordt weergegeven op het scherm van de Player

en: Please provide the remote URL to the file
nl: Geef de externe URL naar het bestand op

en: Please provide the value for this Tag and confirm by pressing enter on your keyboard.
nl: Geef de waarde voor deze Tag op en bevestig door op enter op uw toetsenbord te drukken.

en: Please provide valid email address
nl: Geef een geldig e-mailadres op

en: Please provide valid sending email address in CMS Settings on Network tab
nl: Geef een geldig verzend-e-mailadres op in CMS-instellingen op het tabblad Netwerk

en: Please provide your Two Factor Authorisation Code
nl: Geef uw Two Factor Authorization Code op

en: Please provide your Two Factor Authorisation Recovery Code
nl: Geef uw Two Factor Authorization herstelcode op

en: Please provide your credentials
nl: Vul uw inloggegevens in

en: Please provide your user name
nl: Voer uw gebruikersnaam in

en: Please repeat the new Password.
nl: Herhaal het nieuwe wachtwoord.

en: Please save this file to your PC.
nl: Gelieve dit bestand op te slaan op uw PC.

en: Please scan the following image with your app:
nl: Scan de volgende afbeelding met uw app:

en: Please select a Campaign for this Event to show
nl: Kies de Campagne om dit evenement weer te geven.

en: Please select a Campaign/Layout for this event.
nl: Selecteer alstublieft een campagne of lay--out voor deze gebeurtenis.

en: Please select a Command for this event.
nl: Selecteer alstublieft een commando voor deze gebeurtenis.

en: Please select a DataSet
nl: Gelieve een dataset te selecteren

en: Please select a Layout for this Event to show
nl: Selecteer een lay-out voor dit evenement om weer te geven

en: Please select a Layout or Campaign for this Event to show
nl: Selecteer een Lay-out of Campagne voor deze Gebeurtenis die moet worden getoond

en: Please select a Playlist
nl: Selecteer een afspeellijst

en: Please select a Playlist to manage
nl: Selecteer een afspeellijst om te beheren

en: Please select a clock face.
nl: Selecteer een wijzerplaat.

en: Please select a column to be the item content
nl: Selecteer een kolom voor de inhoud van het item

en: Please select a column to be the item content. We will try to convert this to a date/time and if we can't we will use the current date/time.
nl: Selecteer een kolom als item-inhoud. We zullen proberen dit om te zetten in een datum / tijd en als we dat niet kunnen, zullen we de huidige datum / tijd gebruiken.

en: Please select a column to be the item summary
nl: Selecteer een kolom als titel voor de samenvatting

en: Please select a column to be the item title
nl: Selecteer een kolom als titel voor het item

en: Please select a command for this Event.
nl: Selecteer een opdracht voor deze Gebeurtenis.

en: Please select a graph type
nl: Selecteer een grafiektype

en: Please select a theme for the clock.
nl: Selecteer een thema voor de klok.

en: Please select at least 1 Playlist to embed
nl: Selecteer ten minste 1 afspeellijst om te embedden

en: Please select at least one option
nl: Kies alsjeblieft minimaal een optie

en: Please select one or more Playlists to embed. If selecting more than one use the Configuration tab to adjust how each Playlist is combined.
nl: Selecteer een of meer Afspeellijsten om in te sluiten. Als u er meerdere selecteert, gebruikt u het tabblad Configuratie om aan te passen hoe elke Afspeellijst wordt gecombineerd.

en: Please select one or more displays / groups for this event to be shown on.
nl: Selecteer één of meer displays / groepen waar deze gebeurtenis op getoond moet worden.

en: Please select one or more displays / groups for this notification to be shown on - Layouts will need the notification widget.
nl: Selecteer een of meer schermen / groepen om deze melding op te tonen - Layouts heeft de meldingswidget nodig.

en: Please select one or more users / groups who will receive this notification.
nl: Selecteer een of meer gebruikers / groepen die deze melding ontvangen.

en: Please select the Campaign you would like to assign this Layout to. It will be assigned to the end of the Campaign.
nl: Selecteer de Campagne waaraan u deze Lay-out wilt toewijzen. Het wordt toegewezen aan het einde van de Campagne.

en: Please select the DataSet to use as a source of data for this ticker.
nl: Selecteer de DataSet die u wilt gebruiken als een bron van gegevens voor deze lichtkrant.

en: Please select the DataSet to use as a source of data for this view.
nl: Selecteer de DataSet om te gebruiken als brond voor deze weergave.

en: Please select the Event Type
nl: Selecteer alstublieft een type gebeurtenis

en: Please select the effect that will be used to transition between items.
nl: Selecteer het effect dat wordt gebruikt voor de overgang tussen items.

en: Please select the effect that will be used to transition between items. If all items should be output, select None. Marquee effects are CPU intensive and may not be suitable for lower power displays.
nl: Selecteer het effect dat gebruikt wordt voor overgangen tussen items. Als alle items getoond worden, selecteer None. Het Marquee effect is CPU intensief en kan ongeschikt zijn voor laag vermogen displays.

en: Please select the effect that will be used to transition between items. Marquee effects are CPU intensive and may not be suitable for lower power displays.
nl: Selecteer het effect dat wordt gebruikt voor de overgang tussen items. Selectie kader effecten zijn CPU-intensief en mogelijk niet geschikt voor beeldschermen met een lager vermogen.

en: Please select the order this event should appear in relation to others when there is more than one event scheduled
nl: Selecteer de volgorde voor deze gebeurtenis in relatie met andere wanneer er meerdere gebeurtenissen zijn ingepland

en: Please select the type of clock to display.
nl: Kies het type van de klok om te laten zien.

en: Please select the type of countdown.
nl: Kies de aftelmethode.

en: Please set Player Software Version
nl: Stel de softwareversie van de player in

en: Please set your default duration higher than your minimum
nl: Stel uw standaardduur hoger in dan uw minimum

en: Please tick the box if you would like to delete all the Data contained in this DataSet
nl: Vink het vakje hieronder aan als je alle data in deze dataset wilt verwijderen

en: Please use the buttons below to generate or show your two factor recovery codes.
nl: Gebruik de onderstaande knoppen om uw Two Factor herstelcodes te genereren of te tonen.

en: Polish
nl: Pools

en: Popular
nl: Populair

en: Populate with Library Media matching the criteria below and automatically maintain the Playlist.
nl: Vul met Bibliotheek Media die voldoen aan de onderstaande criteria en onderhoud automatisch de afspeellijst.

en: Populate with Library Media matching the criteria below. This is a one time assignment and is not automatically maintained.
nl: Vul met bibliotheekmedia die voldoen aan de onderstaande criteria. Dit is een eenmalige opdracht en wordt niet automatisch onderhouden.

en: Port is not a number within the range of 0 till 65536. Port Provided:
nl: Poort is geen getal binnen de reeks van 0 tot 65536. Poort ingevuld:

en: Portrait
nl: Portret (staand)

en: Portuguese
nl: Portugees

en: Português Brasil
nl: Portugees Brazilië

en: Positioning
nl: Positie

en: Power Only
nl: Alleen voeding

en: Preferences
nl: Opties

en: Preset
nl: Vooraf ingesteld

en: Press <b>Save</b>.
nl: Klik op <b>Opslaan<b>.

en: Prev
nl: Vorige

en: Prevent Sleep?
nl: Preventeer slaapstand?

en: Preview
nl: Voorbeeld

en: Preview Campaign
nl: Toon een voorbeeld

en: Preview Enabled
nl: Voorbeeld ingeschakeld

en: Preview Enabled variable must be a number
nl: Voorbeeld ingeschakeld variabele moet een nummer zijn

en: Preview Enabled?
nl: Voorbeeld ingeschakeld?

en: Preview Layout
nl: Voorbeeld Lay-out

en: Preview failed!
nl: Tonen van het voorbeeld is mislukt!

en: Preview for Layout
nl: Lay-out voorbeeld

en: Preview your selection in a new tab
nl: Bekijk een voorbeeld van uw selectie op een nieuw tabblad

en: Previous
nl: Vorige

en: Previous Run
nl: Vorige uitvoer

en: Previous widget
nl: Vorige widget

en: Print
nl: Printen

en: Priority
nl: Prioriteit

en: Priority must be 0 or a positive number
nl: Prioriteit moet groter of gelijk zijn aan 0 (positief getal)

en: Private Item
nl: Privé item

en: Problem copying file in the Library Folder
nl: Probleem met het kopieren van dit bestand in de bibliotheek map

en: Problem copying provided file into the Library Folder
nl: Probleem met kopieren van gegeven bestand naar de bibliotheek folder

en: Problem moving downloaded file into the Library Folder
nl: Probleem met verplaatsen van gedownloade bestand naar de bibliotheek folder

en: Problem moving uploaded file into the Attachment Folder
nl: Probleem bij het verplaatsen van het geüploade bestand naar de bijlagenmap

en: Problem moving uploaded file into the Library Folder
nl: Er was een probleem bij het verplaatsen van uw geuploade bestand naar de bibliotheek

en: Problem with Form Template
nl: Probleem met formulier sjabloon

en: Processing %d results into %d potential columns
nl: Verwerking van %d resulteert in %d potentiële kolommen

en: Processing Result with Data Root %s
nl: Verwerkingsresultaat met Data Root %s

en: Processing as Multiple Rows
nl: Verwerken als meerdere rijen

en: Processing as a Single Row
nl: Verwerkt als een enkele rij

en: Processing...
nl: Bezig met verwerken...

en: Production
nl: Productie

en: Profile
nl: Profiel

en: Proof of Play
nl: Afspeel Bewijs

en: Property
nl: Eigendom

en: Protected
nl: Beveiligd

en: Provide Column number relative to the spreadsheet, numeration starts from 0 ie to get values from Column A from spreadsheet to this column enter 0
nl: Geef Kolomnummer relatief ten opzichte van de spreadsheet, nummering begint vanaf 0, dwz voer waarden uit kolom A van spreadsheet in deze kolom in 0

en: Provide a Password which will be required to access settings
nl: Geef een wachtwoord op, die nodig zal zijn om toegang tot de instellingen te krijgen

en: Provide a custom clause instead of using the clause builder above.
nl: Geef een aangepaste clausule op in plaats van de bovenstaande clausulebuilder te gebruiken.

en: Provide a date and time to end the Repeat for this Event. Leave empty to Repeat indefinitely.
nl: Geef een datum en tijd op om de herhaling voor deze gebeurtenis te beëindigen. Laat leeg voor onbepaalde tijd herhalen.

en: Provide an optional Value for this Tag. If no Value is required, this field can be left blank
nl: Geef een optionele waarde voor dit label. Als er geen waarde nodig is kan dit veld leeg blijven.

en: Provided CMS Key is invalid
nl: Opgegeven CMS-sleutel is ongeldig

en: Provided CMS URL is invalid
nl: Opgegeven CMS-URL is ongeldig

en: Provided Data Type doesn't exist
nl: Het aangegeven data type bestaat niet

en: Provided DataSet Column Type doesn't exist
nl: Aangegeen DataSet kolum type bestaat niet

en: Provided Object not under permission management
nl: Het aangeleverde object valt niet onder de toegang van het management

en: Provided Tag %s, requires a value
nl: Voorziene label %s vereist een waarde

en: Provided URL is invalid
nl: Opgegeven URL is ongeldig

en: Provided formula is invalid
nl: Opgegeven formule is ongeldig

en: Provided tag value %s, not found in tag %s options
nl: Opgegeven label waarde %s, niet gevonden in label %s-opties

en: Proxy Exceptions
nl: Proxy Uitzonderingen

en: Proxy Port
nl: Proxy poort

en: Publish
nl: Publiceer

en: Publish %layout%
nl: Publiceer %layout%

en: Publish Date
nl: Datum van publicatie

en: Publish Now?
nl: Nu Publiceren?

en: Publish layout
nl: Publiceer de lay-out

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Published %s
nl: %s Gepubliceerd

en: Published Date Column
nl: Kolom publicatie datum

en: Publishing layouts with set publish dates
nl: Publicatie lay-outs met vaste publicatie data

en: Quaterly
nl: Per kwartaal

en: RSS Feeds for %dataSetName%
nl: RSS Feeds voor %dataSetName%

en: RSS Ticker.
nl: RSS lichtkrant.

en: RSS/Atom Feed to be displayed on the Status Dashboard
nl: RSS/Atom Feed voor weergave op het Status Dashboard

en: Raining
nl: Regen

en: Randomise?
nl: Gerandomiseerd?

en: Reassign all items this User owns to the selected User.
nl: Wijs alle items die deze gebruiker bezit opnieuw toe aan de geselecteerde gebruiker.

en: Reassign items to another User
nl: Wijs items opnieuw toe aan een andere gebruiker

en: Rebuild Fonts?
nl: Lettertypen vernieuwen?

en: Receive Display Notifications?
nl: Weergavemeldingen ontvangen?

en: Receive System Notifications?
nl: Systeemmeldingen ontvangen?

en: Recent shows only the most recent tweets, Popular the most popular and Mixed includes both popular and recent results.
nl: Recent toont alleen de meest recente tweets, Populair de meest populair en Gemengd bevat zowel populaire als recente resultaten.

en: Reconfigure XMR
nl: XMR opnieuw configureren

en: Record geolocation on each Proof of Play?
nl: De geolocatie opnemen bij ieder Afspeelverslag?

en: Recovery Code
nl: Herstelcode

en: Recovery codes will become active only after this form is successfully saved
nl: Herstelcodes worden pas actief nadat dit formulier is opgeslagen

en: Recovery for Display %s
nl: Display %s is online

en: Recreate the Problem in a new window.
nl: Herproduceer het probleem in een nieuw venster.

en: Recurring
nl: Terugkerend

en: Red
nl: Rood

en: Ref 1
nl: Ref. 1

en: Ref 2
nl: Ref. 2

en: Ref 3
nl: Ref. 3

en: Ref 4
nl: Ref. 4

en: Ref 5
nl: Ref. 5

en: Reference
nl: Referentie

en: Reference 1
nl: Referentie 1

en: Reference 2
nl: Referentie 2

en: Reference 3
nl: Referentie 3

en: Reference 4
nl: Referentie 4

en: Reference 5
nl: Referentie 5

en: Refresh
nl: Vernieuwen

en: Refresh the Log
nl: Log vernieuwen

en: Refresh the Table
nl: Ververs het tabel

en: Region
nl: Regio

en: Region Options
nl: Regio Opties

en: Region not found
nl: Regio niet gevonden

en: Regional
nl: Regionaal

en: Regular Expression for password complexity, leave blank for no policy.
nl: Regelmatige expressie voor complexiteit van wachtwoorden, laat leeg voor geen beleid.

en: Regular Maintenance
nl: Regulier onderhoud

en: Relationship Tree
nl: Relatieboom

en: Release Date
nl: Publicatiedatum

en: Released
nl: Uitgegeven

en: Remaining Widgets
nl: Resterende Widgets

en: Reminder
nl: Herinnering

en: Reminder email has been sent to your email address
nl: Herinneringse-mail is verzonden naar uw e-mailadres

en: Reminder for %s
nl: Herinnering voor %s

en: Remote
nl: Extern

en: Remote Data Path
nl: Extern gegevenspad

en: Remote DataSet %s failed to synchronise
nl: Remote DataSet %s is mislukt te synchroniseren

en: Remote field is required when the column type is set to Remote
nl: Extern veld is verplicht wanneer het kolomtype is ingesteld op Extern

en: Remote?
nl: Extern?

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Remove Hashtags?
nl: Hash verwijderen?

en: Remove Mentions?
nl: Vermeldingen verwijderen?

en: Remove Retweets?
nl: Retweets verwijderen?

en: Remove URLs?
nl: Verwijder URL's?

en: Remove all changes failed!!
nl: Verwijderen van alle wijzigingen is mislukt!!

en: Remove all media not currently in use?
nl: Verwijder alle media die momenteel niet wordt gebruikt?

en: Remove any cached data for this display.
nl: Verwijder alle gegevens in de cache voor deze weergave.

en: Remove old revisions
nl: Verwijder oude versies

en: Remove the XMR configuration for this Player and send a rekey action.
nl: Verwijder de XMR-configuratie voor deze speler en verzend een rekey-actie.

en: Removed Audio
nl: De audio is verwijderd

en: Repeat
nl: Herhaal

en: Repeat - Uses the Playlist with the most Widgets and repeats remaining Widgets on the shorter Playlists
nl: Herhalen - Gebruikt de Afspeellijst met de meeste Widgets en herhaalt de resterende Widgets op de kortere Afspeellijsten

en: Repeat - repeat the Widgets in this Playlist until the number of Spots have been filled
nl: Herhalen - Herhaal de Widgets in deze Afspeellijst totdat het aantal Spots is ingevuld

en: Repeat every must be a positive number
nl: Elke keer herhalen moet een positief getal zijn

en: Repeat the new Password for this user.
nl: Herhaal het nieuwe wachtwoord voor deze gebruiker.

en: Repeats
nl: Herhalingen

en: Repeats selection is invalid for Always or Daypart events
nl: Herhaal selectie is ongeldig bij Altijd of Dagdeel gebeurtenissen

en: Replace
nl: Vervang

en: Replace Existing Media?
nl: Vervang bestaande media?

en: Replacements
nl: Vervangingen

en: Report Fault
nl: Meld Fout

en: Report Name
nl: Rapport naam

en: Report Schedule
nl: Rapportplanning

en: Report Schedule not found
nl: Kalenderrapport niet gevonden

en: Report Schedules
nl: Kalender Rapporten

en: Report Type
nl: Type rapport

en: Report an application fault
nl: Applicatie fout melden

en: Report class not found
nl: Rapportklasse niet gevonden

en: Report schedule
nl: Schema melden

en: Report schedule cannot be deleted. Please ensure there are no saved reports against the schedule.
nl: Rapportschema kan niet worden verwijderd. Zorg ervoor dat er geen opgeslagen rapporten zijn volgens het schema.

en: Reporting
nl: Rapporten

en: Request Screen Shot
nl: Vraag om screenshot

en: Request date: {{DATE}}
nl: Verzoekdatum: {{DATE}}

en: Request sent for %s
nl: Verzoek voor %s verzonden

en: Request time: {{TIME}}
nl: Verzoekdatum: {{TIME}}

en: Required Value?
nl: Vereiste waarde?

en: Required file not found for Display and Layout Combination
nl: Vereiste bestand niet gevonden voor Scherm en Layout combinatie

en: Required file not found for Display and Layout Widget
nl: Vereiste bestand niet gevonden voor Scherm en Layout Widget

en: Required file not found for Display and Media Combination
nl: Vereiste bestand niet gevonden voor Scherm en Media combinatie

en: Requires PHP FileInfo support to function. If you are on Windows you need to enable the php_fileinfo.dll in your php.ini file.
nl: PHP FileInfo is nodig om deze functie te gebruiken. Als je gebruik maakt van Windows dan moet je het bestand php_fileinfo.dll in je php.ini bestand inschakelen.

en: Reset Password
nl: Reset Wachtwoord

en: Reset Report Schedule
nl: Reset Kalenderrapport

en: Reset Secret?
nl: Reset Geheim?

en: Reset Two Factor Authentication
nl: Reset Two Factor authenticatie

en: Reset all Widgets to the minimum duration?
nl: Alle widgets op de minimale duur resetten?

en: Reset to previous run
nl: Reset naar vorige uitvoering

en: Reset your client secret to prevent access from any existing application.
nl: Reset uw client geheim om toegang van bestaande applicaties te voorkomen.

en: Reshow welcome
nl: Welkom nogmaals weergeven

en: Resize Limit
nl: Resize limiet

en: Resize Threshold
nl: Formaat drempel wijzigen

en: Resolution
nl: Resolutie

en: Resolutions
nl: Resoluties

en: Resting Log Level
nl: Slaap Logniveau

en: Results
nl: Resultaten

en: Resume
nl: Vervolgen

en: Resume Report Schedule
nl: Kalenderrapport hervatten

en: Resumed %s
nl: %s vervolgen

en: Retest
nl: Opnieuw testen

en: Retire
nl: Slaapstand

en: Retire %layout%
nl: Slaapstand %layout%

en: Retire this layout or not? It will no longer be visible in lists
nl: Deze lay-out uitschakelen? Hij zal niet langer zichtbaar zijn in de lijsten

en: Retire this media?
nl: Media in slaapstand zetten?

en: Retire this template or not? It will no longer be visible in lists
nl: Wil u dit sjabloon terugtrekken of niet? Het zal niet meer zichtbaar zijn in de lijst.

en: Retire? It will no longer be visible when scheduling
nl: Slaapstand inschakelen? Het is niet langer zichtbaar tijdens het inplannen in de Kalender

en: Retired
nl: Slaapstand

en: Retired %s
nl: %s slaapstand

en: Retired media remains on existing Layouts but is not available to assign to new Layouts.
nl: Slaapstand media blijven op bestaande Lay-outs, maar kunnen niet aan nieuwe Lay-outs worden toegewezen.

en: Retired?
nl: Slaapstand?

en: Return Display Groups that contain the selected Display somewhere in the nested Display Group relationship tree.
nl: Retourneer displaygroepen die het geselecteerde display ergens in de geneste relatiestructuur van displaygroep bevatten.

en: Return Display Groups that directly contain the selected Display.
nl: Retourneer displaygroepen die het geselecteerde display direct bevatten.

en: Return to Layout View
nl: Keer terug naar de lay-out weergave

en: Retype New Password
nl: Herhaal nieuw wachtwoord

en: Reverse Landscape
nl: Draai landschap (liggend)

en: Reverse Order?
nl: Omgekeerde volgorde?

en: Reverse Portrait
nl: Draai portret (staand)

en: Reverse conversion?
nl: Omgekeerde conversie?

en: Revert failed: %error%
nl: Terugzetten mislukt: %error%

en: Revert last change
nl: Laatste wijziging terugzetten

en: Revised
nl: Herzien

en: Right
nl: Rechts

en: Right to Left (RTL)
nl: Rechts-Links (RTL)

en: Romanian
nl: Roemeens

en: Round Robin - take one Widget from each Playlist in the order they appear on the General tab and repeat
nl: Round Robin - neem een Widget uit elke Afspeellijst in de volgorde waarin ze op het tabblad Algemeen verschijnen en herhaal

en: Route is available through the API
nl: Route is beschikbaar via de API

en: Row Menu
nl: Rij menu

en: Rows per page
nl: Rijen per pagina

en: Run
nl: Uitvoeren

en: Run Now
nl: Start

en: Run Now set on %s
nl: Start om %s

en: Run Task Now
nl: Taak nu uitvoeren

en: Run Test-Request for %s
nl: Voer testverzoek uit voor %s

en: Run at CMS Time?
nl: Uitvoeren op CMS-tijd?

en: Run once a day, midnight
nl: Voer één keer per dag uit, middernacht

en: Run once a month, midnight, first of month
nl: Voer één keer per maand uit, middernacht, op de eerste van de maand

en: Run once a week, midnight on Monday
nl: Voer één keer per week uit, maandag om middernacht

en: Run once a year, midnight, Jan. 1
nl: Voer één keer per jaar uit, middernacht, op 1 januari

en: Run report results: %s.
nl: Rapportresultaten uitvoeren: %s.

en: Run this event from now and dont stop.
nl: Start deze gebeurtenis vanaf nu en stop niet.

en: Run through the library and remove unused and unnecessary files
nl: Loop door de bibliotheek heen en verwijder niet gebruikte of onnodige bestanden

en: Russian
nl: Russisch

en: SOAP Extension
nl: SOAP Extensie

en: STS Time out
nl: STS Time-out

en: Saturday
nl: Zaterdag

en: Save
nl: Opslaan

en: Save Template
nl: Sjabloon opslaan

en: Save all changes failed!
nl: Opslaan van alle wijzigingen is mislukt!

en: Save as
nl: Sla op als

en: Save changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: Save editor changes
nl: Wijzigingen editor opslaan

en: Save order failed: %error%
nl: Rangschikking opslaan mislukt: %error%

en: Save this Layout as a Template?
nl: Deze Lay-out opslaan als Sjabloon?

en: Saved %s
nl: %s opgeslagen

en: Saved Reports
nl: Opgeslagen Rapporten

en: Saved as
nl: Opgeslagen als

en: Saved report cannot be deleted
nl: Opgeslagen rapport kan niet worden verwijderd

en: Saved reports
nl: Opgeslagen rapporten

en: Scale
nl: Schaal

en: Scale Content?
nl: Inhoud Schalen?

en: Scale Percentage
nl: Vergroot percene

en: Scale type
nl: Schaaltype

en: Schedule
nl: Kalender

en: Schedule Event
nl: Gebeurtenis inplannen

en: Schedule Name
nl: Kalender Naam

en: Schedule Now
nl: Inplannen in Kalender

en: Schedule reminder
nl: Plan herinnering

en: Screen Dimensions
nl: Scherm Afmetingen

en: Screen Shot Size
nl: Schermafdrukgrootte

en: Screen shot interval
nl: Bedoelde u: Screenshot intervalSchermafdruk interval

en: Screen shot?
nl: Screenshot?

en: Screenshots can be seen in the Display Grid by selecting Column Visibility and enabling the Screenshot column.
nl: Screenshots worden getoond in het display overzicht door de kolom selectie te kiezen en de kolom 'Screenshot' te selecteren.

en: Scroll Horizontal
nl: Scroll Horizontaal

en: Scroll Vertical
nl: Scroll Verticaal

en: Scroll left!
nl: Scroll naar links!

en: Scroll right!
nl: Scroll naar rechts!

en: Scroll to selected widget
nl: Scroll naar de geselecteerde widget

en: Scroll to the end!
nl: Scroll naar het einde!

en: Scroll to the start!
nl: Scroll naar het begin!

en: Search
nl: Zoeken

en: Search Term
nl: Zoekterm

en: Search in all folders
nl: Zoek in alle mappen

en: Search term. You can test your search term in the twitter.com search box first.
nl: Zoekterm. Je kan je zoekterm eerst testen in het twitter.com zoekveld.

en: Search:
nl: Zoeken:

en: Seconds
nl: Seconden

en: Seconds this event should be scheduled for
nl: Aantal seconden hoelang deze gebeurtenis ingepland moet worden

en: Select
nl: Selecteer

en: Select All
nl: Álles selecteren

en: Select Displays
nl: Kies Displays

en: Select Folder
nl: Kies map

en: Select Standard or DOOH to see relevant content
nl: Selecteer standaard of DOOH om relevante inhoud te zien

en: Select a custom font - leave empty to use the default font.
nl: Selecteer een aangepast lettertype - laat leeg om het standaardlettertype te gebruiken.

en: Select a day part that should act as operating hours for this display -  email alerts will not be sent outside of operating hours
nl: Selecteer een dagdeel dat als werkuren voor deze weergave moet fungeren - e-mailmeldingen worden niet buiten werkuren verzonden

en: Select a day part that should act as operating hours for this display - email alerts will not be sent outside of operating hours
nl: Selecteer een dagdeel dat als werkuren voor deze weergave moet fungeren - e-mailmeldingen worden niet buiten werkuren verzonden

en: Select a property to display inputs
nl: Selecteer een eigenschap om ingangen weer te geven

en: Select an Image
nl: Selecteer een afbeelding

en: Select an optional background colour to put behind the chart, leaving this blank will make the graph transparent.
nl: Selecteer een optionele achtergrond kleur om achter de grafiek te plaatsen. Als u dit leeg laat, wordt de grafiek transparant.

en: Select multiple widgets
nl: Selecteer meerdere widgets

en: Select source type of the provided remote Dataset URL
nl: Selecteer het brontype van de opgegeven externe Dataset URL

en: Select the Column Type
nl: Kies het soort kolom

en: Select the Default setting to use for the collection for Proof of Play statistics for all Widgets.
nl: Selecteer de Standaardinstelling die u voor de verzameling wilt gebruiken voor Afspeel Bewijs Statistieken voor alle Widgets.

en: Select the Default setting to use for the collection of Proof of Play statistics for all Layout Items.
nl: Selecteer de Standaardinstelling die moet worden gebruikt voor het verzamelen van Afspeel Bewijs Statistieken voor alle Lay-out Items.

en: Select the Default setting to use for the collection of Proof of Play statistics for all Media Items.
nl: Selecteer de Standaardinstelling die moet worden gebruikt voor het verzamelen van Afspeel Bewijs Statistieken voor alle Media-items.

en: Select the Default setting to use for the collection of Proof of Play statistics for all Playlists.
nl: Selecteer de Standaardinstelling die u wilt gebruiken voor het verzamelen van Afspeel Bewijs Statistieken voor alle Afspeellijsten.

en: Select the audio file that should be played when this Widget starts.
nl: Selecteer het audiobestand dat moet worden afgespeeld wanneer deze widget wordt gestart.

en: Select the authentication requirements for the remote data source. These will be added to the request.
nl: Selecteer de authenticatievereisten voor de externe gegevensbron. Deze worden aan het verzoek toegevoegd.

en: Select the date and time after which this media should be removed from the CMS - it will be removed from any existing widgets as well
nl: Selecteer de datum en tijd waarna dit medium uit het CMS moet worden verwijderd - het zal ook uit alle bestaande widgets worden verwijderd

en: Select the date and time to publish the layout
nl: Selecteer de datum en tijd om de lay-out te publiceren

en: Select the dayparting information for this event. To set your own times select custom and to have the event run constantly select Always.
nl: Selecteer de dagindeling voor deze gebeurtenis. Als u uw eigen tijden wilt instellen, selecteert u Aangepast en als u de gebeurtenis constant wilt uitvoeren, selecteert u Altijd.

en: Select the end time for this event
nl: Selecteer de eindtijd voor deze gebeurtenis

en: Select the end time for this widget
nl: Kies de eindtijd voor deze widget

en: Select the language you would like to use.
nl: Selecteer de taal die je wilt gebruiken.

en: Select the start time for this event
nl: Selecteer de starttijd voor deze gebeurtenis

en: Select the start time for this widget
nl: Kies de start tijd voor deze widget

en: Select the target date and time.
nl: Selecteer de doeldatum en tijd.

en: Select the task you would like to run
nl: Kies de taak die u wil starten

en: Select the template colours you would like to apply.
nl: Kies de template kleuren die u wilt toevoegen.

en: Select the template you would like to apply. This can be overridden using the check box below.
nl: Selecteer het sjabloon dat je wilt gebruiken. Dit kan overschreven worden door de checkbox hieronder te gebruiken.

en: Select the type of Repeat required for this Event.
nl: Kies het soort herhaling dat nodig is voor deze gebeurtenis.

en: Select the type of event to schedule
nl: Kies welke gebeurtenis u in wilt plannen

en: Select the units you would like to use.
nl: Selecteer de eenheden die je wilt gebruiken.

en: Select to create a new database
nl: Selecteer deze optie om een nieuwe database aan te maken

en: Select to provide a specific duration for this Widget
nl: Selecteer om een specifieke duur voor deze Widget op te geven

en: Select to provide a specific duration for this Widget.
nl: Selecteer om een specifieke duur voor deze widget op te geven.

en: Select to use an existing database. Please note that when you use an existing database it must be empty of all other contents.
nl: Selecteer om een bestaande database te gebruiken. Houd er rekening mee dat wanneer je een bestaande database gebruikt deze geen data mag bevatten.

en: Select when you would like the Data to be truncated out of this DataSet. The criteria is assessed when synchronisation occurs and is truncated before adding new data.
nl: Selecteer wanneer u wilt dat de gegevens uit deze gegevensset worden afgekapt. De criteria worden beoordeeld wanneer synchronisatie plaatsvindt en wordt afgebroken voordat nieuwe gegevens worden toegevoegd.

en: Select where the Navigation Menu should be positioned by default. Users can set an alternate view in their Preferences under their User Profile.
nl: Selecteer waar het Navigatiemenu standaard moet worden geplaatst. Gebruikers kunnen een alternatieve weergave instellen in hun Voorkeuren onder hun Gebruikersprofiel.

en: Select where the Navigation Menu should be positioned. Once selected please refresh your browser window to apply changes.
nl: Selecteer waar het Navigatiemenu moet worden geplaatst. Vernieuw na selectie uw browservenster om wijzigingen toe te passen.

en: Select which type of chart to Display.
nl: Selecteer welk type grafiek moet worden weergegeven.

en: Select your DataSet
nl: Kies uw dataset

en: Selecting this option will remove any generic files that is are not currently linked to Displays. This process cannot be reversed.
nl: Als u deze optie selecteert, worden generieke bestanden verwijderd die momenteel niet aan Displays zijn gekoppeld. Dit proces kan niet worden teruggedraaid.

en: Selecting this option will remove any media that is not currently being used in Layouts or linked to Displays. This process cannot be reversed.
nl: Als je deze optie selecteert zal alle media worden verwijderd die momenteel niet wordt gebruikt in de Lay-outs of gerelateerd is aan de Displays. Deze actie kan niet teruggedraaid worden.

en: Send Command
nl: Verstuur opdracht

en: Send Reset
nl: Verstuur Reset

en: Send Schedule in advance?
nl: Kalender van tevoren verzenden?

en: Send files in advance?
nl: Stuur bestanden van tevoren?

en: Send progress while downloading
nl: Stuur vooruitgang tijdens het downloaden

en: Send repeat Display Timeouts
nl: Verstuur herhaalde time-outs voor Display

en: Sending email address
nl: Verzenden e-mailadres

en: Sending email address in CMS Settings is not configured
nl: Het verzenden van een e-mailadres in CMS-instellingen is niet geconfigureerd

en: Sending email name
nl: Verstuur e-mail naam

en: Serbian
nl: Servisch

en: Server Key
nl: Server sleutel

en: Server Mode
nl: Servermodus

en: Session
nl: Sessie

en: Session has expired, please log in again
nl: De sessie is verlopen, log opnieuw in

en: Sessions
nl: Sessies

en: Set Default Layout
nl: Stel de Standaard Lay-out in

en: Set a duration?
nl: Tijdsduur instellen?

en: Set access to any device that uses the monitors USB port. Set to ‘False’ the monitor will not accept input or read from USB ports.
nl: Stel toegang in op elk apparaat dat de USB-poort van de monitor gebruikt. Stel in op 'False' dat de monitor geen invoer accepteert of leest van USB-poorten.

en: Set access to the monitor settings via the remote control. Set To ‘False’ the remote control will not change the volume, brightness etc of the monitor.
nl: Stel toegang tot de monitorinstellingen in via de afstandsbediening. Ingesteld op Onwaar verandert de afstandsbediening het volume, de helderheid, enz. Van de monitor niet.

en: Set as Home
nl: Selecteer als Home

en: Set the Default Settings for Proof of Play statistics to apply to all Displays. This can be toggled off by using Display Profiles.
nl: Stel de standaardinstellingen voor Afspeel Bewijs Statistieken in die van toepassing zijn op alle Displays. Dit kan worden uitgeschakeld met behulp van Display Profielen.

en: Set the Default setting to use for the level of collection for Proof of Play Statistics to be applied to Layouts / Media and Widget items.
nl: Stel de Standaardinstelling in die moet worden gebruikt voor het verzamelniveau voor Afspeel Bewijs Statistieken die moeten worden toegepast op Lay-outs/Media en Widget-items.

en: Set the allowed key input for the monitor.
nl: Stel de key input in voor de monitor.

en: Set the default timezone for the application
nl: Stel de standaard tijdszone in voor de toepassing

en: Set the device time using the CMS. Only available on rooted devices or system signed players.
nl: Gebruik het CMS om de tijd in het apparaat te zetten. Alleen beschikbaar op rooted apparaat of systeem ondertekende players.

en: Set the duration of all Widgets in the Playlist to a specific value in seconds. Leave empty to use each Widget duration.
nl: Stel de duur van alle Widgets in de Afspeellijst in op een specifieke waarde in seconden. Laat leeg om elke Widgetduur te gebruiken.

en: Set the font size
nl: Stel de lettergrootte in

en: Set the font size for all text that will show on the chart.
nl: Stel de lettergrootte in voor alle tekst die in de grafiek wordt weergegeven.

en: Set the level of collection for Proof of Play Statistics to be applied to selected Layouts / Media and Widget items.
nl: Stel het verzamelingsniveau in voor Afspeel Bewijs statistieken die moeten worden toegepast op geselecteerde Lay-outs / Media en Widget-items.

en: Set the level of logging the CMS should record. In production systems "error" is recommended.
nl: Stelt het logniveau in van het CMS. In productie systemen wordt 'error' aangeraden.

en: Set the level of the resting log level. The CMS will revert to this log level after an elevated period ends. In production systems "error" is recommended.
nl: Stel het niveau van het slaaplogboekniveau in. Het CMS keert terug naar dit logboekniveau nadat een verhoogde periode is afgelopen. In productiesystemen wordt "fout" aanbevolen.

en: Set the orientation of the device (portrait mode will only work if supported by the hardware) Application Restart Required.
nl: Stel de oriëntatie van het apparaat in (portret modus werkt alleen als de hardware het ondersteund). Applicatie herstart is nodig.

en: Set the owner of this Application. If you are not an admin you will not be able to reverse this action.
nl: Stel de eigenaar van deze applicatie in. Als u geen beheerder bent, kunt u deze actie niet ongedaan maken.

en: Set to expire
nl: Klaar om te vervallen

en: Set to start
nl: Klaar om te beginnen

en: Sets the default user type selected when creating a user. We recommend that this is set to User
nl: Stelt het standaardgebruikerstype in dat is geselecteerd bij het maken van een gebruiker. We raden aan dat dit is ingesteld op gebruiker

en: Sets the event priority - events with the highest priority play in preference to lower priority events.
nl: Stelt de gebeurtenisprioriteit in - gebeurtenissen met de hoogste prioriteit spelen bij voorkeur boven gebeurtenissen met lagere prioriteit.

en: Setting
nl: Instelling

en: Setting Spots to 0 will omit the first Playlist from the play order, and will be used as a Spot Fill option.
nl: Als u Spots instelt op 0, wordt de eerste Afspeellijst weggelaten uit de afspeelvolgorde en wordt deze gebruikt als een Spot Vullen-optie.

en: Setting for enabling statistic collection
nl: Instelling voor statistieken aan zetten

en: Settings
nl: Instellingen

en: Settings File System Permissions
nl: Instellingen Bestandssysteemmachtigingen

en: Settings Profile?
nl: Profiel instellen?

en: Settings Updated
nl: Instellingen bijgewerkt

en: Share of Voice must be a whole number between 0 and 3600
nl: Delen met geluid moet een geheel getal zijn tussen  0 en 3600

en: Sharing
nl: Delen

en: Sharpness
nl: Scherpte

en: Shell Command
nl: Opdracht

en: Shell Command Allow List
nl: Lijst met toegestane shell commando's

en: Shift+Enter will drop a single line. Enter alone starts a new paragraph.
nl: Shift + Enter laat een enkele regel vallen. Alleen enter start een nieuwe paragraaf.

en: Should Displays be forced to use HTTPS connection to the CMS?
nl: Moet Displays worden gedwongen om een HTTPS-verbinding met het CMS te gebruiken?

en: Should Hashtags (#something) be removed from the Tweet Text?
nl: Zouden hash (#voorbeeld) verwijderd moeten worden van de tweet tekst?

en: Should Layouts be automatically Published?
nl: Moeten lay-outs automatisch worden gepubliceerd?

en: Should Microsoft PowerPoint be Enabled? The Player will need PowerPoint installed to Display PowerPoint files.
nl: Moet Microsoft PowerPoint worden ingeschakeld? De speler moet PowerPoint geïnstalleerd hebben om PowerPoint-bestanden weer te geven.

en: Should URLs be removed from the Tweet Text? Most URLs do not compliment digital signage.
nl: Moeten URL's worden verwijderd uit de tweet tekst? De meeste URL's zijn geen compliment voor digital signage.

en: Should Videos we fail to play be blacklisted and no longer attempted?
nl: Moeten video's die niet afspelen op de zwarte lijst geplaatst worden zodat nieuwe afspeelpogingen niet meer worden gedaan?

en: Should items be shown side by side?
nl: Moeten deze rubrieken naast elkaar worden getoond?

en: Should members of this Group receive Display notifications for Displays they have permission to see?
nl: Moeten leden van deze groep Display-meldingen ontvangen voor Displays die ze mogen zien?

en: Should members of this Group receive system notifications?
nl: Moeten leden van deze groep systeemmeldingen ontvangen?

en: Should mentions (@someone) be removed from the Tweet Text?
nl: Moeten vermeldingen (@iemand) worden verwijderd uit de tweet tekst?

en: Should new Video Widgets default to Muted?
nl: Moeten nieuwe videowidgets standaard worden gedempt?

en: Should retweets be filtered?
nl: Moeten retweets worden gefilterd?

en: Should the CMS send an email if a display is in an error state every time maintenance runs?
nl: Moet het CMS een e-mail sturen als een display een foutmelding geeft telkens wanneer onderhoud wordt uitgevoerd?

en: Should the CMS send anonymous statistics to help improve the software?
nl: Moet het CMS anonieme statistieken verzenden om de software te helpen verbeteren?

en: Should the CMS send future schedule information to Players?
nl: Moet het CMS toekomstige kalenderinformatie naar Players sturen?

en: Should the CMS use Apache X-Sendfile, Nginx X-Accel, or PHP (Off) to return the files from the library?
nl: Moet het CMS Apache X-Sendfile, Nginx X-Accel of PHP (Uit) gebruiken om de bestanden uit de bibliotheek te retourneren?

en: Should the Dashboard show latest news? The address is provided by the theme.
nl: Moet het Dashboard het laatste nieuws tonen? Het adres wordt voorzien door het thema.

en: Should the Player information screen require the CTRL key?
nl: Moet het Player Informatie Scherm de CTRL-toets vereisen?

en: Should the Player try to use Multiple Video Decoders when preparing and showing Video content.
nl: Moet de speler proberen meerdere video decoders te gebruiken voor het voorbereiden en afspelen van video's.

en: Should the Table headings be shown?
nl: Moeten de tabelhoofden getoond worden?

en: Should the Widget be shown with a transparent background? Also requires the embedded content to have a transparent background.
nl: Moet de widget worden weergegeven met een transparante achtergrond? Vereist ook dat de ingesloten inhoud een transparante achtergrond heeft.

en: Should the application icon be shown in the task bar?
nl: Mocht het pictogram van de toepassing wordt weergegeven in de taakbalk?

en: Should the application send proof of play stats to the CMS.
nl: Moet de applicatie bewijs sturen naar het CMS met hoevaak iets is afgespeeld.

en: Should the audio loop if it finishes before the widget has finished?
nl: Moet de audiolus eindigen als de widget is afgelopen?

en: Should the clock show seconds or not?
nl: Zouden seconden zichtbaar moeten zijn?

en: Should the date sort applied to the feed be disabled?
nl: Moet de datumsortering van de feed uitgeschakeld worden?

en: Should the embedded content be scaled along with the layout?
nl: Moet de embedded inhoud geschaald worden met de lay-out?

en: Should the navigation side bar be hidden for this User?
nl: Moet de navigatiezijbalk verborgen zijn voor deze gebruiker?

en: Should the notification be emailed?
nl: Moet de melding per e-mail worden verzonden?

en: Should the notification interrupt nagivation in the Web Portal? Including Login.
nl: Moet de melding de navigatie in de webportal onderbreken? Inclusief login.

en: Should the order of the feed be randomised? When enabled each time the Widget is shown the items will be randomly shuffled and displayed in a random order.
nl: Moet de volgorde van de feed worden gerandomiseerd? Als deze optie is ingeschakeld, worden de items telkens wanneer de widget wordt getoond willekeurig geschud en in willekeurige volgorde weergegeven.

en: Should the player forcefully terminate the command after the duration specified. Leave unchecked to let the command terminate naturally.
nl: Moet de player de opdracht met kracht beëindigen na de opgegeven duur. Laat het selectievakje uitgeschakeld om het commando op natuurlijke wijze te laten beëindigen.

en: Should the update command include dynamic link libraries? Only change this if your updates are failing.
nl: Moet de update-opdracht dynamische linkbibliotheken bevatten? Wijzig dit alleen als uw updates mislukken.

en: Should the video be muted?
nl: Moet de video gedempt worden?

en: Should the video expand over the top of existing content and show in full screen?
nl: Moet de video de bovenkant van bestaande inhoud uitbreiden en op volledig scherm weergeven?

en: Should the video loop if it finishes before the provided duration?
nl: Moet de video herhaald worden voordat de ingestelde duur bereikt is?

en: Should this Event Repeat by Day of the month (eg. Monthly on Day 21) or by a Weekday in the month (eg. Monthly on the third Thursday)
nl: Moet dit evenement zich herhalen op dag van de maand (bijv. Maandelijks op dag 21) of op een weekdag in de maand (bijv. Maandelijks op de derde donderdag)

en: Should this Event Repeat by Day of the month (eg. Monthly on Day 21) or by a Weekday in the month (eg. Monthly on the third Thursday).
nl: Moet dit evenement zich herhalen op dag van de maand (bijv. Maandelijks op dag 21) of op een weekdag in de maand (bijv. Maandelijks op de derde donderdag).

en: Should this User be forced to change password next time they log in?
nl: Moet deze gebruiker de volgende keer dat hij zich aanmeldt worden gedwongen het wachtwoord te wijzigen?

en: Should this User receive Display notifications for Displays they have permission to see?
nl: Moet deze gebruiker display meldingen ontvangen voor displays die ze mogen zien?

en: Should this User receive system notifications?
nl: Moet deze gebruiker systeemmeldingen ontvangen?

en: Should this User see the new user guide when they log in?
nl: Moet deze gebruiker de nieuwe gebruikershandleiding zien wanneer hij inlogt?

en: Should this User see the new user guide when they log in? This will be set to hidden if the User has dismissed the guide themselves.
nl: Moet deze gebruiker de nieuwe gebruikershandleiding zien wanneer hij inlogt? Dit wordt verborgen als de gebruiker de gids zelf heeft afgewezen.

en: Should this Widget be loaded entirely off screen so that it is ready when shown? Dynamic content will start running off screen.
nl: Moet deze widget volledig buiten het scherm worden geladen, zodat hij klaar is wanneer hij wordt weergegeven? Dynamische inhoud begint van het scherm af te lopen.

en: Should this display be tested against the global time out or the Player collection interval?
nl: Moet deze weergave worden getoetst aan de wereldwijde time-out of de Player collectie interval?

en: Should this event be location aware? Enable this checkbox and select an area by drawing a polygon or rectangle layer on the map below.
nl: Moet dit evenement locatiebewust zijn? Schakel dit selectievakje in en selecteer een gebied door een polygoon- of rechthoeklaag op de onderstaande kaart te tekenen.

en: Should this event have an order?
nl: Moet deze gebeurtenis een volgorde hebben?

en: Should we copy all file and layout assignments to the new Display Group?
nl: Moeten we alle bestands- en lay-out toewijzingen naar de nieuwe Display Groep kopiëren?

en: Should we copy all members to the new Display Group?
nl: Moeten we alle leden naar de nieuwe display groep kopiëren?

en: Should we copy all tags to the new Display Group?
nl: Moeten we alle tags naar de nieuwe display groep kopiëren?

en: Should we copy all the row data from the original dataSet?
nl: Moeten we alle rijgegevens van de originele dataSet kopiëren?

en: Should we decode the HTML entities in this feed before parsing it?
nl: Moeten we de HTML-entiteiten in deze feed decoderen voordat we deze parseren?

en: Should we reverse the order of the feed items?
nl: Moeten we de volgorde van de feed items omdraaien?

en: Show
nl: Toon

en: Show All
nl: Alles weergeven

en: Show All option does not work for this filter, one or more specific Display/Display Group need to be selected!
nl: Toon alle opties werkt niet met dit filter, er moeten een of meerdere displays of displaygroepen geselecteerd worden!

en: Show Content From
nl: Inhoud weergeven van

en: Show Environment checks
nl: Toon omgevingscontroles

en: Show Full Screen?
nl: Toon volledig scherm?

en: Show Layout Designer tour
nl: Laat Lay-out Ontwikkelaarsrondleiding zien

en: Show Layouts active on the selected Display / Display Group
nl: Toon lay-outs actief op de geselecteerde Display / Displaygroep

en: Show Seconds?
nl: Toon seconden?

en: Show Synchronise this Event checkbox on applicable events?
nl: Toon het Synchoniseer deze gebeurtenis vinkje bij de desbetreffende gebeurtenissen?

en: Show System tags?
nl: Toon systeem labels?

en: Show _MENU_ entries
nl: Toon _MENU_ items

en: Show all items
nl: Toon alle items

en: Show as a filter option on the Data Entry Page?
nl: Tonen als een filteroptie op de pagina gegevens invoer?

en: Show event Layout regardless of User permission?
nl: Gebeurtenis Lay-out weergeven ongeacht Gebruikersmachtiging?

en: Show existing recovery codes
nl: Toon bestaande herstelcodes

en: Show items belong to a report.
nl: Toon de items die bij een rapport horen.

en: Show items owned by the selected User.
nl: Items weergeven die eigendom zijn van de geselecteerde gebruiker.

en: Show items owned by users in the selected User Group.
nl: Items weergeven die eigendom zijn van gebruikers in de geselecteerde Gebruikersgroep.

en: Show items side by side?
nl: Toon items naast elkaar?

en: Show items which match the provided code
nl: Toon de items welke overeenkomen met de opegegeven code

en: Show legend?
nl: Laat Legenda zien?

en: Show only tags with values?
nl: Alleen labels met waarden weergeven?

en: Show the icon in the task bar?
nl: Toon het icoon in de taakbalk?

en: Show the table headings?
nl: Toon de tabelhoofdingen?

en: Show tour!
nl: Rondleiding!

en: Show/Hide Tooltips
nl: Laten zien/verbergen van Helpbalonnen

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
nl: Toont 0 tot 0 van 0 vermeldingen

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
nl: Weergave _START_ tot _END_ van de _TOTAL_ items

en: SimpleXML
nl: Simple XML

en: SimpleXML is used to parse RSS feeds and other XML data sources
nl: SimpleXML wordt gebruikt om RSS-feeds en andere XML-gegevensbronnen te parseren

en: Simplified Chinese
nl: Vereenvoudigd Chinees

en: Single Display
nl: Enkele display

en: Size
nl: Grootte

en: Size (bytes)
nl: Grootte (bytes)

en: Size and coordinates must be generic
nl: Grootte en coördinaten moeten generiek zijn

en: Slovak
nl: Slowaaks

en: Slovenian
nl: Sloveens

en: Snowing
nl: Sneeuwval

en: Sorry but a file based Widget must be assigned not created
nl: Sorry, maar een op bestanden gebaseerde widget moet worden toegewezen, niet gemaakt

en: Sorry the form has expired. Please refresh.
nl: Helaas, het formulier is verlopen. Herlaad de pagina.

en: Sorry there is an error with this request, cannot set inherited permissions
nl: Sorry, er is een fout met dit verzoek. Kan geërfde permissies niet toepassen

en: Sorry this function is disabled.
nl: Sorry deze functie is uitgeschakeld.

en: Sorry this is a corrupted upload, the file size doesn't match what we're expecting.
nl: Sorry, dit is een beschadigde upload, de bestandsgrootte komt niet overeen met wat we verwachten.

en: Sorry we encountered an error getting Proof of Play data, please consult your administrator
nl: Sorry, er is een fout opgetreden met het ophalen van het afspeelbewijs, neem contact op met de beheerder.

en: Sorry we encountered an error getting total number of Proof of Play data, please consult your administrator
nl: Sorry, er is een fout opgetreden met het ophalen van het totale afspeelbewijs, neem contact op met de beheerder.

en: Sorry, Fonts do not have any editable properties.
nl: Sorry, lettertypes hebben geen aanpasbare eigenschappen.

en: Sorry, no items have been selected.
nl: Geen items geselecteerd.

en: Sorry, no modules available to install
nl: Sorry, geen modules beschikbaar om te installeren

en: Sorry, you are not allowed to directly access this page.
nl: Sorry, directe toegang tot deze pagina is niet toegestaan.

en: Sort?
nl: Sorteren?

en: Source
nl: Bron

en: South
nl: Zuiden

en: South East
nl: Zuid-Oost

en: South West
nl: Zuid-Westen

en: Spanish
nl: Spaans

en: Specified Media item is not in use.
nl: Opgegeven media-item wordt niet gebruikt.

en: Specified Playlist item is not in use.
nl: Opgegeven afspeellijstitem wordt niet gebruikt.

en: Speed
nl: Snelheid

en: Spot Fill
nl: Spot Vullen

en: Spot Length
nl: Spot Lengte

en: Spot length must be empty, 0 or a positive number
nl: Spotlengte moet leeg zijn, 0 of een positief getal

en: Spots
nl: Interval

en: Standard
nl: Standaard

en: Start Replace
nl: Vervangen Starten

en: Start Time
nl: Starttijd

en: Start again
nl: Opnieuw starten

en: Start and end time will be defined by the daypart's configuration for this day of the week. Use a repeating schedule to apply this event over multiple days
nl: Start- en eindtijd worden bepaald door de configuratie van de dagindeling voor deze dag van de week. Gebruik een herhalend schema om deze gebeurtenis over meerdere dagen toe te passen

en: Start by clicking on <b>Layouts</b> under the Design section of the main menu.
nl: Begin door te klikken op <b>Lay-outs</b> in de ONTWERP sectie in het hoofmenu.

en: Start delay for device start up
nl: Startvertraging voordat client opstart

en: Start during device start up?
nl: Starten tijdens het opstarten van client?

en: Start of the Feed
nl: Begin van de feed

en: Start upload
nl: Start uploaden

en: Start/End time are empty or in an incorrect format
nl: Start/Eindtijd zijn leeg of in het verkeerde formaat

en: Statistics
nl: Statistieken

en: Stats Archive
nl: Statistieken archief

en: Stats Export %s to %s - %s
nl: Statistiek export %s naar %s - %s

en: Stats?
nl: Statistieken?

en: Status Pending
nl: Status in behandeling

en: Stock Symbols
nl: Aandeel symbolen

en: Stocks
nl: Aandelen

en: Stocks Module
nl: Aandelen Module

en: Stop Layout preview
nl: Stop Lay-out Voorbeeld

en: Stop the player PC power management from Sleeping the PC
nl: Zorgt ervoor dat de player PC niet in slaap valt

en: Storage Available
nl: Opslagruimte beschikbaar

en: Storage Free %
nl: Opslagruimte vrij %

en: Storage Total
nl: Totale opslagruimte

en: Store HTML resources on the Internal Storage?
nl: Moeten HTML bronnen op de interne opslag geplaatst worden?

en: Store all HTML resources on the Internal Storage? Should be selected if the device cannot display text, ticker, dataset media.
nl: Moeten alle HTML bronnen bewaard worden op de interne opslag? Selecteer deze optie als het apparaat geen display tekst, lichtkrant, dataset media kan tonen.

en: Stored Command
nl: Opgeslagen opdracht

en: Stored Command: %s
nl: Opgeslagen commando %s

en: Stretch
nl: Uitrekken

en: Strip Tags
nl: HTML Tags Verwijderen

en: Style
nl: Stijl

en: Style Sheet
nl: Stijlblad

en: Sub-Playlist
nl: Sub-Afspeellijst

en: Sub-Playlist: %s
nl: Sub-Afspeellijst: %s

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Substitute
nl: Vervanging

en: Success
nl: Succes

en: Summarize
nl: Samenvatten

en: Summarize: Values in this field will be summarized and stored in one column.
nl: Samenvatting: waarden in dit veld worden samengevat en opgeslagen in één kolom.

en: Summary Column
nl: Kolom samenvatting

en: Sunday
nl: Zondag

en: Super Resolution
nl: Super Resolutie

en: Support for uploading large files is recommended.
nl: Ondersteuning voor uploaden grote bestanden wordt aanbevolen.

en: Swedish
nl: Zweeds

en: Switched to Debug Mode
nl: Schakel om naar debug modus

en: Switched to Normal Mode
nl: Schakelen naar normale modus

en: Synchronise this event?
nl: Gebeurtenis synchroniseren?

en: System
nl: Systeem

en: Tag
nl: Label

en: Tag filter
nl: Label filter

en: Tag must be between 1 and 50 characters
nl: Label moet tussen 1 en 50 tekens bevatten

en: Tag not found
nl: Label niet gevonden

en: Tag this media. Comma Separated.
nl: Label deze media. Komma gescheiden.

en: Tag value
nl: Label Waarde

en: Tagged %s
nl: Gelabeld als %s

en: Tags
nl: Labels

en: Tags for this Campaign - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
nl: Labels voor deze campagne - door komma's gescheiden reeks labels of label | waarde-indeling. Als u een label kiest met bijbehorende waarden, worden deze hieronder weergegeven voor selectie.

en: Tags for this Display - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
nl: Labels voor deze weergave - Door komma's gescheiden reeks labels of Label | Waarde-indeling. Als u een label kiest met bijbehorende waarden, worden deze hieronder weergegeven voor selectie.

en: Tags for this Display Group - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
nl: Labels voor deze Display Groep - door komma's gescheiden reeks labels of label | waarde-indeling. Als u een label kiest met bijbehorende waarden, worden deze hieronder weergegeven voor selectie.

en: Tags for this Layout - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
nl: Labels voor deze lay-out - door komma's gescheiden reeks tags of tag | waarde-indeling. Als u een tag kiest met bijbehorende waarden, worden deze hieronder weergegeven voor selectie.

en: Tags for this Media - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
nl: Labels voor deze media - door komma's gescheiden reeks labels of label | waarde-indeling. Als u een label kiest met bijbehorende waarden, worden deze hieronder weergegeven voor selectie.

en: Tags for this Playlist - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
nl: Labels voor deze afspeellijst - Door komma's gescheiden reeks labels of label | Value-indeling. Als u een label kiest met bijbehorende waarden, worden deze hieronder weergegeven voor selectie.

en: Take items from the
nl: Pak items van de

en: Take the items from the beginning or the end of the list
nl: Selecteer de objecten van het begin of het einde van de lijst

en: Task
nl: Taak

en: Tasks
nl: Taken

en: TeamViewer Serial
nl: Serienummer TeamViewer

en: TeamViewer to this Display
nl: TeamViewer op dit display

en: Template
nl: Sjabloon

en: Template Colours
nl: Sjabloon Kleuren

en: Template Missing
nl: Sjabloon ontbreekt

en: Template not found, please edit the Widget and select another.
nl: Sjabloon niet gevonden, wijzig de Widget en selecteer een andere.

en: Templates
nl: Sjablonen

en: Terminate the command once the duration elapses?
nl: Het commando beëindigen zodra de duur is verstreken?

en: Test
nl: Testen

en: Test data URL
nl: Test URL data

en: Tetum
nl: Tetums

en: Text
nl: Tekst

en: Text direction
nl: Tekst richting

en: Text. With Directional Controls.
nl: Tekst. Met richtings controle elementen.

en: Thai
nl: Thais

en: Thank you for choosing %themeName%. This installation wizard will take you through
                    setting up %themeName% one step at a time. There are 6 steps in total, the first one is below.
nl: Bedankt voor het kiezen van %themeName%. Deze installatiewizard leidt u door
                    het opzetten van %themeName% stap voor stap. Er zijn in totaal 6 stappen, de eerste staat hieronder.

en: That is not a valid date interval, please use natural language such as 1 week
nl: Dat is geen geldig datuminterval, gebruik een natuurlijke taal zoals 1 week

en: That's it!
nl: Dat is het!

en: The Authentication information for this proxy. username:password
nl: De Verificatie-informatie voor deze proxy. gebruikersnaam: wachtwoord

en: The CMS has already been installed. Please contact your system administrator.
nl: Het CMS is al geïnstalleerd. Neem contact op met de systeembeheerder.

en: The CMS is temporarily off-line as an upgrade is in progress. Please check with your system administrator for updates or refresh your page in a few minutes.
nl: Het CMS is tijdelijke offline omdat er een upgrade wordt uitgevoerd. Neem contact op met de systeembeheerder voor informatie of herlaad de pagina over een paar minuten.

en: The CMS main menu allows for navigation to all key areas.
nl: In het hoofdmenu van het CMS staan alle keuzes.

en: The CMS may not be working as expected because MySQL BINLOG format is set to STATEMENT. This can effect sessions and should be set to ROW or MIXED.
nl: Het CMS werkt mogelijk niet zoals verwacht omdat het MySQL BINLOG-formaat is ingesteld op STATEMENT. Dit kan effect hebben op sessies en moet worden ingesteld op RIJ of GEMENGD.

en: The Category for this Help Link
nl: De categorie voor deze Help Link

en: The Code number of this installer file, this should be correctly populated on upload, otherwise adjust it here
nl: Het codenummer van dit installatiebestand, dit moet correct worden ingevuld bij het uploaden, anders past u het hier aan

en: The Command String for this Command on this display
nl: De opdrachtreeks voor deze opdracht op deze display

en: The DataSet results can be filtered by any column and set below. New fields can be added by selecting the plus icon at the end of the current row. Should a more complicated filter be required the advanced checkbox can be selected to provide custom SQL syntax.
nl: De dataset resultaten kunnen gefilterd worden op elke kolom en hier ingesteld worden. Nieuwe velden kunnen toegevoegd worden dmv het + icoon aan het einde van de huidige rij. Voor een een meer complex filter selecteer dan geavanceerd om een aangepaste SQL opdracht aan te maken.

en: The DataSet results can be ordered by any column and set below. New fields can be added by selecting the plus icon at the end of the current row. Should a more complicated order be required the advanced checkbox can be selected to provide custom SQL syntax.
nl: De DataSet resultaten kunnen gesorteerd worden op elke kolom en hier ingesteld worden. Nieuwe velden kunnen toegevoegd worden dmv het + icoon aan het einde van de huidige rij. Voor een meer complexe volgorde selecteer dan geavanceerd om een aangepaste SQL opdracht aan te maken.

en: The DataSet you select here will be processed in advance and have its values available for subsitution in the data to add to this request on the Remote tab.
nl: De DataSet die u hier selecteert, wordt van tevoren verwerkt en heeft zijn waarden beschikbaar ter vervanging van de gegevens om toe te voegen aan dit verzoek op het tabblad Extern

en: The DataType of the Intended Data
nl: De DataType van de verwachtte data

en: The Date Format to use when displaying dates in the CMS.
nl: Het  dat gebruikt moet worden om datums in het CMS te tonen.

en: The Default Layout to Display where there is no other content.
nl: De Standaard Lay-out van het Display, wanneer er geen andere content is.

en: The Default Layout to display where there is no other content scheduled. If left empty with no other content scheduled the splash screen will be displayed
nl: De Standaard Lay-out om weer te geven waar geen andere inhoud is gepland. Als het leeg wordt gelaten en er geen andere inhoud is gepland, wordt het splash-scherm weergegeven

en: The Display Group being edited is in bold. The list is ordered so that items above the current Display Group are its ancestors and items below are its descendants.
nl: De Display Groep die wordt bewerkt, is vetgedrukt. De lijst is zo geordend dat items boven de huidige Display Groep de voorouders zijn en items hieronder de afstammelingen zijn.

en: The Email Address for this user.
nl: Het e-mailadres van de gebruiker.

en: The Extensions allowed on files uploaded using this module. Comma Separated.
nl: De extensies van bestanden die toegestaan zijn om geüpload te worden met deze module. Komma gescheiden.

en: The Height for this Resolution
nl: De hoogte van deze resolutie

en: The Height of the Display Window. 0 means full height.
nl: De hoogte van het display scherm. 0 betekent volledige hoogte.

en: The IP address of the remote host's broadcast address (or gateway)
nl: Het IP adres van de broadcast adres (of gateway) van de externe host

en: The Intent Action to use for requesting a screen shot. Leave empty to natively create an image from the player screen content.
nl: De intentie die moet worden gebruikt om een screenshot aan te vragen. Laat leeg om native een afbeelding te maken van de inhoud van het spelersscherm.

en: The Latitude for this widget
nl: De breedtegraad voor deze widget

en: The Latitude of this display
nl: De breedtegraad voor dit display

en: The Latitude to apply for any Geo aware Previews
nl: De Breedtegraad die moet worden aangevraagd voor Geo-bewuste Voorbeelden

en: The Library Location you gave is not empty. Please give the location of an empty folder
nl: De Bibliotheek Locatie die u gaf is niet leeg. Geef de locatie van een lege map op

en: The Library Location you gave is not writable by the webserver. Please fix the permissions and try again.
nl: De Bibliotheek Locatie die u heeft opgegeven is niet schrijfbaar voor de webserver. Geef de juiste permissies en probeer het opnieuw.

en: The Library Location you have picked is not writeable
nl: In de geselecteerde bibliotheeklocatie is het niet toegestaan bestanden op te slaan

en: The Limit for the Library Size in KB
nl: De limiet voor de Bibliotheek Grootte in KB

en: The Link for the RSS feed
nl: De link voor de RSS feed

en: The Link for the iCal Feed
nl: De link voor de iCal Feed

en: The Link to open for this help topic and category
nl: De link die geopend moet worden voor dit help onderwerp en deze categorie

en: The Location (URL) of the webpage
nl: De locatie (URL) van de webpagina

en: The Login Name of the user.
nl: De gebruikersnaam van de gebruiker.

en: The Longitude for this widget
nl: De lengtegraad voor deze widget

en: The Longitude of this Display
nl: De lengtegraad voor dit display

en: The Name for this Campaign
nl: De naam van deze campagne

en: The Name for this Command
nl: De naam van deze opdracht

en: The Name for this Daypart
nl: De naam van deze dagindeling

en: The Name for this Display Group
nl: De naam van deze Display Groep

en: The Name for this Display Profile
nl: De naam van dit display profiel

en: The Name for this Tag
nl: De naam van dit label

en: The Name for this Task
nl: De naam van deze taak

en: The Name for this User Group
nl: De naam van deze gebruikersgroep

en: The Name of the Display - (1 - 50 characters).
nl: De naam van het display - (1 - 50 karakters).

en: The Name of the Display - your administrator has locked this to the device name
nl: De naam van het display -de administrator heeft deze vastgelegd als de apparaat naam

en: The Name of the Layout - (1 - 50 characters)
nl: De Naam van de Lay-out - (1 - 50 karakters)

en: The Name of the Media - (1 - 50 characters)
nl: De naam van de media ( 1-50 tekens)

en: The Name of the Playlist - (1 - 50 characters)
nl: De naam van de afspeel lijst ( 1-50 tekens)

en: The Name of the Profile - (1 - 50 characters)
nl: De naam van het profiel - (1-50 tekens)

en: The Name of the Template - (1 - 50 characters)
nl: De naam van het sjabloon - (1 - 50 tekens)

en: The Name of the player version application, this will be displayed in Version dropdowns in Display Profile and Display
nl: De naam van de Player Versie Applicatie, deze wordt weergegeven in de vervolgkeuzelijsten Versie in Display Profiel en Display

en: The Name of this item - Leave blank to use the file name
nl: De naam van dit item - Laat leeg om de bestandsnaam te gebruiken

en: The Number of RSS items you want to display
nl: Aantal RSS objecten welke u wilt weergeven

en: The Number of items you want to display
nl: Het aantal items dat u wilt weergeven

en: The Password for this user.
nl: Het wachtwoord van deze  gebruiker.

en: The Percentage to Scale this Webpage (0 - 100)
nl: Het percentage om deze webpagina te schalen (0 - 100)

en: The Player linked to the submitted code, will make regular calls to our Authentication Service to retrive the CMS details and configure itself with them.
                         Your details are removed from the temporary storage once the Player is configured
nl: De speler die aan de ingediende code is gekoppeld, belt regelmatig naar onze verificatieservice om de CMS-gegevens op te halen en zich daarmee te configureren.
                         Uw gegevens worden verwijderd uit de tijdelijke opslag zodra de speler is geconfigureerd

en: The Proxy Port
nl: De proxy poort

en: The Proxy URL
nl: De proxy URL

en: The Region dimensions cannot be empty or negative
nl: De dimensies kunnen niet leeg zijn of negatief

en: The Theme to apply to all pages by default
nl: Het Thema dat standaard op alle pagina's moet worden toegepast

en: The Time to Live (maxage) of the STS header expressed in seconds.
nl: De Time-to-Live (TTL, maximaal) van de STS header, uitgedrukt in seconden.

en: The Topic for this Help Link
nl: Het onderwerp voor deze Help Link

en: The Traffic Widget has not been configured yet, please ask your CMS Administrator to look at it for you.
nl: De verkeer widget is nog niet geconfigueerd. Vraag je CMS beheerder om hier naar te kijken.

en: The URL to connect to to PHONE_HOME (if enabled)
nl: De URL voor de PHONE_HOME

en: The User's First Name.
nl: Voornaam van de gebruiker.

en: The User's Last Name.
nl: De achternaam van de gebruiker.

en: The User's Phone Number.
nl: Het telefoonnummer van de gebruiker.

en: The Validation String for this Command on this display
nl: De validatiereeks voor deze opdracht op deze display

en: The Version number of this installer file, this should be correctly populated on upload, otherwise adjust it here
nl: Het Versie Nummer van dit installatiebestand, dit moet correct worden ingevuld bij het uploaden, anders past u het hier aan

en: The Video Module must have a default duration of 0 to detect the end of videos.
nl: De video module moet een standaard lengte van 0 hebben om het eind van de videos te detecteren.

en: The Weather Widget has not been configured yet, please ask your CMS Administrator to look at it for you.
nl: De weerwidget is nog niet geconfigureerd. Vraag uw CMS-beheerder om deze voor u te bekijken.

en: The Width for this Resolution
nl: Breedte van deze resolutie

en: The Width of the Display Window. 0 means full width.
nl: De breedte van het display scherm. 0 betekent volle breedte.

en: The address of the user manual, which will be used as a prefix for all help links.
nl: Het adres van de gebruikershandleiding, die wordt gebruikt als een voorvoegsel voor alle help koppelingen.

en: The amount of time this Layout should be shown, in seconds per hour.
nl: De tijd om deze Lay-out weer te geven, in seconden per uur.

en: The author for this Rss
nl: De auteur van deze RSS

en: The bandwidth limit that should be applied. Enter 0 for no limit.
nl: De bandbreedtelimiet die moet worden toegepast. Voer 0 in voor geen limiet.

en: The base currency.
nl: De basis valuta.

en: The countdown will show in a warning mode from the end duration entered.
nl: Het aftellen staat in de waarschuwingstand vanaf het aflopen.

en: The countdown will show in a warning mode from the warning date entered.
nl: Het aftellen staat in de waarschuwingstand vanaf de ingegeven waarschuwingsdatum.

en: The currently selected audio has been retired, please select a new item or cancel to keep the current one.
nl: De momenteel geselecteerde audio is gestopt, selecteer een nieuw item of annuleer om het huidige te behouden.

en: The date when this notification will be published
nl: De datum waarop deze melding wordt gepubliceerd

en: The default User Group for new Users
nl: De standaard Gebruikersgroep voor nieuwe Gebruikers

en: The default duration for Widgets of this Module when the user has elected to not set a specific duration.
nl: De standaardduur voor Widgets van deze module wanneer de gebruiker ervoor heeft gekozen geen specifieke duur in te stellen.

en: The default language to use
nl: De standaardtaal om te gebruiken

en: The default layout to assign for new displays and displays which have their current default deleted.
nl: De standaardindeling die moet worden toegewezen voor nieuwe displays en displays waarvan de huidige standaard is verwijderd.

en: The default size in pixels for the Display Screenshots
nl: De standaardgrootte in pixels voor de Display Screenshots

en: The description for this Display Profile
nl: De beschrijving voor dit display profiel

en: The direction for this transition. Only appropriate for transitions that move, such as Fly.
nl: De richting voor deze overgang. Alleen van toepassing op overgangen die bewegen zoals Fly.

en: The duration between status screen shots in minutes. 0 to disable. Warning: This is bandwidth intensive.
nl: De duur tussen de status van schermafdrukken in minuten. 0 om uit te schakelen. Waarschuwing: Dit is bandbreedte-intensieve.

en: The duration for this transition, in milliseconds.
nl: De duur voor deze overgang, in milliseconden.

en: The duration in seconds this item should be displayed
nl: Het aantal seconden dat dit item getoond moet worden

en: The duration in seconds this item should be displayed.
nl: De duur in seconden van dit item moet worden weergegeven.

en: The duration in seconds this should be displayed
nl: De duur in seconden dat dit weergegeven moet worden

en: The duration in seconds this should be displayed (default = 60).
nl: De duur in seconden die moet worden weergegeven (standaard = 60).

en: The duration in seconds.
nl: De duur in seconden.

en: The duration specified is per item otherwise it is per feed.
nl: De duur gespecificeerd is per stuk anders is het per feed.

en: The duration specified is per page otherwise it is overall Widget duration.
nl: De opgegeven duur is per pagina, anders is dit de algemene duur van de Widget.

en: The duration specified is per page/item otherwise the widget duration is divided between the number of pages/items.
nl: De opgegeven duur is per pagina / item, anders wordt de widgetduur verdeeld over het aantal pagina's / items.

en: The end of the time window to connect to the CMS and download updates.
nl: De eindtijd van het tijdvenster om verbinding te maken met het CMS en updates te downloaden.

en: The end of the time window to install application updates.
nl: Het einde van het tijdvenster om applicatie updates te installeren.

en: The event (%s) has %s %d %s ago
nl: De gebeurtenis (%s) heeft %s %d %s geleden

en: The event (%s) is %s in %d %s
nl: De gebeurtenis (%s) is %s in %d %s

en: The format to apply to dates. See the <a href="%manualUrl%">Manual</a> for allowed formats.
nl: Het formaat dat op datums moet worden toegepast. Zie de <a href="%manualUrl%">Handleiding</a> voor toegestane formaten.

en: The fully qualified path to the CMS library location.
nl: Het volledig gekwalificeerde pad naar de CMS-bibliotheek locatie.

en: The heading for this Column
nl: De titel voor deze kolom

en: The height of the page. Leave empty to use the region height.
nl: De hoogte van de pagina. Laat leeg om de regiohoogte te gebruiken.

en: The iCal provided is not valid, please choose a valid feed
nl: De verstrekte iCal is niet geldig, kies een geldige feed

en: The last time we PHONED_HOME in seconds since the epoch
nl: De laaste keer dat PHONED_HOME in seconden sinds de epoch

en: The latitude entered is not valid.
nl: De Ingevoerde breedtegraad is niet juist.

en: The layering order of the background image (z-index). Advanced use only.
nl: De gelaagdheid van de achtergrondafbeelding (z-index). Alleen voor geavanceerd gebruik.

en: The layering order of this region (z-index). Advanced use only.
nl: De gelaagde volgorde van deze regio (z-index). Alleen voor geavanceerd gebruik.

en: The layout dimensions cannot be empty
nl: De lay-out afmetingen kunnen niet leeg zijn

en: The left pixel position the display window should be sized from.
nl: De linker pixel van waaruit het vensterformaat bepaald wordt.

en: The logging level that should be recorded by the Player.
nl: Het logging niveau dat de Player moet bevatten.

en: The longitude entered is not valid.
nl: De ingevoerde lengtegraad is niet juist.

en: The longitude to apply for any Geo aware Previews
nl: De Lengtegraad voor het aanvragen van Geo-bewuste Voorbeelden

en: The maximum dimensions to be considered when an image is resized, based on the longest side
nl: De maximale afmetingen waarmee rekening moet worden gehouden wanneer het formaat van een afbeelding wordt gewijzigd, op basis van de langste zijde

en: The maximum number of concurrent downloads the Player will attempt.
nl: Het maximale aantal gelijktijdige downloads dat de Player probeert.

en: The maximum number of licensed Players for this server installation. 0 = unlimited
nl: Het maximale aantal gelicentieerde Players voor deze serverinstallatie. 0 = onbeperkt

en: The minimum duration for this Widget is %d.
nl: De minimale duur voor deze widget is %d.

en: The name must be between 1 and 100 characters
nl: De naam moet tussen de 1 en 100 karakters zijn

en: The new Password for this user.
nl: Het nieuwe wachtwoord voor deze gebruiker.

en: The number of Tweets to return (default = 15).
nl: Het aantal tweets dat moet worden geretourneerd (standaard = 15).

en: The number of Tweets to return (default = 60).
nl: Het aantal tweets dat moet worden geretourneerd (standaard = 60).

en: The number of Tweets to show per page (default = 5).
nl: Het aantal tweets dat per pagina moet worden weergegeven (standaard = 5).

en: The number of log files to upload concurrently. The lower the number the longer it will take, but the better for memory usage.
nl: Het aantal log bestanden dat gelijktijd wordt geupload. Hoe lager het nummer hoe langer het duurt maar is beter voor geheugen gebruik.

en: The number of seconds after which player will remove HTML Package files from its local library after they are no longer required
nl: Het aantal seconden waarna de speler HTML-pakketbestanden uit de lokale bibliotheek verwijdert nadat ze niet langer nodig zijn

en: The number of seconds to wait before starting the application after the device has started. Minimum 10.
nl: Het aantal seconden dat gewacht moet worden voordat de applicatie wordt gestart nadat het apparaat is opgestart. Minimaal 10.

en: The offset in minutes that should be applied to the current time, or if a counter then date/time to run from in the format Y-m-d H:i:s.
nl: De offset in minuten die moet worden toegepast op de huidige tijd, of als een teller dan datum / tijd moet worden uitgevoerd in het formaat Y-m-d H: i: s.

en: The order this column should be displayed in when entering data
nl: De volgorde hoe deze kolom getoond moet worden wanneer data wordt ingevuld

en: The port number to use for the embedded web server on the Player. Only change this if there is a port conflict reported on the status screen.
nl: Het poort nummer gebruikt voor de ingebouwde web server in de Player. Alleen wijzigen als er een poort conflict op het statusscherm wordt weergegeven.

en: The position of the cursor when the Player starts up.
nl: De positie van de cursor wanneer de speler opstart.

en: The quota that should be applied. Enter 0 for no quota.
nl: Het quotum dat moet worden toegepast. Voer 0 in voor geen quotum.

en: The red rectangle reflects the size of the region you are editing.
nl: De rode rechthoek geeft de grootte aan van het gebied dat u bewerkt.

en: The report will be available 6AM every day.
nl: Het rapport is dagelijks beschikbaar om 6:00u.

en: The request %d is too large to fit inside the configured memory limit. %d
nl: Het verzoek %d is te groot om binnen de geconfigureerde geheugenlimiet te passen. %d

en: The result of this check will be immediately actioned and the status reported in Commercial Licence column.
nl: Het resultaat van deze controle wordt onmiddellijk uitgevoerd en de status wordt gerapporteerd in de kolom Commerciële licentie.

en: The schedule for this task in CRON syntax
nl: Het schema voor deze taak in de syntaxis van CRON

en: The selected effect works best with a background colour. Optionally add one here.
nl: Het geselecteerde effect werkt het best met een achtergrond kleur. Voeg deze optioneel toe.

en: The selector to use for stacking marquee items in a line when scrolling Left/Right.
nl: De selector die moet worden gebruikt voor het stapelen van selectie kader items op een regel wanneer u naar links / rechts schuift.

en: The settings for this display are shown below. They are taken from the active Display Profile for this Display, which can be changed in Display Settings. If you have altered the Settings Profile above, you will need to save and re-show the form.
nl: De instellingen voor dit display worden hieronder getoond. Ze zijn overgenomen van het actieve display profiel voor dit display dat aangepast kan worden in Display instellingen. Als je het instellingen profiel hierboven hebt gewijzigd moet je eerst opslaan en het formulier herladen.

en: The size of the largest dimension. Empty or 0 means the screen size.
nl: De grootte van de grootste maat. Leeg of 0 betekend de schermgrootte.

en: The size of the screenshot to return when requested.
nl: De afmeting van de terug te geven schermafdruk, zoals aangegeven.

en: The standard browser cache will be used - we recommend this is switched off unless specifically required. Effects Web Page and Embedded.
nl: De standaard browser cahche wordt gebruikt- we adviseren dit uit te laten indien echt nodig. Effecten webpagina's en Embedded.

en: The start of the time window to connect to the CMS and download updates.
nl: De starttijd van het tijdvenster om verbinding te maken met het CMS en updates te downloaden.

en: The start of the time window to install application updates.
nl: De start van het tijdvenster om applicatie updates te installeren.

en: The starting point from the left in pixels
nl: Het startpunt vanaf links in pixels

en: The starting point from the top in pixels
nl: Het startpunt vanaf boven in pixels

en: The target attribute for the above link
nl: Het doelkenmerk voor de bovenstaande link

en: The template for formatting your notifications. Enter [Subject] and [Body] with your desired formatting.
nl: De sjabloon voor het opmaken van uw meldingen. Voer [Onderwerp] en [Hoofdtekst] in met uw gewenste opmaak.

en: The theme "%s" does not exist
nl: Het thema '%s' bestaat niet

en: The time this display should receive the WOL command, using the 24hr clock - e.g. 19:00. Maintenance must be enabled.
nl: De tijd dat dit display een WOL commando moet ontvangen, gebruik de 24 uurs klok v.b.: 19:00. Onderhoud moet ingeschakeld zijn.

en: The timezone for this display, or empty to use the CMS timezone
nl: De tijdszone voor dit Display, of laat dit veld leeg om de tijdszone van de CMS te gebruiken

en: The title for this Rss
nl: De titel voor deze RSS

en: The top pixel position the display window should be sized from.
nl: De bovenste pixel van waaruit het vensterformaat bepaald wordt.

en: The transition speed of the selected effect in milliseconds (normal = 1000) or the Marquee Speed in a low to high scale (normal = 1).
nl: De overgangs snelheid van het geselecteerde effect in milliseconden (1000 = standaard) of de Marquee snelheid in een laag naar hoog schaal (normaal = 1)

en: The transition speed of the selected effect in milliseconds (normal = 1000).
nl: De overgangssnelheid van het geselecteerde effect in milliseconden (normaal = 1000).

en: The uploaded image is too large and cannot be processed, please use another image.
nl: De geüploade afbeelding is te groot en kan niet worden verwerkt. Gebruik een andere afbeelding.

en: The value in Number of Items must be numeric.
nl: De waarde in het aantal objecten moet nummeriek gegeven zijn.

en: The width of the page. Leave empty to use the region width.
nl: De breedte van de pagina. Laat leeg om de regio breedte te gebruiken.

en: Theme
nl: Thema

en: There are %countSchedules% scheduled events that will also be deleted.
nl: Er zijn %countSchedules% geplande Kalender items die ook worden verwijderd.

en: There are %d entries in total
nl: Er zijn %d items in totaal

en: There are items on this Layout that can only be assessed by the Display
nl: Er zit content in deze Lay-out wat hier niet getoond kan worden en alleen zichtbaar is op het display zelf

en: There are no tweets to display
nl: Er zijn geen tweets om te tonen

en: There is %sumExcludingGeneric% of data stored in %countExcludingGeneric% files . Are you sure you want to proceed?
nl: Er is %sumExcludingGeneric% van gegevens opgeslagen in %countExcludingGeneric% bestanden. Weet je zeker dat je verder wilt gaan?

en: There is %sumGeneric% of data stored in %countGeneric% generic files. To delete these check here
nl: Er is %sumGeneric% van gegevens opgeslagen in generieke %countGeneric% bestanden. Om deze te verwijderen, vink hier aan

en: There is a critical error that you should resolve first.
nl: Er is een kritieke fout die u eerst moet oplossen.

en: There is a problem with this installation. "install.php" should be deleted.
nl: Er is een probleem met deze installatie. 'install.php' moet worden verwijderd.

en: There is a warning on the checklist that you should resolve.
nl: Er staat een waarschuwing op de checklist die u moet oplossen.

en: There is already a group with this name. Please choose another.
nl: Er is al een groep met deze naam. Kies een nieuwe naam.

en: There is already a user with this name. Please choose another.
nl: Er is al een gebruiker met deze naam. Kies een andere.

en: There is already dataSet called %s. Please choose another name.
nl: Er is al een dataset genaamd %s. Kies alstublieft een andere naam.

en: There is an error with this Layout: %s
nl: Er is een fout opgetreden met deze Lay-out: %s

en: There is data assigned to this data set, cannot delete.
nl: Er is data toegekend aan deze dataset, kan niet verwijderen.

en: There was a problem loading the Layout!
nl: Er is een probleem opgetreden bij het laden van de lay-out!

en: There was a problem loading the Playlist!
nl: Er is een probleem opgetreden bij het laden van de afspeellijst!

en: These are the widgets you can add.
nl: Dit zijn de widgets die u kunt toevoegen.

en: This Display Profile is currently assigned to one or more Displays
nl: Dit Display Profiel is momenteel toegewezen aan een of meer Displays

en: This Display hasn't connected since updates have been made in the CMS. The below information will be updated when it has.
nl: Dit scherm is niet verbonden sinds er updates zijn aangebracht in het CMS. De onderstaande informatie wordt bijgewerkt wanneer deze beschikbaar is.

en: This Layout has enable stat collection set to OFF
nl: Deze Lay-out heeft het statistiek verzamelen UIT staan

en: This Layout has enable stat collection set to ON
nl: Deze Lay-out heeft het statistiek verzamelen AAN staan

en: This Layout has not been built yet
nl: Deze Lay-out is nog niet gebouwd

en: This Layout is Published and cannot be edited. You can checkout the Layout for editing below, or continue to view it in a read only mode.
nl: Deze Lay-out is gepubliceerd en kan niet gewijzigd worden. U kunt de Lay-out uitchecken om hem te wijzigen, of doorgaan in de alleen lezen modus.

en: This Layout is invalid and should not be scheduled
nl: Deze Lay-out is ongeldig en moet niet worden ingepland

en: This Layout is not a Draft, please checkout.
nl: Deze Lay-out is geen concept, check uit svp.

en: This Layout is ready to play
nl: Deze Lay-out is gereed om afgespeeld te worden

en: This Layout is used as the global default and cannot be retired
nl: De lay-out wordt gebruikt als de algemene standaard en kan niet verwijderd worden.

en: This Media has enable stat collection set to INHERIT
nl: Deze media heeft statistieken verzameling op erven ingesteld

en: This Media has enable stat collection set to OFF
nl: Deze media heeft statistieken verzameling uitgeschakeld

en: This Media has enable stat collection set to ON
nl: Deze media heeft statistieken verzameling ingeschakeld

en: This Player is not configured or ready to receive push commands over XMR. Please contact your administrator.
nl: Deze speler is niet geconfigureerd of klaar om push-opdrachten te ontvangen via XMR. Neem contact op met uw beheerder.

en: This Playlist belongs to a Region, please delete the Region instead.
nl: Deze afspeellijst hoort bij een regio, verwijder in plaats daarvan de regio.

en: This Playlist does not have any Spots for you to manage. Please choose another.
nl: Deze playlist heeft geen plekken die je kunt beheren. Kies een andere, alstublieft.

en: This Playlist has enable stat collection set to INHERIT
nl: De Afspeellijst heeft statistieken verzameling op erven ingesteld

en: This Playlist has enable stat collection set to OFF
nl: Deze afspeellijst heeft statistieken verzameling uitgeschakeld

en: This Playlist has enable stat collection set to ON
nl: Deze afspeellijst heeft statistieken verzameling ingeschakeld

en: This Playlist has more than 10 widgets. The first ten widgets are shown as they appear
nl: Deze afspeellijst heeft meer dan 10 widgets. De eerste tien widgets worden weergegeven zoals ze verschijnen

en: This Playlist is dynamically managed so cannot accept manual assignments.
nl: Deze afspeellijst wordt dynamisch beheerd en kan dus geen handmatige toewijzingen accepteren.

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan gemaakt worden.

en: This assignment creates a circular reference
nl: Deze toewijzing maakt een kringverwijzing

en: This assignment creates a loop because the Playlist being assigned contains the Playlist being worked on.
nl: Deze toewijzing maakt een lus omdat de toegewezen afspeellijst de afspeellijst bevat waaraan wordt gewerkt.

en: This audio will play for %mediaDuration% seconds. To cut the audio short set a lower duration below, to wait on the last frame or select to Loop set a higher duration.
nl: Deze audio wordt gedurende %mediaDuration% seconden afgespeeld. Stel een kortere duur in om de audio korter te maken, wacht op het laatste frame of selecteer Loop om een hogere duur instellen.

en: This display has no mac address recorded against it yet. Make sure the display is running.
nl: Dit display heeft geen mac adres geregistreerd. Zorg ervoor dat het display beschikbaar is.

en: This enables import / export of layouts.
nl: Dit schakelt de import/export van lay-outs in.

en: This enables us to get a list of time zones supported by the hosting server.
nl: Dit stelt ons in staat om een lijst met tijdzones ondersteund door de hosting server te krijgen.

en: This feature has been disabled by your administrator
nl: Deze functie is uitgeschakeld door uw beheerder

en: This file size exceeds your environment Max Upload Size %s
nl: Deze bestandsgrootte is groter dan uw omgeving. Max. Uploadgrootte %s

en: This form accepts files up to a maximum size of %s
nl: Dit formulier accepteert bestanden met een maximale grootte van %s

en: This image will be resized according to set thresholds and limits.
nl: Het formaat van deze afbeelding wordt aangepast aan de ingestelde drempels en limieten.

en: This is a Display specific Display Group and its assignments cannot be modified.
nl: Dit is een Display specifieke Display Groep en de toewijzingen kunnen niet worden gewijzigd.

en: This is an unknown type of Player and there are no special settings for it.
nl: Dit is een onbekend type speler en er zijn geen speciale instellingen voor.

en: This is the <b>Editor</b>, where we can change layout properties, region options and assigned widgets.
nl: Dit is de <b>Editor</b>, hier kunnen de eigenschappen van de lay-out, de regio opties en de toegewezen widgets gewijzigd worden.

en: This is the <b>Layout Timeline</b>, which shows the total layout duration as well as the duration of assigned media.
nl: Dit is de <b>Tijdlijn Lay-out</b>,deze toont zowel de totale tijdsduur van deze lay-out als de tijdsduur van de toegewezen media.

en: This is the <b>Preview</b> window, that shows previews for layouts, regions and widgets.
nl: Dit is het <b>Voorbeeld</b> venster, dit laat de voorvertoning zien van lay-outs, regio's en widgets.

en: This is the <b>Toolbar</b>, used to interact with the layout designer.
nl: Dit is de <b>Werkbalk</b>, die wordt gebruikt in samenwerking met de lay-out ontwerper.

en: This is the Navigator edit mode, where you can edit regions and change their properties.
nl: Dit is de Navigator bewerking modus, hier kunt u de regio's bewerken en hun eigenschappen wijzigen.

en: This is the intended height of the template and is used to scale the Widget within its region when the template is applied.
nl: Dit is de beoogde hoogte van de sjabloon en wordt gebruikt om de widget binnen zijn regio te schalen wanneer de sjabloon wordt toegepast.

en: This is the intended number of items on each page.
nl: Dit is het beoogde aantal items op elke pagina.

en: This is the intended padding of the template and is used to position the Widget within its region when the template is applied.
nl: Dit is de beoogde opvulling van de sjabloon en wordt gebruikt om de widget binnen zijn regio te plaatsen wanneer de sjabloon wordt toegepast.

en: This is the intended tweet content type.
nl: Dit is het beoogde tweet inhoudstype.

en: This is the intended width of the template and is used to scale the Widget within its region when the template is applied.
nl: Dit is de beoogde breedte van de sjabloon en wordt gebruikt om de widget binnen zijn regio te schalen wanneer de sjabloon wordt toegepast.

en: This is the layout designer screen where you will add and configure content.
nl: Dit is het lay-out ontwerpscherm waar u inhoud kunt toevoegen en wijzigen.

en: This is the layout designer screen where you will add and configure content. By default, your layout is in read-only mode, and needs to be checked out, to enable editing.
nl: Dit is het lay-out ontwerpscherm waar u inhoud kunt toevoegen en wijzigen. Standaard staat het lay-out scherm in de alleen-lezen modus en moet uit gevinkt worden om te kunnen wijzigen.

en: This is the layout grid and from here is where you can add new and manage existing layouts.
nl: Dit is de Lay-out indeling en hier kun je nieuwe lay-outs maken en wijzigen.

en: This is the overall CMS adminstrator who will receive copies of all email notifications generated by the CMS.
nl: Dit is de algemene CMS-beheerder die kopieën ontvangt van alle e-mailmeldingen die door het CMS zijn gegenereerd.

en: This key must be entered into each Player to authenticate the Player with the CMS.
nl: Deze sleutel moet in elke Player worden ingevoerd om de Player bij de CMS te verifiëren.

en: This layout is used as the global default and cannot be deleted
nl: Deze opmaak wordt gebruikt als de globale standaard en kan hierom niet worden verwijderd

en: This layout will not be shown as there are higher priority layouts scheduled at this time
nl: Deze lay-out wordt niet getoond omdat er lay-out's ingepland zijn met een hogere prioriteit op dit tijdstip

en: This library item has been used somewhere in the system. You will only be allowed to delete it if you check this.
nl: Dit bibliotheek item is ergens in het systeem gebruikt. Je mag het alleen verwijderen als je dit aanvinkt.

en: This library item is in use.
nl: Dit bibliotheek item is in gebruik.

en: This link has expired.
nl: Deze link is verlopen.

en: This media is directly assigned to %countDisplays% displays, the ones you have permission to see are shown below.
nl: Dit medium is direct toegewezen aan %countDisplays% displays, degene die u mag zien zijn hieronder weergegeven.

en: This module is rendered on the Player which means the Player must have an internet connection.
nl: Deze module wordt weergegeven op de speler, wat betekent dat de speler een internetverbinding moet hebben.

en: This module uses 3rd party data. Please enter the number of seconds you would like to cache results.
nl: Deze module maakt gebruik van gegevens van derden. Voer het aantal seconden in dat u resultaten wilt opslaan in het cachegeheugen.

en: This module uses the Google Traffic JavaScript API which is a paid-for API from Google.
nl: Deze module gebruikt de Google Traffic JavaScript API, een betaalde API van Google.

en: This report schedule is active
nl: Dit rapportschema is actief

en: This report schedule is paused
nl: Dit rapportschema is onderbroken

en: This should only be set if you want to display the maximum allowed error messaging through the user interface. <br /> Useful for capturing critical php errors and environment issues.
nl: Dit moet alleen ingesteld worden als je maximum weergegeven foutmeldingen in de user interface wil aanpassen. <br /> Handig om kritieke foutmeldingen te filteren.

en: This tag requires a set value, please select one from the Tag value dropdown or provide Tag value in the dedicated field.
nl: Voor deze tag is een ingestelde waarde vereist. Selecteer er een in de vervolgkeuzelijst Tagwaarde of geef de tagwaarde op in het daarvoor bestemde veld.

en: This type of chart does not support a Series Identifier
nl: Dit type grafiek ondersteunt geen Series Identifier

en: This user cannot be deleted as it has %d child items
nl: Deze gebruiker kan niet worden verwijderd omdat hij nog %d onderliggende objecten heeft

en: This video will play for %mediaDuration% seconds. Cut the video short by setting a shorter duration below. Wait on the last frame or set to Loop by setting a higher duration below.
nl: Deze video wordt afgespeeld voor %mediaDuration% seconden. Kort de video in door hieronder een kortere duur in te stellen. Wacht op het laatste frame of stel herhalen in door een langere duur hieronder in te stellen.

en: This widget is linked to Media in the Library which is also in use elsewhere. If the Library item should be deleted then please do so from the Library page.
nl: Deze widget is gekoppeld aan media in de bibliotheek die ook elders wordt gebruikt. Als het bibliotheek item moet worden verwijderd, doet u dit via de bibliotheek pagina.

en: This widget is linked to Media in the Library which is also in use elsewhere. If this should be deleted then please do so from the Library page.
nl: Deze widget is gekoppeld aan Media in de Bibliotheek die ook elders wordt gebruikt. Als dit moet worden verwijderd, doet u dit via de pagina Bibliotheek.

en: This widget is linked to Media in the Library. Check this option to also delete that Media.
nl: Deze widget is gekoppeld aan Media in de Bibliotheek. Schakel deze optie in om die Media ook te verwijderen.

en: This will create a dump file of your database that you can restore later using the import functionality.
nl: Creeert een dump van uw database die u later kunt terug zetten met de importeer-functionaliteit.

en: This will duplicate all media that is currently assigned to the Playlist being copied.
nl: Dit dupliceert alle media die momenteel zijn toegewezen aan de afspeellijst die wordt gekopieerd.

en: This will use the Players Date/Time to work out if the event showing is current.
nl: Hiermee wordt de datum / tijd van de Player gebruikt om te bepalen of de weergegeven gebeurtenis actueel is.

en: Thursday
nl: Donderdag

en: Tick if you would like to only show the Daytime weather conditions.
nl: Zet als je alleen de weer condities van overdag wil laten zien.

en: Tick if you would like to override the template.
nl: Vink aan om template te overschrijven.

en: Tick if you would like your base currency to be used as the comparison currency for each currency you've entered. For example base/compare becomes compare/base - USD/GBP becomes GBP/USD.
nl: Vink aan als u wilt dat uw basisvaluta wordt gebruikt als vergelijkingsvaluta voor elke valuta die u heeft ingevoerd. Base / Compare wordt bijvoorbeeld Compare / Base - USD / GBP wordt GBP / USD.

en: Tick this box if you want to generate a new address for this RSS feed. You might want to do this if you think someone is accessing it unauthorised.
nl: Vink dit vakje aan als u een nieuw adres voor deze RSS-feed wilt genereren. Misschien wilt u dit doen als u denkt dat iemand er ongeautoriseerd toegang toe heeft.

en: Tick to ensure that a value is selected when assigning this Tag
nl: Vink aan om ervoor te zorgen dat een waarde is geselecteerd bij het toewijzen van deze tag

en: Ticker
nl: Lichtkrant

en: Ticker with a DataSet providing the items
nl: Lichtkrant met een DataSet die de items levert

en: Tidy Cache
nl: Cache opschonen

en: Tidy Library
nl: Bibliotheek Opruimen

en: Tidy Logs
nl: Logs opschonen

en: Tidy Stats
nl: Statistieken opschonen

en: Tidying the Library will delete any temporary files. Are you sure you want to proceed?
nl: De bibliotheek opruimen zal alle tijdelijk bestanden verwijderen. Weet je zeker dat je door wilt gaan?

en: Tidying your Library will delete any media that is not currently in use.
nl: De bibliotheek opruimen zal alle media verwijderen die op dit moment niet in gebruik is.

en: Timeline
nl: Tijdlijn

en: Timezone
nl: Tijdzone

en: Title
nl: Titel

en: Title Column
nl: Kolom titel

en: Tizen Command
nl: Tizen opdracht

en: To Date
nl: Tot datum

en: Today
nl: Vandaag

en: Toggle Authorise
nl: Toggle Autoriseren

en: Toggle Fullscreen Mode
nl: Schakel de modus Volledig scherm in

en: Tools
nl: Gereedschap

en: Tooltips disabled!
nl: Helpballonen uitgeschakeld!

en: Tooltips enabled!
nl: Helpbalonnen ingeschakeld!

en: Tooltips?
nl: Helpbalonnen?

en: Top
nl: Boven

en: Top Coordinate
nl: Boven coördinaat

en: Top Left
nl: Links boven

en: Top Right
nl: Rechts boven

en: Topic
nl: Onderwerp

en: Topic is a required field. It must be between 1 and 254 characters.
nl: Onderwerp is een verplicht veld. Moet bestaan uit min. 1 en max. 254 tekens.

en: Trace
nl: Traceer

en: Traditional Chinese
nl: Traditioneel Chinees

en: Transfer to another CMS
nl: Overzetten naar een ander CMS

en: Transform region failed!
nl: Tranformeren regio mislukt!

en: Transition
nl: Overgang

en: Transition Config Locked
nl: Overgang configuratie geblokkeerd

en: Transition In
nl: Overgang In

en: Transition Out
nl: Overgang Uit

en: Transitions
nl: Overgangen

en: Trial
nl: Proef

en: Troubleshooting
nl: Oplossen van problemen

en: True
nl: Waar

en: Truncate
nl: Wissen

en: Truncate the Log
nl: Wis het log

en: Tuesday
nl: Dinsdag

en: Turkish
nl: Turks

en: Turn ON full auditing and debugging.
nl: Zet volledige auditing en debugging AAN.

en: Turn full auditing and debugging OFF.
nl: Zet volledige auditing aan, en zet debuggen UIT.

en: Turn the display name in display management into a link using the IP address last collected. The %s is replaced with the IP address. Leave blank to disable.
nl: Verander de weergavenaam in weergavebeheer in een koppeling met behulp van het laatst verzamelde IP-adres. De %s wordt vervangen door het IP-adres. Laat leeg om uit te schakelen.

en: Tweets Per Page
nl: Tweets per pagina

en: Tweets with text and image content
nl: Tweets met tekst- en afbeeldinginhoud

en: Tweets with text only content
nl: Tweets met alleen tekst inhoud

en: Twitter Metro Search Module
nl: Twitter Metro Zoek Module

en: Twitter Search Module
nl: Twitter Zoekmodule

en: Two Factor
nl: Two factor

en: Two Factor Code
nl: Twee factor code

en: Two factor code email has been sent to your email address
nl: E-mail met Two Factor is verzonden naar uw e-mailadres

en: URL to the Remote DataSet for GET and POST.
nl: URL naar de Remote DataSet voor GET en POST.

en: Ukrainian
nl: Oekraïens

en: Unable to delete install/index.php. Please ensure the web server has permission to unlink this file and retry
nl: Kon install/index.php niet verwijderen. Controleer dat de webser rechten heeft om dit bestand te verwijderen en probeer opnieuw

en: Unable to download feed
nl: Kan feed niet downloaden

en: Unable to find Tag %s
nl: Kon label %s niet vinden

en: Unable to generate schedule, unknown event
nl: Het was niet mogelijk om een schema te maken, onbekende gebeurtenis

en: Unable to get Data for %s because %s.
nl: Kan geen gegevens ophalen voor %s omdat %s.

en: Unable to import row %d
nl: Kan row %d niet importeren

en: Unable to open ZIP
nl: Niet mogelijk om ZIP te openen

en: Unable to set the user details. This is an unexpected error, please contact support. Error Message = [%s]
nl: Kan de inloggegevens niet instellen. Dit is een onverwachte fout, neem contact op met ondersteuning. Foutbericht = [%s]

en: Unable to write to settings.php. We already checked this was possible earlier, so something changed.
nl: Het is niet mogelijk om in settings.php te schrijven. We hebben al eerder gecontroleerd of dit mogelijk was, er is dus iets verandert.

en: Unchanged
nl: Ongewijzigd

en: Undo
nl: Maak ongedaan

en: Unexpected Error, please contact support.
nl: Er is een onverwachte fout opgetreden, neem alstublieft contact op met support.

en: Units
nl: Eenheden

en: Unknown Column
nl: Onbekende kolom

en: Unknown Display Status
nl: Onbekende display status

en: Unknown Error
nl: Onbekende fout

en: Unknown Module Type
nl: Onbekende type module

en: Unknown Transition Type Requested
nl: Onbekend soort overgang gekozen

en: Unknown class %s
nl: Onbekende class %s

en: Unknown or removed report.
nl: Onbekend of verwijderd rapport.

en: Unknown transition type
nl: Onbekende overgangs type

en: Unknown type %s
nl: Onbekend type %s

en: Unretire
nl: Uit slaapstand

en: Unretire %layout%
nl: %lay-out% uit slaapstand halen

en: Unretired %s
nl: %s uit slaapstand

en: Untagged %s
nl: Tag %s is verwijderd

en: Until
nl: Tot

en: Up to date
nl: Up-to-date

en: Update Interval
nl: Bijwerk interval

en: Update Interval (mins)
nl: Update Interval in minuten

en: Update Interval Images (mins)
nl: Update interval afbeeldingen (min.)

en: Update Interval Images must be greater than or equal to 0
nl: Update interval afbeeldingen moet groter of gelijk aan 0 zijn

en: Update Interval must be a positive number
nl: Het update interval moet een positief getal zijn

en: Update Interval must be greater than or equal to 0
nl: Update interval moet groter of gelijk zijn aan 0

en: Update Window End Time
nl: Wijzig tijdvenster eindtijd

en: Update Window Start Time
nl: Wijzig tijdvenster starttijd

en: Update this media in all layouts it is assigned to?
nl: Media bijwerken in alle lay-outs waar deze wordt gebruikt?

en: Updated Preference
nl: Voorkeuren bijgewerkt

en: Updated Preferences
nl: Voorkeuren bijgewerkt

en: Upload Audio files to assign to Widgets
nl: Upload Audiobestanden om toe te wijzen aan Widgets

en: Upload Layout
nl: Upload Lay-out

en: Upload Version
nl: Upload versie

en: Upper Row Limit
nl: Bovenste Rij Limiet

en: Upper limit must be higher than lower limit
nl: Bovengrens moet hoger zijn dan ondergrens

en: Uptime
nl: Tijd aan

en: Usage Report
nl: Verbruiks rapport

en: Usage Report for %mediaName%
nl: Verbruiksrapport voor %mediaName%

en: Usage Report for %playlistName%
nl: Gebruiksrapport voor %playlistName%

en: Use CMS time?
nl: De CMS tijd gebruiken?

en: Use Date
nl: Gebruik datum

en: Use Multiple Video Decoders
nl: Gebruik meerdere video decoders.

en: Use Recovery Code instead?
nl: Gebruik in plaats daarvan de herstelcode?

en: Use Regex?
nl: Regex gebruiken ?

en: Use Two Factor Code instead?
nl: Gebruik in plaats daarvan Two Factor Code?

en: Use a SurfaceView for Video Rendering?
nl: De SurfaceView gebruiken voor video rendering?

en: Use advanced filter clause?
nl: Gebruik geavanceerde filterclausule?

en: Use advanced order clause?
nl: Geavanceerde rangschikbepaling gebruiken?

en: Use an alternative template for Current Events?
nl: Een alternatief sjabloon gebruiken voor Actuele Gebeurtenissen?

en: Use an existing database
nl: Gebruik een bestaande database

en: Use calendar timezone?
nl: Gebruik Kalender tijdzone?

en: Use event timezone?
nl: Tijdzone van gebeurtenis gebruiken?

en: Use existing DataSets matched by name?
nl: Bestaande DataSets gebruiken die op naam zijn gekoppeld?

en: Use one of the available slots for this display?
nl: Gebruik een van de beschikbare slots voor deze weergave?

en: Use taskkill to terminate commands?
nl: Taskkill gebruiken om opdrachten te beëindigen?

en: Use the Display Location
nl: Gebruik Display Locatie

en: Use the Global Timeout?
nl: Algemene time-out gebruiken?

en: Use the Toolbar tabs to select <b>Widgets</b>
nl: Klik hier om de <b>Widgets</b> te selecteren

en: Use the colour picker to select the background colour
nl: Gebruik de kleurkiezer om de achtergrond kleur te selecteren

en: Use the colour picker to select the border colour
nl: Gebruik de kleurenkiezer om de randkleur te selecteren

en: Use the colour picker to select the font colour
nl: Gebruik de kleurenkiezer om de lettertypekleur te selecteren

en: Use the default configured by your administrator
nl: Gebruik de standaard die door uw beheerder is geconfigureerd

en: Use the drop-down to select which days of the week this Event should be repeated
nl: Gebruik de vervolgkeuzelijst om te selecteren op welke dagen van de week dit evenement moet worden herhaald

en: Use the drop-down to select which days of the week this Event should be repeated.
nl: Gebruik de vervolgkeuzelijst om te selecteren op welke dagen van de week dit evenement moet worden herhaald.

en: Use the form fields below to create a set of reminders for this event. New fields can be added by clicking on the + icon at the end of the row. Use the tick box to receive a notification by email alternatively reminders will be shown in the message center.
nl: Gebruik de onderstaande formuliervelden om een set herinneringen voor deze gebeurtenis te maken. Nieuwe velden kunnen worden toegevoegd door op het + pictogram aan het einde van de rij te klikken. Gebruik het selectievakje om een melding per e-mail te ontvangen. Als alternatief worden herinneringen weergegeven in het berichtencentrum.

en: Use the form fields to create On/Off timings for the monitor for specific days of the week as required.
nl: Gebruik de formuliervelden voor de AAN/UIT instellingen van de monitor voor de gewenste dagen in de week.

en: Use the location configured on the display
nl: Gebruik de locatie van het display

en: Used
nl: Gebruikt

en: User
nl: Gebruikersnaam

en: User Group
nl: Gebruikersgroep

en: User Group Name cannot be empty.
nl: Gebruiker Groep Naam mag niet leeg zijn.

en: User Groups
nl: Gebruikers Groepen

en: User Logged Out.
nl: Gebruiker Afgemeld.

en: User Name
nl: Gebruikersnaam

en: User Profile Saved
nl: Gebruikersprofiel opgeslagen

en: User Type
nl: Type gebruiker

en: User load preferences failed!
nl: Gebruikersvoorkeuren laden is mislukt!

en: User logged at the IdP but the account does not exist in the CMS and Just-In-Time provisioning is disabled
nl: Gebruiker aangemeld bij de IdP, maar het account bestaat niet in de CMS en Just-In-Time-registratie is uitgeschakeld

en: User name must be between 1 and 50 characters.
nl: Gebruikersnaam moet tussen de 1 en 50 tekens bevatten.

en: User not found
nl: Gebruiker niet gevonden

en: User save preferences failed!
nl: Gebruikersvoorkeuren opslaan is mislukt!

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Username or Password incorrect
nl: Gebruikersnaam of wachtwoord is incorrect

en: Users
nl: Gebruikers

en: Using "fwrite()" failed, due to error:
nl: Kan 'fwrite()' niet gebruiken door de volgende fout:

en: Using "socket_sendto()" failed, due to error:
nl: Kan 'socket_sendto()' niet gebruiken door de volgende fout:

en: Using "socket_set_option()" failed, due to error:
nl: Kan 'socket_set_option()' niet gebruiken door de volgende fout:

en: Using JSON syntax enter the path below the Data root by which the above aggregation should be applied.
nl: Gebruik de JSON-syntaxis om het pad onder de gegevenswortel in te voeren waarmee de bovenstaande aggregatie moet worden toegepast.

en: Using fsockopen() failed, due to denied permission
nl: Kan fsockopen() niet gebruiken door ontbrekende rechten

en: Using natural language enter a string representing the period for which events should be returned, for example 2 days or 1 week.
nl: Gebruik een natuurlijke taal om een tekenreeks in te voeren die de periode vertegenwoordigt waarvoor gebeurtenissen moeten worden geretourneerd, bijvoorbeeld 2 dagen of 1 week.

en: VNC to this Display
nl: VNC bij deze display

en: Valid Extensions
nl: Toegestane extensies

en: Valid?
nl: Geldig?

en: Validation
nl: Validatie

en: Value
nl: Waarde

en: Value too large for %s
nl: Waarde te groot voor %s

en: Values
nl: Waarden

en: Verified
nl: Geverifieerd

en: Verify
nl: Verifieer

en: Verify All
nl: Verifieer alle

en: Verify all modules have been installed correctly by reinstalling any module related files
nl: Verifieer of alle modules correct zijn geïnstalleerd door module gerelateerde bestanden opnieuw te installeren

en: Verify all modules have been installed correctly.
nl: Verifieer of alle modules correct zijn geïnstalleerd.

en: Version
nl: Versie

en: Version %version%
nl: Versie %version%

en: Version ID
nl: Versie ID

en: Version Information
nl: Versie Informatie

en: Vertical Align
nl: Verticaal Uitlijnen

en: Vertical Sharpness
nl: Verticale scherpte

en: Vertically on the left
nl: Verticaal links

en: Video In
nl: Video-in

en: Video Path
nl: Video locatie

en: Videos - support varies depending on the client hardware you are using.
nl: Videos - support hangt af van de hardware op de client die gebruikt wordt.

en: Vietnamese
nl: Vietnamees

en: View
nl: Bekijk

en: View Columns
nl: Kolommen tonen

en: View Data
nl: Gegevens weergeven

en: View Library
nl: Bekijk Bibliotheek

en: View Only
nl: Alleen bekijken

en: View RSS
nl: Toon RSS

en: View my authenticated applications
nl: Toon mijn geverifieerde applicaties

en: Visible
nl: Zichtbaar

en: Visible area end time
nl: Eindtijd zichtbaar gebied

en: Visible area start time
nl: Starttijd zichtbaar gebied

en: Visible area time span
nl: Zichtbare tijdspan

en: Wake On Lan Failed as there are no functions available to transmit it
nl: Wake On Lan mislukt omdat er geen functies zijn om het door te geven

en: Wake on LAN Time
nl: Wake on LAN tijd

en: Wake on Lan is enabled, but you have not specified a time to wake the display
nl: Wake on Lan is ingeschakeld, maar je hebt geen tijd opgegeven wanneer het display wakker gemaakt moet worden

en: Wake on Lan requires the correct network configuration to route the magic packet to the display PC
nl: Wake on Lan vereist de correcte netwerk configuratie om het magic pakket naar de display PC te sturen

en: Wake on Lan sent for %s
nl: Wake on Lan verzonden voor %s

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Warning - starts with or ends with a space, or contains double spaces
nl: Waarschuwing -begint of eindigt met een spatie of dubbele spatie

en: Warning Date
nl: Waarschuwingsdatum

en: Warning Duration
nl: Waarschuwingsduur

en: Warning duration needs to be lower than the countdown main duration.
nl: De waarschuwingsduur moet lager zijn dan de countdown-hoofdduur.

en: Warning duration needs to be lower than the widget duration.
nl: De waarschuwingsduur moet lager zijn dan de widgetduur.

en: We are really sorry, but there has been an error. It has been logged in install_log.txt and printed below.
nl: Er is een fout opgetreden. Het is vastgelegd in install_log.txt en hieronder weergegeven.

en: We suggest setting your PHP post_max_size and upload_max_filesize to at least 128M, and also increasing your max_execution_time to at least 120 seconds.
nl: We raden aan om in PHP de post_max_size en upload_max_filesize op minstens 128M te zetten en ook de max_execution_time te verhogen naar minimaal 120 seconden.

en: We'd love to know you're running %theme_name%. If you're happy for us to collect anonymous statistics (version number, number of displays) then please leave the box ticked. Please un tick the box if your server does not have direct access to the internet.
nl: We willen graag weten dat je %theme_name% gebruilkt. Mogen we anonieme gebruiksstatistieken (versienummer, aantal schermen) dan laat de selectiebox aangevinkt. Gelieve uit te vinken indien de server geen directe internetverbinding heeft.

en: Weather
nl: Het weer

en: Weather module showing Current and Daily forecasts.
nl: Weermodule toont weersverwachting

en: WebView Plugin State
nl: WebView Plugin status

en: Webkey Serial
nl: Serienummer Webkey

en: Webkey to this Display
nl: Webkey op dit display

en: Webpage
nl: Webpagina

en: Webpages.
nl: Webpagina's.

en: Wednesday
nl: Woensdag

en: Weekly
nl: Wekelijks

en: Welcome to the %themeName% Installation
nl: Welkom bij de %themeName% Installatie

en: West
nl: Westen

en: What display profile should this display use? To use the default profile leave this empty.
nl: Welk Display Profiel moet dit display gebruiken? Laat dit leeg om het standaardprofiel te gebruiken.

en: What is the maximum notification age in minutes, 0 for no restrictions.
nl: Wat is de maximale meldingsleeftijd in minuten, 0 zonder beperkingen.

en: What is this users type?
nl: Wat voor type gebruiker is dit?

en: What items would you like to save?
nl: Welke items wilt u bewaren?

en: What plugin state should be used when starting a web view.
nl: Welke plugin modus moet gebruikt worden wanneer een web view wordt gestart.

en: What transition should be applied when this item finishes?
nl: Welke overgang moet worden toegepast wanneer dit item is voltooid?

en: What transition should be applied when this item starts?
nl: Welke overgang moet worden toegepast wanneer dit item begint?

en: What transition should be applied when this region is finished?
nl: Welke overgang moet worden toegepast als deze regio klaar is?

en: What type of display is this profile intended for?
nl: Voor welk type display is dit profiel bedoeld?

en: What type of request needs to be made to get the remote data?
nl: Welk type aanvraag moet worden gedaan om de externe gegevens te verkrijgen?

en: When Enabled users will be able to add media using this module.
nl: Wanneer Ingeschakeld kunnen gebruikers via deze module media toevoegen.

en: When Preview is Enabled users will be able to see a preview in the layout designer.
nl: Als Voorbeeld is Ingeschakeld, kunnen gebruikers een voorbeeld zien in de lay-outontwerper.

en: When all day events are excluded they are removed from the list of events in the feed and wont be shown
nl: Wanneer de hele dag gebeurtenissen zijn uitgesloten, worden ze verwijderd uit de lijst met gebeurtenissen in de feed en worden ze niet weergegeven

en: When current events are excluded they are removed from the list of events in the feed and wont be shown
nl: Wanneer huidige gebeurtenissen worden uitgesloten, worden ze verwijderd uit de lijst met gebeurtenissen in de feed en worden ze niet getoond

en: When enabled draft Layouts will be automatically published 30 minutes after the last edit
nl: Indien ingeschakeld, worden lay-outs 30 minuten na de laatste bewerking automatisch gepubliceerd

en: When enabled the Player will send the current layout to the CMS each time it changes. Warning: This is bandwidth intensive and should be disabled unless on a LAN.
nl: Indien ingeschakeld, verzendt de speler de huidige lay-out telkens naar de CMS. Waarschuwing: dit is bandbreedte-intensief en moet worden uitgeschakeld, tenzij op een LAN.

en: When enabled, the default Transition type and duration will be applied to all widgets on this Layout.
nl: Indien ingeschakeld, worden het standaard overgangstype en de duur toegepast op alle widgets in deze lay-out.

en: When happy with your layout you will need to publish before being able to schedule to displays.
nl: Als u tevreden bent met de lay-out moet u deze eerst publiceren voordat u deze kunt inplannen op een display.

en: When requesting a screenshot from a display should the Thumbnail column be automatically shown if it's not visible?
nl: Moet bij het aanvragen van een screenshot van een display de kolom Thumbnail automatisch worden weergegeven als deze niet zichtbaar is?

en: When selected, all selected players will attempt to synchronise the output (Supported on Android player only)
nl: Indien geselecteerd, zullen alle geselecteerde Players proberen de uitvoer te synchroniseren (alleen ondersteund op Android-speler)

en: When selected, layout will be published immediately, if it should be published at a specific time, uncheck this checkbox and pick a date in the field below
nl: Als deze optie is geselecteerd, wordt de lay-out onmiddellijk gepubliceerd. Als deze op een specifiek tijdstip moet worden gepubliceerd, schakelt u dit selectievakje uit en kiest u een datum in het onderstaande veld

en: When selected, your event will run according to the timezone set on the CMS, otherwise the event will run at Display local time
nl: Indien geselecteerd, wordt uw gebeurtenis uitgevoerd volgens de tijdzone die is ingesteld op het CMS, anders wordt de gebeurtenis uitgevoerd op Lokale tijd weergeven

en: When set to Run Intent, which intent should be run. Format is: Action|ExtraKey,ExtraMsg
nl: Indien ingesteld op Intentie uitvoeren, welke intentie moet worden uitgevoerd. Formaat is: Actie | ExtraKey, ExtraMsg

en: When should the Region Loop be enabled?
nl: Wanneer moet de regiolus worden ingeschakeld?

en: When the End Time for this Widget passes should the Widget be removed from the Playlist?
nl: Wanneer de eindtijd voor deze widget verstrijkt, moet de widget dan uit de afspeellijst worden verwijderd?

en: When the device starts and Android finishes loading, should the Player start up and come to the foreground?
nl: Als het apparaat start en Android klaar is met laden, moet de speler dan opstarten en naar de voorgrond komen?

en: When the monitor is 'Off' it will not be able to receive content updates. With the next timed 'On' the monitor will connect to the CMS and get content/schedule updates.
nl: Als de monitor 'Uit' is, kan deze geen inhoudsupdates ontvangen. Met de volgende getimede 'Aan' zal de monitor verbinding maken met het CMS en updates voor inhoud / planning ontvangen.

en: When using the inline editor Shift+Enter will drop a single line. Enter alone starts a new paragraph.
nl: Bij gebruik van de inline-editor laat Shift + Enter een enkele regel vallen. Alleen Enter start een nieuwe paragraaf.

en: Where should the legend be positioned.
nl: Waar moet de Legenda gepositioneerd worden.

en: Whether to always put the default layout into the cycle.
nl: Moet de standaard lay-out altijd in de cyclus geplaatst worden.

en: Which Calendar Type should the CMS use?
nl: Welke Type Kalender moet het CMS gebruiken?

en: Which device input should be shown
nl: Welke apparaat ingang moet worden weergegeven

en: Which direction does the text in the feed use?
nl: Welke richting gebruikt de tekst in de feed?

en: Which key should activate the Player information screen? A single character.
nl: Welke toets moet het Player Informatie Scherm activeren? Een enkel karakter.

en: Which shell commands should the Player execute?
nl: Welke opdrachten moet de Player uitvoeren?

en: White listed redirect URI's that will be allowed, only application for Authorization Code Grants
nl: Omleidings-URI op de witte lijst die is toegestaan, alleen aanvraag voor autorisatiecode-subsidies

en: Widget Duration
nl: Widget duur

en: Widget List
nl: Widget lijst

en: Widget not found
nl: Widget niet gevonden

en: Widget not found at index %d
nl: Widget kan niet worden gevonden in index %d

en: Widget not found with ID %d
nl: Widget niet gevonden met ID %d

en: Widgets From
nl: Widgets Van

en: Widgets that have been Published will be displayed below
nl: Widgets die zijn gepubliceerd, worden hieronder weergegeven

en: Width
nl: Breedte

en: Width must be greater than 0
nl: Breedte moet groter zijn dan 0

en: Width of the Region
nl: Breedte van de regio

en: Will rebuild all fonts in the CMS and generate new font files for the Players to download. Do this if there are problems showing fonts.
nl: Zal alle lettertypen in het CMS opnieuw opbouwen en nieuwe lettertypebestanden genereren die de spelers kunnen downloaden. Doe dit als er problemen zijn met het weergeven van lettertypen.

en: Windows Command
nl: Windows Opdracht

en: Windows format Calendar?
nl: Windows-formaat Kalender?

en: Windy
nl: Winderig

en: With Override the Template selected enter your own text, html and css by using the Templates drop down menu in the tab header above.
nl: Met Overschrijven van de geselecteerde Sjabloon voert u uw eigen tekst, html en css in met behulp van het vervolgkeuzemenu Sjablonen in de bovenstaande tabkop.

en: With Selected
nl: Met geselecteerde

en: Write permissions are required for cache/
nl: Schrijf machtigingen zijn vereist voor cache /

en: Write permissions are required for web/settings.php
nl: Schrijf machtigingen zijn vereist voor web / settings.php

en: X-Axis
nl: X-as

en: X-Axis Label
nl: X-as label

en: XMDS Transfer Limit in KB/month
nl: XMDS Overdracht Limiet in KB/maand

en: XMR Private Address
nl: XMR Privé Adres

en: XMR Public Address
nl: XMR Publiek Adres

en: XMR Registered
nl: XMR geregistreerd

en: XMR address is not set
nl: XMR adres is niet ingesteld

en: XMR is not working on this Player yet and therefore the licence check may not occur.
nl: XMR werkt nog niet op deze Player en daarom kan de licentiecontrole niet plaatsvinden.

en: XMR is not working on this Player yet, the screenshot will be requested the next time the Player connects on its collection interval, expected %nextCollect%.
nl: XMR werkt nog niet op deze speler, de screenshot wordt gevraagd de volgende keer dat de speler verbinding maakt op zijn verzamelinterval, verwacht %nextCollect%.

en: Y-Axis
nl: Y-as

en: Y-Axis Label
nl: Y-as label

en: Yahoo Currencies
nl: Yahoo Valuta

en: Yahoo Finance
nl: Yahoo Finaciën

en: Yahoo Stocks
nl: Yahoo Aandelen

en: Year
nl: Jaar

en: Yearly
nl: Jaarlijks

en: Yes
nl: Ja

en: You already own a Layout called '%s'. Please choose another name.
nl: U hebt al een lay-out met de naam '%s'. Kies een andere naam.

en: You already own a Playlist called '%s'. Please choose another name.
nl: Je hebt al een afspeellijst met de naam % s. Kies een andere naam.

en: You already own a Tag called '%s'. Please choose another name.
nl: U heeft al een Label genaamd %s. Kies een andere naam.

en: You already own a display group called "%s". Please choose another name.
nl: Je bezit al een display groep genaamd '%s'. Kies een andere naam.

en: You already set an exception for this day.
nl: Je hebt al een uitzondering gemaakt voor deze dag.

en: You are receiving this email because a password reminder was requested for your account. If you did not make this request, please report this email to your administrator immediately.
nl: U ontvangt deze e-mail omdat een wachtwoordherinnering is aangevraagd voor uw account. Als u dit verzoek niet heeft gedaan, meld dit dan onmiddellijk aan uw beheerder.

en: You are receiving this email because two factor email authorisation is enabled in your CMS user account. If you did not make this request, please report this email to your administrator immediately.
nl: U ontvangt deze e-mail omdat tweefactor-e-mailautorisatie is ingeschakeld in uw CMS-gebruikersaccount. Als u dit verzoek niet heeft gedaan, meld dit dan onmiddellijk aan uw beheerder.

en: You can take a look at how your layout will look on your displays by clicking on the Play button on the Preview window.
nl: Door op deze PLAY toets te klikken kunt u zien hoe deze lay-out er uit komt te zien op de display.

en: You cannot assign file type %s to a playlist
nl: U kunt het bestandstype %s niet aan een afspeellijst toewijzen

en: You cannot change the assignment of a Layout Specific Campaign
nl: U kunt de toekenning van een Lay-out Specifieke Campagne niet wijzigen

en: You cannot replace this media with an item of a different type
nl: Kan deze media niet vervangen met een item van een ander type

en: You do not have any library files that are not in use.
nl: U hebt geen bibliotheekbestanden die niet in gebruik zijn.

en: You do not have permission to assign the provided Layout
nl: U heeft niet de juiste rechten om deze Lay-out toe te wijzen

en: You do not have permission to copy this Campaign
nl: U heeft geen toestemming om deze campagne te kopiëren

en: You do not have permission to delete this profile
nl: U hebt geen toestemming om dit profiel te verwijderen

en: You do not have permission to edit these permissions.
nl: U heeft niet voldoende machtigingen om deze machtigingen aan te passen.

en: You do not have permission to edit this profile
nl: U heeft geen toestemming om dit profiel te bewerken

en: You do not have permission to use that DataSet
nl: U hebt geen toestemming om die DataSet te gebruiken

en: You do not have permission to use that dataset
nl: U heeft geen toestemming om die dataset te gebruiken

en: You do not have permissions to delete saved reports of this report schedule
nl: U hebt geen machtigingen om opgeslagen rapporten van dit rapportschema te verwijderen

en: You do not have permissions to delete the saved report of this report schedule
nl: U hebt geen machtigingen om het opgeslagen rapport van dit rapportschema te verwijderen

en: You do not have permissions to delete this layout
nl: U heeft niet de juiste rechten om deze lay-out te kunnen verwijderen

en: You do not have permissions to delete this report schedule
nl: U hebt geen rechten om dit rapportschema te verwijderen

en: You do not have permissions to edit this layout
nl: U heeft niet de juiste machtigingen om deze lay-out te wijzigen

en: You do not have permissions to pause/resume this report schedule
nl: U hebt geen machtigingen om dit rapportschema te pauzeren/hervatten

en: You do not have permissions to reset this report schedule
nl: U hebt geen machtigingen om dit rapportschema opnieuw in te stellen

en: You do not have permissions to use this media
nl: U heeft geen toegang om deze media te gebruiken

en: You do not have permissions to view this layout
nl: U heeft niet de juiste rechten om deze lay-out te bekijken

en: You don't have available playlists
nl: Je hebt geen beschikbare afspeellijsten

en: You have exceeded your library quota
nl: Uw bibliotheek is groter dan uw ingestelde limiet

en: You have exceeded your maximum number of authorised displays. %d
nl: U heeft uw maximum aantal geautoriseerde displays overschreden. %d

en: You have selected %layoutName% for export. A ZIP file will be downloaded which contains the layout, its widgets and media. It will also contain the structure for associated DataSets.
nl: U hebt %layoutName% geselecteerd voor export. Er wordt een ZIP-bestand gedownload met de lay-out, de bijbehorende widgets en media. Het bevat ook de structuur voor bijbehorende DataSets.

en: You have selected a layout that you no longer have permission to use. Please reload the form.
nl: U heeft geen toegang om de geselecteerde lay-out te gebruiken. Herlaad het formulier alstublieft.

en: You have selected media that you no longer have permission to use. Please reload the form.
nl: Je hebt media geselecteerd waarvoor je geen rechten meer hebt. Herlaad het formulier.

en: You must enter a command
nl: U moet een commando intypen

en: You must enter a duration.
nl: Je moet een tijdsduur ingeven.

en: You must select a mode.
nl: Je moet een modus selecteren.

en: You should also manually take a backup of your library.
nl: Maak ook handmatig een back-up van je bibliotheek.

en: Your client is not the correct version to communicate with this CMS.
nl: Uw cliënt heeft niet de juiste versie om te werken met deze CMS.

en: Your event will be scheduled from [fromDt] to [toDt] in the CMS timezone, please check this covers each of your Displays in their respective timezones.
nl: Uw gebeurtenis wordt gepland van [fromDt] tot [toDt] in de CMS-tijdzone. Controleer dit voor elk van uw Displays in hun respectieve tijdzones.

en: Your library is full. Library Limit: %s K
nl: Jouw bibliotheek is vol. Bibliotheek limiet: %s K

en: Your library is full. Library Limit: %s MB
nl: Je bibliotheek is vol. Bibliotheeklimiet: %s MB

en: Your password does not meet the required complexity
nl: Uw wachtwoord voldoet niet aan de complexiteits-eisen

en: ZIP
nl: Postcode

en: ZeroMQ is required to send Player Actions. Please check your configuration.
nl: ZeroMQ is vereist om Player acties te verzenden. Controleer aub de configuratie.

en: ZeroMQ is used to send messages to XMR which allows push communications with player
nl: ZeroMQ wordt gebruikt om berichten naar XMR te versturen wat push communicatie met de player toestaat

en: Zoom
nl: In-/uitzoomen

en: Zoom in to see more details!
nl: Zoom in om meer details te zien!

en: cURL extension is required for Twitter
nl: cURL extensie is verplicht voor Twitter

en: cURL is used to fetch data from the Internet or Local Network
nl: cURL wordt gebruikt om data van het internet of lokaal netwerk op te halen

en: contains
nl: bevat

en: does not contain
nl: bevat niet

en: does not end with
nl: eindigt niet met

en: does not equal
nl: is ongelijk aan

en: does not start with
nl: begint niet met

en: duration
nl: duur

en: ends with
nl: eindigt met

en: equals
nl: is gelijk aan

en: greater than
nl: groter dan

en: he Category for this Help Link
nl: De categorie voor deze Help-link

en: hours:min:sec
nl: uur: min: sec

en: id
nl: ID

en: is empty
nl: is leeg

en: is not empty
nl: is niet leeg

en: isRequired
nl: is vereist

en: less than
nl: minder dan

en: name
nl: naam

en: number of layouts
nl: aantal Lay-outs

en: on the [DAY] day
nl: op de [DAG] dag

en: on the [POSITION] [WEEKDAY]
nl: op de [POSITIE] [WEEKDAG]

en: once it has connected for the first time
nl: wanneer het voor de eerste keer is verbonden

en: reportschedule_
nl: Rapportering schema_

en: row not found
nl: rij niet gevonden

en: shuffle
nl: willekeurig

en: starts with
nl: begint met

en: total duration
nl: totale duur

en: webOS Command
nl: webOS commando

en: you read this %readDt%.
nl: je leest dit %readDt%.
